Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čínske čudo zachraňuje planétu

Ekonomický rast v Číne sa znovu rozbieha, oznámil to vo štvrtok Štátny štatistický úrad ČĽR. Hrubý domáci produkt (HDP) dosiahol rast 6,1% za prvý štvrťrok a v druhom štvrťroku HDP dosiahol rast až 7,9%. To všetko sa deje v dobe, keď celý svet počíta straty z dôvodov svetovej ekonomickej krízy. Ak sa aj naďalej bude dariť udržiavať také vysoké tempá rastu, Čína sa bude môcť úplne zachrániť pred rozpadom ekonomiky USA. Nehovoriac už o tom, že pri raste ekonomiky bo výške 8% ročne, Čína začína likvidovať aj nezamestnanosť. No, hlavnou otázkou je: čím za túto záchranu bude musieť platiť samotní Číňania? Veď rast je zatiaľ zabezpečovaný obrovským vlievaním kapitálu do rozpočtu, ktoré v priebehu niekoľkých mesiacov sa môžu zmeniť na obrovskú infláciu.Napriek tomu všetkému, skutočnosť je taká, že rast ekonomiky od začiatku roku dosiahol výšku 7,1%. Pritom oľnohospodárska výroba rástla tempom 3,8%, priemyselná 6,6% a obchodná oblasť 8,2%.

Ak budeme počítať v peniazoch, za pol roka sa vyrobilo v Číne viac HDP o 2 trilióny v oficiálnej domácej mene. Takým spôsobom Čína obsadzuje tretie miesto v raste ekonomiky vo svete a rýchlo dobieha, na prvom mieste stojace Spojené štáty.

Najzaujímavejšie je to, že rast bol dosiahnutý v podmienkach znižovania spotrebiteľských cien. Za celý polrok, inflácia sa znížila na 1,1%. Napríklad v júni ceny sa znížili o 1,7%.

Samotní Číňania bolo vývojom takejto situácii prekvapení. Z jednej strany sa národné hospodárstvo krajiny rozvíja a vstúpilo do štádia rastu, povedal oficiálny predstaviteľ štátneho plánovania a štatistiku Li Sjačao. Povediac inými slovami, politika uskutočňovaná Čínskou vládou v oblasti dotovania vlastnej ekonomiky peniazmi bola správna. Pripomeňme, že ešte v roku 2008 vláda oznámila vyčlenenie finančných prostriedkov na výstavbu ciest, obrábací priemysel a úverovanie obyvateľstva vo výške 585 miliárd dolárov. Relatívne, objemy štátnej pomoci v rozmeroch národnej ekonomiky Číny nechali ďaleko za sebou všetky ostatné krajiny a oblasti sveta, vrátane USA a Európy. Stimulácia domáceho dopytu, bola hlavnou myšlienkou realizovaného antikrízového balíka.

Z druhej strany, s rastom tohto domáceho dopytu nie je všetko v poriadku.

„Základy pre ekonomický rozvoj ostávajú krehké,“ poukazuje na to starší vedecký spolupracovník Univerzitety Cinchua Čchau Šicazjaň.

Áno, aj Li Sjaočao pomenoval základ objemov národnej ekonomiky „nepevným“, nakoľko na ceste jeho rozvoja „existujú mnohé ťažkosti a výzvy a takisto faktory neistoty a nestability“. Avšak, Lee Syaochao naliehal na tom, že sa nesmú dopustiť zmeny v súčasnej aktívnej finančnej politike a umiernene mäkkej valutovej politiky, že je potrebné všestranne pretvárať do života balík opatrení, prijímaných čínskou vládou proti prebiehajúcej medzinárodnej hospodárskej kríze.

V každom prípade, pokiaľ rastie spotreba, dopyt po automobiloch láme rekordy. Všetci sa zhodujú aj na tom, že objem dostupných finančných zdrojov pre obyvateľstvo tiež vzrástol. Príjmy obyvateľov miesť sa zvýšili v priebehu prvého polroka o 11% a vidieckeho obyvateľstva o 8%. No takýto rast príjmov obyvateľstva nemôže pokračovať večne.

Ak sa pozrieme na úspechy Číny nezainteresovaným pohľadom, tak vidíme, že dochádza k obrovskému čerpaniu štátnych finančných prostriedkov počas celého prvého polroku. Keď Čínske úrady budú donútené utiahnuť úverovú expanziu, „Čínsky zázrak“ sa môže ukázať ako kolos na hlinených nohách, - hovorí výkonný riaditeľ pre investičnú stratégiu investičnej skupiny United Capitol Partners Alexej Zabotkin. V poslednom týždni sa ukázali príznaky sterilizácie prebytočnej likvidity Národnou bankou Číny. Či sa podarilo Číne vytvoriť reálnu konečnú vnútornú spotrebu a či si môže ekonomika udržiavať tempá rastu pri menej štedrej distribúcii úverových zdrojov, to sa ukáže až začiatkom roku 2010.

Zatiaľ v prospech Číny hovoria tie najoptimistickejšie prognózy. Pripomeňme, že ešte v minulom roku mnohí ekonómovia dúfali, že najmä vysoká spotreba nafty v Číne, ocele, automobilov a priemyselného tovaru vytiahne z ekonomickej priepasti celý svet. USA takisto sa tešia z úspechu tejto krajiny, dúfajú, že chytia „veľkú rybu“. Veď Čínska vláda nahromadila viac ako 2 trilióny dolárov valutových rezerv a zatiaľ pokračuje v nákupe cenných papierov americky. To znamená, že hlavne Číňania prostredníctvom svojich peňazí udržiavajú stabilitu dolára a celého svetového finančného systému.

Pavel Arabov

Moskva, 18. júla

http://www.izvestia.ru/economic/article3130794/?print

Zdroj: Súvislosti.eu


Rubriky: 
júl 22, 2009 19:51 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top