Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bol na obelisku v prehistorickom Göbekli Tepe zaznamenaný roj úlomkov kométy? (+VIDEO)

Do modernej tradície tento scenár vstúpil ako nočná mora planéty Zem: veľký asteroid alebo kométa, alebo roj malých úlomkov kométy zasiahne Zem a spôsobí vážnu katastrofu. Vedci si myslia, že majú dôkaz o existencii roja úlomkov kométy, ktorý do našej planéty narazil približne 11 000 rokov p.n.l. a zabil tisícky ľudí, spustil malú dobu ľadovú a vyhladil mnohé veľké zvieratá.

›› Tlačová správa University of Edinburgh v Škótsku hovorí toto:

“Analýza symbolov vytesaných do kamenných pylónov v Göbekli Tepe v južnom Turecku – jednom z najvýznamnejších archeologických nálezísk na svete – naznačuje, že roj úlomkov kométy zasiahol Zem približne 11 000 rokov p.n.l. Zvestovali ochladenie, ktoré trvalo viac než 1 000 rokov.”


Archeologické nálezisko Göbekli Tepe, Turecko. Zdroj: Teomancimit/›› CC BY SA 3.0

Tlačová správa bola napísaná na základe ›› vedeckého pojednania autorov o stredomorskej archeológii a archeometrii. Autormi sú Martin B. Sweatman a Dimitrios Tsikritsis.

Technici, ktorí robili výskum týkajúci sa tejto udalosti študovali rezby zvierat na pilieri nazývanom ›› Kameň supov v Göbekli Tepe. Rezby interpretovali ako astronomické symboly a cez ich polohy sa dostali až k hviezdnym vzorom. Počítačový softvér, ktorý použili datoval roj úlomkov komét približne do roku 11 000 p.n.l.


Poloha Slnka a hviezd počas letného Slnovratu v roku 10 950 p.n.l. Zdroj: ›› Martin Sweatman, Stellarium

“Datovanie rezieb sa veľmi dobre zhoduje s časovaním odvodeným z ľadového jadra Grónska, ktoré označuje túto udalosť– možno v dôsledku rozpadu veľkej kométy vo vnútornej časti slnečnej sústavy – do roku 10 890 p.n.l.” [prostredníctvom tlačovej správy University of Edinburgh]


‘Kameň supov’ v Göbekli Tepe. Zdroj: ›› Alistair Coombs

Spomienka na túto udalosť evidentne prežila po tisícročia, čo naznačuje aká devastačná a kataklyzmatická bola. Tlačová správa hovorí, že studené počasie malo na ľudí v Göbekli Tepe pravdepodobne závažný dopad.

›› Výskumníci naznačili, že obrazy na Kameni supov obsahujú určitý záznam tejto katastrofy a že vedľajšia rezba človeka bez hlavy by mohla byť symbolom všeobecnej smrti.


Rezba bezhlavého človeka na ‘Kameni supov v Göbekli Tepe. Zdroj: ›› Alistair Coombs

›› Povedali aj to, že symboly na pilieri dokazujú, že ľudia, ktorí ich vyrezali zaznamenali ranou formou zápisu dlhodobé zmeny v rotačnej osi Zeme. Okrem toho naznačili, že Göbekli Tepe bolo okrem iného observatóriom zameraným na kométy a meteority.

Podľa tlačovej správy sa zdá, že tento výskum dodal dôveryhodnosť teórii, že naša planéta pravdepodobne zažila zrážky s kométou v obdobiach kedy sa zemská orbita preťala s kruhmi úlomkov kométy vo vesmíre.

V júli 2015 ›› Ancient Origins priniesol správu, že artefakty z náleziska Göbekli Tepe naznačujú, že toto mesto malo slúžiť iba na rituálne účely a nie hlavne na bývanie. Každá z 20 štruktúr v tomto komplexe pozostáva z kruhovej steny obklopujúcej dva monumentálne piliere v tvare T vysoké 3 m (9 stôp) až 6 metrov (19 stôp) a vážiace 40 až 60 ton.

V roku 2015 bol tento Kameň supov vyhlásený za možno najstarší známy piktogram na obelisku na svete. Piktogram je obraz vyjadrujúci niečo prostredníctvom svojej podobnosti fyzickému predmetu. Tieto obrazy môžeme najčastejšie nájsť v obrázkovom písme, ako sú napríklad hieroglyfy alebo iné symboly, ktoré používali staré civilizácie Sumeru a Číny. Niektoré kultúry v určitých častiach Afriky, Južnej Ameriky a Oceánie, ktoré nepoužívajú písmo, ešte stále používajú piktogramy.

“Scéna na obelisku odkrytom v Göbekli Tepe mohla byť prvým piktogramom, pretože tematicky zobrazuje určitú udalosť,” povedal v roku 2015 ›› Hurriyet Daily News riaditeľ Şanlıurfa Museum, Müslüm Ercan. Ercan viedol vykopávky v Göbekli Tepe.

“Zobrazuje ľudskú hlavu v krídle supa a bezhlavé ľudské telo pod stélou. Okolo tejto postavy sú rôzne iné postavy, ako napríklad žeriavy a škorpióny. Ide o zobrazenie nejakého okamihu – mohol by to byť prvý piktogram. Nejde o náhodné postavy. Zobrazenia tohto typu vidíme na stenách z obdobia 6 000-5000 rokov pred naším letopočtom v Çatalhöyük [v dnešnom západnom Turecku].”


Úvodný obrázok: ‘Kameň supov’ v Göbekli Tepe. Zdroj: ›› Alistair Coombs Umelecké znázornenie kométy alebo meteoritu mieriaceho k Zemi. Zdroj: ›› Verejná doména

Mark Miller

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/was-comet-swarm-...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Vladimíra

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 644 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Göbekli Tepe
http://www.cez-okno.net/gobekli-tepe

Civilizácie
http://www.cez-okno.net/sekcia/civilizacie


máj 31, 2017 23:05 popoludní

 

 

Top