Obrázok používateľa CEZ OKNO
Britský minister hospodárstva: "We're fucked"

Podľa novín Guardian sa britský minister hospodárstva Lord Mandelson vyjadril o vážnej situácii vo Veľkej Británii nasledovne: "The banks are fucked, were fucked, the countrys fucked." Väčšina čitateľov tieto slová určite pochopí aj bez prekladu. Pre tých, ktorí v angličtine však nie sú až takí zbehlí: "Banky sú v riti, my sme v riti, krajina je v riti." Jasnejšie by sa už súčasná situácia bánk, vlády a štátu nedala ani vyjadriť... a to rovno z úst člena vlády! Britská vláda je absolútne zúfalá, pretože celý bankový systém, celé hospodárstvo, v podstate celá krajina zbankrotovala.Po prvom záchrannom balíčku spred troch mesiacov, ktorý nijako nepomohol, musel predseda vlády Gordon Brown teraz ohlásiť ďalší balíček. 200 miliárd libier má potiecť do poistného fondu, tentoraz však nie na záchranu chorľavých bánk, ale pre nevinných klientov, pre firmy a vlastníkov domov, ktorí súrne potrebujú pôžičky. Predseda Konzervatívnej strany David Cameron včera povedal: "Veľká Británia stojí na pokraji najhoršej hospodárskej krízy od druhej svetovej vojny a zároveň riskuje, že si bude musieť požičať miliardy od medzinárodného menového fondu (MMF), aby sa zachránila."

Celkový postoj voči bankám sa čoraz viac zagresívňuje. Vláda zdieľa frustráciu obyvateľstva ohľadom nezodpovedného narábania s peniazmi v minulosti, kvôli tomu, že banky o svojej núdzi informujú stále iba po kúskoch, a pretože sa v poslednom čase tvrdohlavo zdráhali poskytovať pôžičky. Nervozita vládnej strany Labour neustále rastie, lebo ľudia jednoducho nechcú pochopiť, prečo treba bankám poskytnúť ďalšiu pomoc, keď im štát prednedávnom už na záchranu poskytol miliardové pôžičky, záruky a kapitál. Gordon Brown neobstál vo svojej roli samozvaného "záchrancu finančného sveta", keď ako prvý západný politik začal zoštátňovať banky na odvrátenie ich bankrotu - bolo to len komické divadlo. Týmto krokom sa obrovské straty len znárodnili, základný problém sa nevyriešil. Ten existuje ešte stále, dokonca sa zhoršil. Brown je bezmocný a nemá ani šajnu, ako ďalej.

Tvrdé slová, ktoré sú citované na začiatku tohto článku, vyslovil Lord Mandelson minulý víkend počas príhovoru pred Fabiánskou spoločnosťou. Ďalej povedal: "Nečakajte odo mňa, aby som vám povedal, že sme podnikli opatrenia, ktoré budú naisto fungovať." K bankám sa vyjadril nasledovne: "To, do čoho sa dostali vlastným pričinením, je technicky natoľko zložité a náročné, že žiadna kompetentná osoba by si nedovolila prehlásiť, že na vyriešenie situácie stačia tieto podniknuté kroky."

Na druhej strane prehlásil opozičný líder David Cameron: "Ak budeme naďalej kráčať cestou nezodpovednej fiškálnej politiky strany Labour, tak v blízkej budúcnosti prídeme o všetky peniaze". Počas svojho prejavu pred think-tankom Demos v Londýne ďalej povedal: "Potom sa staneme svedkami návratu núdzových krátení rozpočtov mnohých verejných služieb, ako za vlády strany Labour v 70tych rokoch. Práve od týchto služieb je ale pokroková spoločnosť závislá." "Nebudem predpovedať konkrétny dátum, kedy sa vláde minú peniaze, a keď sa bude musieť s prosbou o pôžičky obrátiť na MMF", "hovorím, že sa vystavujeme reálnemu riziku, a že žiadna zodpovedná vláda nesmie doviesť svoju krajinu do takejto situácie." Libra v stredu klesla voči doláru na najnižšiu výmennú hodnotu od roku 1985, nezamestnanosť sa vyšplhala na 6,1 percent, čo predstavuje 10-ročný rekord, a štátny deficit sa počas prvých deviatich mesiacov fiškálneho roku zdvojnásobil na najvyšší stav všetkých čias - 71,2 miliárd libier. Guvernér Bank of England Mervyn King pretrvávajúcu zlú náladu ešte viac zhoršil, keď v utorok varoval pred "neobvyklými opatreniami", ktoré budú podľa neho nutné na oživenie britskej ekonomiky, keď sa úroková sadzba onedlho zníži na nula percent.

(Preložené zo stránky Alles Schall und Rauch)

Balla

Zdroj: Project-respublica.blogspot.com


Rubriky: 
január 25, 2009 20:04 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top