Obrázok používateľa CEZ OKNO
Blondínky kraľujú svetu v každej dobe

V európskej kultúre sa vždy považoval za najlepší fetiš pramienok vlasov. Ženské účesy sa vyvíjali od symbolu poslušnosti (vrkoče) k nástroju zvádzania. Dlhé vlasy sa začali pokladať za príťažlivejšie a atraktívnejšie, za účinnejší prostriedok na vzbudenie pozornosti mužov, zvlášť keď boli blond alebo platinovo sfarbené. Táto farba sa stala samostatnou fetišovou kategóriou: muži chcú zvádzať blondínky, ženy chcú byť blondínky, zatiaľ čo dizajnéri oblečenia a make-up umelci chcú túto vášeň po blondínkach využiť vo svojom biznise.Ženy v starom Ríme si farbili vlasy popolom z brezovej kôry a krokodílím tukom. Keď nemali k dispozícii krokodílí tuk, používali alternatívu - kozí tuk. Substancie, zosvetľujúce vlasy, obsahujú toxíny, ktoré môžu usmrtiť korienky vlasov. V staroveku mnohí prívrženci módy oplešateli vďaka týmto chemikáliám a potom museli vydávať obrovské sumy na drahé parochne z prirodzených vlasov. Blonďatú parochňu poprašovali zlatým práškom, takže to bolo veľmi nákladné umelecké dielo. Dokonca aj cisár Nero zvykol takú nosiť. Vtedy sa prirodzená farba pokožky a vlasov považovala za neslušnú, preto sa všetci snažili vyzerať inak. Aj starovekí Gréci si veľmi cenili svetlé vlasy. Ti si tmavé vlasy máčali oslím močom. Panovalo presvedčenie, že svetlé vlasy svedčia o nevinnosti, dokonca až božskosti tých, ktorí ich majú, hoci ani všetci grécki bohovia nemali svetlé vlasy.

I keď na začiatku 20. storočia vládli svetu štýlu brunety, v 30-tych rokoch sa svetlovlasá žena stala symbolom rasovej nadradenosti. Svetlovlasí ľudia symbolizovali v nový život v Hitlerovom Nemecku, ale aj v bývalom Sovietskom zväze a zvlášť v Spojených štátoch, kde bola práve blondínka jedným zo symbolov "amerického sna". Princezné sú v rozprávkam tradične predstavované ako blondínky. Prvá bábika Barbie mala tiež svetlé vlasy, ako aj prvé hollywoodske herečky a modelky. Nevýrazná brunetka Norma Jeane Doughertyová sa stala globálnym sexuálnym symbolom, keď si odfarbila vlasy na blond a premenovala sa na Marilyn Monroeovú. Aj sovietska herečka Ľubov Orlovová začala byť veľmi populárna, keď sa stala blondínkou. Madonna Louise Veronica Cicconeová nastúpila závratnú kariéru, keď si odfarbila vlasy na blond a na videu Material Girl sa snažila napodobňovať Marilyn Monroeovú. Aj módni dizajnéri dávajú prednosť svetlovlasým modelkám: také dievčatá síce pôsobia nevýrazným dojmom, keď nemajú make-up, ale práve z toho dôvodu sa dá make-upom na takom základe vytvoriť ľubovoľná forma.

Blondínky sa považujú za zvláštny typ, dokonca za istú triedu žien. O tomto type žien sa rozpráva veľa zlých vtipov, ale vedci už dávno dokázali, že svetlovlasé ženy vôbec nie sú hlúpe, dokonca že sú oveľa inteligentnejšie, než tie, ktoré si vlasy len odfarbujú. Ešte donedávna mali prirodzene svetlovlasé ženy na mužov priam mystický vplyv. Hoci niektorí muži tvrdia, že im na tom nezáleží alebo k nim majú dokonca znevažujúci postoj, všetci sa zhodnú v tom, že blondínky sú zvláštne. Svetlovlasé ženy sa v prírode objavili na konci doby ľadovej, asi pred 11 000 rokmi. Antropológovia zatiaľ nemajú hodnoverné vysvetlenie pre tento jav. Kým nedošlo k tejto genetickej mutácii, ľudia mali na zemi zväčša len tmavé oči a tmavé vlasy. Keď sa vo svete objavili svetlovlasé ženy, rýchlo si podmanili srdcia mužov.

Ale kanadský antropológ hovorí, že už o dvesto rokov sa vytratí zo sveta aj posledná svetlovlasá žena. To však neznačí, že svetu budú vládnuť brunety. Pravá svetlovlasá žena existuje v duchu; tu nejde čisto o telesný vzhľad.

(krátené ukážky z článkov)

Pravda: "Blond women rule the world at all times"
http://english.pravda.ru/russia/history/7761-blond-0

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
jún 22, 2009 00:41 dopoludnia

 

 

Top