Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prečo Mayovia budovali labyrinty pod vodou?

KP.RU | Doteraz neznámy systém labyrintov s kamennými pyramídami a menšími svätyňami objavili mexickí archeológovia na polostrove Yucatan. Odborníci predpokladajú, že kmene Mayov boli tvorcami unikátnych nielen nadzemných, ale aj podzemných stavieb, z ktorých bude nutné mnohé ešte objaviť. „Máme prakticky celistvú schému podzemných tunelov a labyrintov, z ktorých časť smeruje k vode a časť dokonca prechádza pod vodnými nádržami“, - hovorí vedúci archeologických vykopávok Gilermo de Anda, oznamuje „www.cybersecurity.ru“. Labyrinty sa ukazujú byť dosť dlhé, pretože spájajú naraz 14 jaskýň, z ktorých je časť zatopených. Vedci hovoria, že v súlade s poverami Mayov, duše mŕtvych ľudí musel sprevádzať podzemnými tunelmi pes, ktorý im pomáhal prekonávať mnohé skúšky, na konci ktorých duša konečne mohla prejsť do záhrobia.

Za zvláštnosť označujú vedci fakt, že niektoré jaskyne, rozprestierajúce sa na teritóriu dnešnej Guatemaly, majú východ na povrch. Vedci nemajú jednotný názor vo vzťahu k tomu, načo mohol mŕtvy potrebovať východ von. Každopádne podľa názoru Williama Saturno, experta na kultúru mayských kmeňov z Bostonskej univerzity, starí obyvatelia týchto miest verili v realitu „s mnohými vrstvami“. Tieto portály medzi životom a smrťou, kde bolo možné stratiť živých a nájsť mŕtvych, mali pre Mayov dôležitý spoločenský i náboženský význam“, - tvrdí.


V jednej časti komplexu labyrintov vedci objavili 90 m dlhú dráhu, ktorá je ukončená stavbou zo stĺpov a vodnou nádržou. Labyrinty prechádzajú územím niekoľkých štátov: juhom Mexika, celej Guatemaly a severom Belize. Podľa odhadov archeológov, väčšina labyrintov bola vybudovaná v rokoch 250 až 900 n.l. Podotýkame, že všetky stopy mayskej civilizácie sa strácajú okolo poslednej časovej osi. Teraz mexickí archeológovia skúmajú chrámy a pyramídy, zjednotené systémom labyrintov v blízkosti mesta Merida (hlavného mesta Yucatanu.)

Najstaršia tunajšia stavba má vek 1900 rokov, ďalšie boli postavené v rokoch 750 až 850 n.l. „Kamene, obrovské stĺpy a sochy kňazov, toto všetko sa nachádza výhradne v jaskyniach“, - hovorí Gilermo de Anda, ktorého skupina už pol roka vedie v tomto regióne výskum. Podľa jeho slov sa im niekoľkokrát podarilo nájsť vzorky keramiky a ľudské pozostatky.

Archeológovia hovoria, že chrámy navrchu a jaskyne pod nimi budovali podľa všetkého súčasne, ale vrchná časť konštrukcie bola určená živým a spodná mŕtvym. Rad odborníkov predpokladá, že zo začiatku boli vytvorené len chrámy a labyrinty s jaskyňami sa vyskytli až po rozšírení starého mýtu Mayov o posmrtnom živote.

Sveta Kuzina

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace

http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/tutanchamonove-proroctva

http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/mayovia

Sekcie: 
apríl 26, 2010 00:59 dopoludnia
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa bebulator
  bebulatorapríl 27, 2010 00:39 dopoludnia

  Komentár: 

  Ako sa im toto mohlo podariť?

 2. Obrázok používateľa narayan das
  narayan dasjún 21, 2010 23:17 popoludní

  Komentár: 

  tie tunely neboli pre mrtvych..ale to boli proste podzemne chodby, kt. spajali vzdialene miesta..aj pod morom su pravdepodobne..a su ovela rozsiahlejsie..len sa o tom nevie, ale vie, a utajuje a zahmlieva.

 

 

Top