Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čajomil roka 2008 už má svojich víťazov!

Ubehlo to ako voda! :) 10 kôl, 100 otázok, 1 víťaz - kto to bude? Všetci ocenení budú známi už čoskoro a výsledky budú zverejnené 21.12.2008! V ten deň sa uskutoční i slávnostné odovzdávanie cien - prípravy sú v plnom prúde a pomaly finišujú! Aký bol čajový rok 2008? A aké sú plány do budúcna? Pozrime sa však teraz spoločne na otázky záverečného kola nášho veľkého čajového kvízu...

                                                                                ■

Tanaka Joširó, verejnosti asi viac známy ako Sen no-Rikjú, vstúpil do histórie Japonska ako buddhistický mních, reformátor čajových obradov, politik a čajový majster. Tento človek sa narodil v roku 1522 v meste Sakai. Jeho otec bol úspešný obchodník, a tak podľa zvyklostí doby sa ním stal i Rikjú. Vďakabohu čaj, čajový obrad a celková príprava čaju ho uchvátili natoľko, že sa stal čajovým majstrom. Rikjú hlásal štyri ideály cesty čaju: harmóniu, úctu, čistotu a kľud. Navrhol nízke a malé vchody do domčekov, kde sa čaj pripravoval. Vďaka tomu musel každý hosť (bohatý či chudobný) pri vstupe skloniť hlavu až k zemi – tým vyjadril pokoru a úctu k domu a hostiteľovi. Ako čajový majster a buddhistický mních bol pozvaný do paláca, kde sa stal čajovým majstrom dvoch najväčších vládcov stredovekého Japonska Ody Nobunagu a Tojotomi Hidejošiho. Podľa legendy Rikjú venoval peniaze chrámu Daitokudži v Kjóte. Tamojší mnísi mu tu ako prejav úcty nechali pred vstupom do chrámu postaviť sochu s jeho portrétom. Hidejoši to považoval za výsmech svojej osoby a Rikjúovi prikázal spáchať rituálnu samovraždu Seppuku. Posledné prianie Rikjúa bolo vykonať pred svojou smrťou čajový obrad. Jeho prianie bolo splnené.

Rikjú dokázal vytvoriť čajový obrad s pevným estetickým a duchovným ideálom. Riadil sa princípom zjednodušenia celej ceremónie. Obrad tiež dostal nový duchovný rozmer - starým formám dodával nové obsahy. Rikjú zaradil do svojej zbierky i niekoľko predmetov dennej potreby. Lakovanú tácku, na ktorom sa servírujú behom obradu cukrovinky, vymenil za nádobu, ktorá bola používaná roľníkmi na preosievanie ryže. Mnohokrát však práve tieto zmeny vyvolávali pohoršenie čajového sveta. Bolo to tak i v prípade, kedy nahradil mizusaši (nádoba na studenú vodu) dreveným okovom na naberanie vody zo studne.

I tak Rikjú nebol prvý, kto tak urobil. Už samotný majster [Take no Džóó] presadzoval názor, že krása vecí spočíva v ich existencii. Pri čajových obradoch používal Džóó náčinie, ktoré bolo inými zavrhované. Rikjú bol jeho žiakom.

Všetky tieto činy samozrejme predstavovali nový estetický ideál. Japonský čajový obrad však stretli omnoho komplexnejšie zmeny. Nejednalo sa už o ukážku moci a bohatstva, ale skôr o určitý druh rituálu či meditácie. Rikjú vytvoril úplne nový obrad, ktorý nazývame wabiča. Wabiča vychádza z estetickej kategórie wabi. Odhaľuje krásu v jednoduchosti, striedmosti farieb i tvarov.

Pretože bo Rikjú buddhistickým mníchom, našiel duchovné zázemie a zdroj inšpirácie v buddhizme, presnejšie povedané v zenovom buddhizme. Na rozdiel od ostatných buddhistických siekt sa práve v zenovom buddhizme myseľ obracia k prežitiu prítomnosti. Sen no Rikjú kládol v tomto duchu dôraz predovšetkým na neopakovateľnosť stretnutia hosťa a hostiteľa, ktoré sa má konať v stave skľudnenej mysle, v atmosfére striedmej a jednoduchej krásy.

Traduje sa, že keď chcel Rikjú študovať umenie čaju u Takena Džóóa, podrobil ho slávny čajový majster nasledujúcej skúške. Požiadal ho, aby zamietol záhradu. Tá však už bola veľmi starostlivo uprataná. Rikjú sa rozhliadol a bez zaváhania zatriasol niekoľkými stromami, ktoré v záhrade rástli. Spŕška prekrásne sfarbených jesenných listov sa zniesla na zelené machy i kamene… Umelecké dielo bolo dovŕšené. Až teraz záhrada získala atmosféru prirodzenej, človekom takmer nedotknutej krajiny. Džóó pochopil, že pred ním stojí mimoriadna osobnosť plná ducha wabi. A dychtivého mladíka s potešením prijal za svojho žiaka.                                                                                ■

1. Tanaka Joširó bol:

reformátor čajových obradov, politik a čajový majster
japonský panovník
samuraj


2. Rikjú hlásal tieto ideály cesty čaju:

pokoru a chudobu
harmóniu, úctu, čistotu a kľud
kultúru a etiku


3. Navrhol tiež nízke a malé vchody do domčekov, kde sa čaj pripravoval, vďaka tomu:

bolo možné výrazne znížiť náklady na výstavbu čajovní
boli minimálne úniky tepla a vôňa čaju v miestnosti bola dlho svieža
musel každý hosť (bohatý či chudobný) pri vstupe skloniť hlavu až k zemi


4. Pri čajovej ceremónii sa riadil princípom:

zjednodušenia
ornamentácie
maximalizovania ritualizmu


5. Rikjú vytvoril úplne nový obrad, ktorý nazývame wabiča. Ten:

smie vykonávať iba majstrom zasvätená osoba
vyžaduje luxusné čajové príslušenstvo
odhaľuje krásu v jednoduchosti, striedmosti farieb i tvarov


6. Rikjú kládol v tomto duchu dôraz predovšetkým na:

prísny tradicionalistický ritualizmus
neopakovateľnosť stretnutia hosťa a hostiteľa, ktoré sa má konať v stave skľudnenej mysle, v atmosfére striedmej a jednoduchej krásy
obradnosť a dodržanie presne stanoveného postupu


7. "Wabiča" predstavuje štyri princípy:

wa - kei - sei - džaku
wa - bi - ča - džaku
wa - bi - ča - ku


8. "Gyokuro" je:

štandardná sorta japonského zeleného čaju s plochým listom
čaj z vytriedených stoniek čaju "Bancha"
špičkový zelený listový japonský čaj. To najlepšie, čo Japonsko z čajov ponúka. Býva ručne trhaný na zatienených poliach a vo finále má tmavý list určený na viac nálevov bez toho, že by stratil svoju výbornú arómu


9. "Mizusaši" je:

nádoba na studenú vodu
pinzeta na uchopenie gaiwanu
bavlnená čajová utierka


10. Japonsko je druhou krajinou, kde bol čaj prenesený:

z Číny
z Indie
z Cejlónu
                                                                                ■

Zaujíma Vás, kto je ČAJOMIL ROKA 2008? Ste zvedavý na NAJ "Príbeh o čaji"? Najkrajšie práce zverejníme a som si istý, že nás čakajú mnohé prekvapenia :)

Čaju zdar!
SokolNaši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 22, 2008 23:32 popoludní

 

 

Top