Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch II.

Veľmi zaujímavý mytologický príbeh o veľrybách a delfínoch má kmeň v západnej Afrike v Mali nazývajúci sa Dogoni. Dogoni, ktorých kultúra je dnes stále živá, žili kedysi na južnom pobreží Stredozemného mora. Majú mnohé náboženské viery a viery ohľadom stvorenia, ktoré sa týkajú veľrýb a delfínov. Zvečnili ich vo svojich náboženských obradoch a vo forme kresieb v piesku.

Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch (+VIDEO)

Delfíni fascinujú ľudí tisíce rokov nielen kvôli inteligencii, ale pre ich spojenie s nami a našou galaktickou históriou. Dogoni majú legendu o Nommoch, strašne vyzerajúcich bytostiach, ktoré pricestovali v lodi spolu s ohňom a hrmením. Nommovia, ktorí mohli žiť na zemi, ale prebývali prevažne v mori, boli sčasti rybou, morským národom (morské panny a morskí muži).

Nommo

Dogoni, Západoafričania žijúci v oblasti útesu Bandiagari v Mali, sa preslávili úchvatnými znalosťami o dráhe hviezdy Sírius B už v dobe, kedy európski astronómovia ešte ani nevedeli, že vôbec existuje. Táto predstava je tak vzdialená modernému pojatiu pokroku, že sa mnohí odborníci snažili vymýšľať spôsoby, na ktorých základe mohli Dogoni na svoje poznatky prísť, pretože neverili tomu, čo oni sami rozprávali.

 

 

Top