Obrázok používateľa CEZ OKNO
Cikáda 3301 je jedným z najväčších tajomstiev Internetu. Kto za ním stojí?

Takmer dva roky hľadá tajomná skupina s názvom Cikáda 3301 najväčšie mozgy sveta, odborníkov a milovníkov kryptografických technológií. Zaujímavé, pretože výskum sa deje na základe tajomstiev umiestnených na webe. Zatiaľ sú dva - z januára 2012 a januára 2013. O mesiac môžeme očakávať ďalšie. Len ešte nikto nevie, kto sú ľudia, tvoriaci Cikádu 3301. Príbeh siaha až do januára 2012, kedy sa na jednom z fór objavil tajomný odkaz, podpísaný "3301"...

Tešíme sa na vysoko inteligentných jedincov. Aby sme ich našli, vytvorili sme špeciálny test. V tomto obrázku je skryté posolstvo. Nájdite ho, a vydajte sa na cestu, ktorá vás nakoniec privedie k nám. Tešíme sa na stretnutie s tými nemnohými, ktorí cestu prejdú celú. Veľa šťastia.


Medzi inými to oslovilo Joela Erikssona, 34-ročného analytika zo Švédska, kryptografa a špecialistu v oblasti IT bezpečnosti. Hádanka ho veľmi zaujala, a tak sa rozhodol ju vyriešiť. Ale ani pre neho to nebola ľahká úloha. Cesta, ktorú musel prejsť, bola veľmi dlhá, a na vyriešenie hádanky mal iba mesiac.

Rýchlo dospel k záveru, že správa používa steganografiu, čo je posolstvo ukryté v obraze. Od kryptografie sa líši tým, že prenos informácií je tajný. Pri pohľade na normálny obraz si nemusíte byť vedomí, že obsahuje niečo skryté.

Eriksson správu rýchlo dešifroval. Jej obsah bol: Tiberius Claudius Caesar. Švéd dospel k záveru, že ďalšie informácie sú ukryté pomocou Caesarovej šifry, techniky spočívajúcej v nahradzovaní písmen v abecede posunuté o určité číslo. Pomenovanie vychádza z faktu , že ju Caesar pravdepodobne používal na komunikáciu so svojimi blízkymi. Vy ste len mali nájsť zodpovedajúce číslo. Keďže Caesar bol štvrtý z "piatich dobrých cisárov", Eriksson sa rozhodol pre číslo štyri. Po niekoľkých minútach uvidel webovú adresu. Keď na ňu klikol, uvidel nasledujúci obrázok:

Vedel, že to bol len začiatok. Obrázok kačice prehnal OutGuess programom a dostal sa na ďalšiu adresu.

Tentoraz viedol na Reddit, kde boli každých pár hodín publikované verše z kníh. Avšak Švéd si všimol, že niektoré znaky a bodky sú usporiadané do podivných symbolov. Uvedomil si, že v tomto prípade bol použitý numerický systém Mayov. Potom prišiel na ďalšiu šifru.

A tak to trvalo nejakú dobu. Eriksson si uvedomil, že rozlúštiť hádanku nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti, len trochu znalosti a schopnosť vyhľadávať informácie. Avšak po chvíli to začalo byť čím ďalej tým viac zaujímavejšie...

Metódy šifrovania sa vyšvihli na oveľa vyššiu úroveň. Boli tam napríklad vo forme hexadecimálnych čísel, prvočísel, alebo reverzného programovania. Nakoniec sa čoraz častejšie začal objavovať obraz Cikády s odkazom na „Mlčanie jahniat“ od Thomasa Harrisa. Švéd si uvedomil, že cikády vychádzajú na povrch položiť svoje vajíčka každých 11, 13 alebo 17 rokov. Každé z týchto čísel je prvočíslom (deliteľné len 1 a sebou samým). Potom, čo to všetko začalo do seba stále viac a viac zapadať sa hádanky stali ešte viac... mätúce.

Eriksson nakoniec došiel k básni Arthura Kinga "Pani z fontány". V nej skrytá správa bola veľmi zaujímavá:

Zavolajte nám na číslo 214-390-9608

Vzal si voľno z práce, aby sa mohol veci naplno venovať.

Zavolal na to číslo (ktoré už bolo neaktívne). Ozval sa robotický hlas, ktorý mu povedal, aby vynásobil medzi sebou všetky prvočísla z pôvodnej snímky. Výsledok bol 845145127, čo viedlo na stránky 845145127.com, kde našiel obraz cikád a odpočítavanie s nulou presne 9. januára o 17:00. V tomto okamihu sa objavilo štrnásť súradníc, okrem iného Varšava, Paríž, Sydney, Soul, Miami alebo Arizona. Ľudia z celého sveta informovali, čo na mieste našli. Bol tam: QR kód obrázku, správa pripojená k lampe, a – ako ináč - grafické znázornenie cikády.

- pokračovanie -

Damian Jaroszewski

http://www.spidersweb.pl/2013/12/cicada-3301.html

Preklad: očko

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti seriálu postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Kryptológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/kryptologia


Sekcie: 
december 25, 2013 18:28 popoludní

 

 

Top