„Strešné okno“ zachytávajúce slnečné svetlo v deň Slnovratu v starobylom írskom kamennom monumente Newgrange možno nie je 5000-ročným astronomickým zariadením, ale má len 50 rokov. Okienko na streche tejto veľkej stavby vpúšťa svetlo vychádzajúceho Slnka do hlavnej komory dlhšie než 17 minút, a to v dňoch medzi 19. a 23. decembrom.
Monumenty v Newgrange a Údolí Boyne – zložité lunárne výpočty a pozorovanie účinkov precesie rovnodennosti v neolitickom Írsku II. (+VIDEO)
S Newgrange je spojených veľa záhad. Mnohé írske mýty zapísali kresťanskí mnísi približne pred tisíc rokmi. Niektoré z týchto textov obsahujú opisy Newgrange, vrátane: “Mac an Og's brugh s vynikajúcim prístupom”, “ten brugh s mnohými svetlami” a “brugh Boyne s bielym vrcholom”. Ak k zosunu mohyly došlo v dobe bronzovej ako nám hovoria archeológovia a pritom sa biely kremeň, ktorý zdobil jej prednú stranu zosunul až na zem, kde ho zakryli padajúce kamene a okruhliaky, sú tieto mýtické pripomenutia spomienkami na Newgrange ako vyzeral vo vzdialenej minulosti?
Monumenty v Newgrange a Údolí Boyne – zložité lunárne výpočty a pozorovanie účinkov precesie rovnodennosti v neolitickom Írsku I. (+VIDEO)
Pri východnom pobreží Drogheda, približne 30 míľ severne od írskeho hlavného mesta Dublinu, ležia pozostatky obrovskej prehistorickej monumentálnej krajiny. Newgrange a jemu podobné miesta v komplexe ›› Brú na Bóinne boli vybudované pred vyše 5000 rokmi. Tieto obrovské kamenné stavby prežili až dodnes a spolu s nimi aj hŕstka ďalších, menších archeologických monumentov.
10 000 rokov staré ďalekohľady?
Mohli by sa staroveké megalitické chodbové mohylové hroby v Portugalsku datované až do roku 8000 pred Kr. pokladať za astronomické observatórium? Skupinka bádateľov skúmajúca tieto staroveké hrobky si to aspoň myslí a dokonca tvrdí, že megality pomáhali starovekým pozorovateľom vidieť voľným okom rôzne úkazy, čiže prakticky fungovali ako „ďalekohľady“ bez šošoviek.
Stránky