Obrázok používateľa CEZ OKNO
Yixinská keramika

Hovorí sa, že v sebe tají farbu, vôňu a chuť čaju.
Svojím tvarom a vlastnosťami sa stotožňuje s „dušou“ čaju.
Tieto kanvičky majú pre milovníka čaju neoceniteľné prednosti – neovplyvňujú kvalitu vody, ani jemnú chuť čaju, umocňujú jeho vôňu a udržujú teplotu čaju dlhšie ako porcelán.

História

Yixing (čítaj Jišing) je mesto v provincii Jiangsu v južnej Číne, vzdialené asi 300 km severozápadne od Šanghaja. Provincia Jiangsu je preslávená umeleckou čajovou keramikou. Ide o historicky prvú keramiku používanú na prípravu čaju.

Prvé yixinské kanvičky sa objavili počas dynastie Sung (960 – 1279), keď sa prvýkrát začala ťažiť purpurová hlina v okolí jazera Taihu. Provincia Jiangsu je jediný svetový zdroj unikátnej hliny, z ktorej je vyrobená yixinská keramika, je to tzv. purpurová alebo tiež červená hlina. Yixinské kanvičky boli pomerne neznáme až do neskorého obdobia dynastie Ming (1600), keď ich používanie a produkcia začali narastať a prekvitať.

Zvyšujúci sa dopyt po celej Číne, ale aj v Európe, podporoval rozmach hrnčiarskeho umenia a mnoho umelcov dosiahlo v tomto odbore skutočne majstrovskú úroveň. Za ďalších 300 rokov získali yixinské kanvičky slávu a uznanie po celej Číne a Európe. Hoci Európania sa snažili napodobňovať yixinskú keramiku, skončili bez úspechu, pretože nemohli konkurovať jedinečnej purpurovej hline z Yixingu.

Hlina Ziša

Jedinečné vlastnosti purpurovej hliny obsahujúcej železo, kremeň a sľudu ju priam predurčujú práve na výrobu keramiky na prípravu čaju. Kvalita tejto hliny sa snúbi s jej atraktívnou farbou, ktorú zabezpečujú prírodné pigmenty a ktorá nie je nikdy ukrytá za glazúrou. Žiadna yixinská kanvička nemá glazúru. Pórovitý povrch purpurovej hliny absorbuje arómu, chuť a farbu čaju, ktorý sa v ňom pripravuje. Časom každá yixinská kanvička získa vlastnú chuť opakovanou prípravou čaju a čaj, ktorý sa v takejto kanvičke pripravuje, postupne získava na chuti. Z tohto dôvodu sa každá yixinská kanvička používa na prípravu len jedného druhu čaju, aby nedošlo k miešaniu rôznych chutí. Táto hlina, hoci nazývaná purpurová, sa prirodzene vyskytuje v troch odtieňoch. Je to svetlý žlto-hnedý odtieň, rumelková červená a purpurovo-hnedá. Ďalšie odtiene sa získavajú miešaním týchto troch farieb a pridávaním minerálnych pigmentov.

Veľkosť

Ľudia z Európy a z Ameriky sú často prekvapení veľkosťou yixinských kanvičiek. Väčšina ľudí zo západného sveta je zvyknutá na podstatne väčšie čajové kanvičky, ktoré sa používajú na prípravu čaju pre viac ľudí. Hoci existujú aj väčšie kanvičky na spoločenské pitie čaju, spravidla sú yixinské kanvičky vyrobené na individuálne používanie.

V minulosti yixinskú kanvičku každý, kto ju mal, používal len sám pre seba a väčšinou sa pilo priamo z kanvičky, aj keď dnes už to nie je bežné.

Starostlivosť

Yixinská kanvička by nemala prísť do styku so žiadnym čistiacim prostriedkom, pretože yixinská hlina je pórovitá a kanvička by okamžite absorbovala chute a pachy. Jediné čistenie je vypláchnutie čistou vodou po každom použití kanvičky.

Pred prípravou čaju odporúčame kanvičku vypláchnuť vriacou vodou, aby získala teplotu potrebnú pri príprave čaju, ktorú potom dlho drží. Čaj bude potom chutnejší. Prvé použitie yixinskej keramiky vyžaduje špeciálny postup – kanvičku alebo celý servis „zasvätíme“ druhu čaju, ktorý v nej budeme už navždy pripravovať. Odporúča sa pripravovať daný čaj v kanvičke tri dni, nesmieme zabudnúť odliať trochu aj na viečko. Všetko necháme niekoľko hodín odstáť a potom vylejeme. Len čo je kanvička použitá na jeden druh čaju, nemal by sa v nej už pripravovať žiadny iný. Patina vzniká dlhodobým používaním a je chválou každého milovníka čaju.


Prečo Yixing?

• yixinské kanvičky sú vypaľované pri obrovskej teplote viac ako 1100 °C, čím sa zaraďuje medzi polokameninu. Zabezpečuje to vyššiu hustotu a kvalitu hliny

• yixinské kanvičky sú mikropórové, dýchajú a absorbujú arómu, chuť a farbu čaju a opakovaným používaním zvyšujú kvalitu čaju

• hovorí sa, že po rokoch používania yixinskej kanvičky sa v nej dá pripraviť čaj len naliatím vriacej vody do prázdnej kanvičky

• yixinské kanvičky nestrácajú teplo tak rýchlo ako bežné kanvičky a zabezpečujú tak rovnomerné lúhovanie čaju

• každá yixinská kanvička je vyrobená ručne a je samostatným umeleckým dielom, čo tiež spríjemňuje pitie čaju


OTÁZKY DRUHÉHO KOLA SÚŤAŽE ČAJOMIL ROKA 2010


Pripravil: Sokol

Zdroj: www.Opium.sk

Foto exkluzívne.cez.okno: TeaLounge


Séria článkov venovaných čajovej kultúre vychádza v IN BAR & RESTAURANT
Náhľad článku nájdete na tejto adreseIN BAR & RESTAURANT JE MEDIÁLNYM PARTNEROM PODUJATIA ČAJOMIL ROKA 2010


Sekcie: 
máj 24, 2010 00:58 dopoludnia

 

 

Top