Obrázok používateľa CEZ OKNO
Celadón

Nadchla vás krása čajového náčinia? Stretli ste sa už s leskom keramiky zelenkavej farby, krásnej na pohľad i na dotyk? Tento druh umenia nesie názov celadón a je doslova pojmom označujúcim keramiku s majstrovským typom glazúry. Celadónový porcelán vyniká svojou jemnosťou a špecifickým tvarom čajového náčinia, ktoré je často zdobené rezbami a reliéfmi. Je priesvitný a chladný ako nefrit, ako stvorený pre zelený čaj.

História

Celadón pochádza z provincie Zhe-jiang, a tento kraj sa preslávil práve kvalitou celadónovej keramiky. Bol vynájdený v južnej Číne a tam sa všetky techniky výroby zlepšovali a zdokonaľovali až do dnešnej podoby. Najznámejšie, najkvalitnejšie a najuznávanejšie pece sú Longquan. Veľké množstvo celadónu bolo vyvezené a žiadané v 13. až 15. storočí v Európe, zvyšku Ázie a na Strednom Východe. Veľké uznanie celadón získal v islamských krajinách, kde sa stal súčasťou kultúry.

Pojem „celadón“

Vznikol podľa jednej teórie vo Francúzsku v 17. storočí podľa pastierov z knihy „LAstrée“ z roku 1627 od Honoré dUrfého, ktorí nosili slabozelené stuhy.

Druhá teória vzniku tohto názvu je tá, že možno práve sultán Saladin dal keramike toto meno, keď v roku 1171 poslal sultánovi do Sýrie veľkú zásielku keramiky, ktorá mohla obsahovať práve celadonskú keramiku.

Tretia teória hovorí, že názov vznikol zo sanskrtského „Sila“ a „dhara“, čo sú dve slová pomenúvajúce „kameň“ a „zelená farbu“.

Celadón glazúra

Čo je to glazúra? Glazúra je prášková látka rozpustená vo vode, podobná laku. Nanáša sa na výrobky po prvom pálení, kedy je výrobok stvrdnutý, ale nie natoľko, aby sa mohol bežne používať a mal svoju stálosť. Glazúra sa nanesie a následne sa dáva znova vypáliť. Spodná strana výrobku by nemala byť zaglazúrovaná, aby sa glazúra nepripiekla k podložke a nepoškodila sa. Glazúra sa pri vysokej teplote v peci roztaví, kremičitany vytvoria sklenený povrch, vďaka ktorému je keramika hladšia, a trvanlivejšia.

Celadón glazúra je charakteristická svojou farbou. Neostáva len pri jednom odtieni zelenej, a nie sú vylúčené ani ďalšie prímesi farieb. Známe sú aj ružové, žlté, modré odtiene, hnedé a sivé. Základom a úplne najtypickejšou farbou celadónu je však slabo zelená.

Použitie rôznorodých farieb závisí od hrúbky použitej glazúry a druhu hliny, na ktorej sa glazúra použije. Prečo ale toľko zelenej? Celadón a jeho charakteristická zelená je pokusom napodobniť uznávaný a obľúbený jadeit. Farba sa vyrába za pomoci oxidu železitého a vypaľuje sa v peciach pri rôzne upravených teplotách. Pri vypaľovaní je praskanie glazúry častým javom. Tento efekt je poväčšine nežiaduci. Sú však výrobky, kde je praskanie glazúry priam až žiadané, pre dotvorenie efektu povrchu.

Na kvalitných kusoch celadón keramiky a kusoch, ktoré zdobia drahé zbierky však praskanie nájdeme len vo výnimočných prípadoch, pokiaľ sa ku kusu viaže história a podobne.

Longquan celadon

(龙泉青磁) je pôvodný čínsky celadón, toto označenie nesie kvôli svojej nezameniteľnosti a kvalite. Keramika je vyrábaná v peciach v oblastiach Longquan, ktoré sa nachádzali v prefektúre Lishui v juhozápadnej provincii Zhe-jiang. V celej oblasti je asi dvesto miest, kde je možné keramiku vypaľovať. Táto oblasť patrí medzi najstaršie a medzi tie s najbohatšou keramickou minulosťou v celej histórii Číny.

Najväčším rozkvet zažila počas Piatich dynastií a počas obdobia Severného Songu. Longquan bola veľkou súčasťou vývoznej ekonomiky Číny. Celadón sa vyvážal takmer do celého vtedy známeho sveta a 500 rokov tvoril najsilnejšiu zložku ekonomiky.

Počas dynastie Ming sa tradícia Longquan rozdelila na „hlavného staršieho brata“ a ďalších „mladších bratov“. Starší brat, technika Geyao, obsahovala aj praskanie glazúry, čo dalo keramike medzi zberateľmi po celom svete vysoko cenený efekt.

Celadón z Južnej Songy je najbohatší svojou škálou tvarov a vzorov. Japonskí majstri a zberatelia si ho vážia najmä pre modrú farbu, označovanú tiež pojmom „kinutaseiji“. Čínsky zberatelia sa zameriavajú na Longquan celadón a aj preto vytvorili vlastný slovník, ktorý sprehľadňuje orientáciu vo svete keramiky.


OTÁZKY PRVÉHO KOLA SÚŤAŽE ČAJOMIL ROKA 2010


Pripravil: Sokol

Zdroj: www.Celadon.sk

Foto exkluzívne.cez.okno: TeaLounge


Séria článkov venovaných čajovej kultúre vychádza v IN BAR & RESTAURANT
Náhľad článku nájdete na tejto adreseIN BAR & RESTAURANT JE MEDIÁLNYM PARTNEROM PODUJATIA ČAJOMIL ROKA 2010


Sekcie: 
marec 15, 2010 02:24 dopoludnia

 

 

Top