Obrázok používateľa CEZ OKNO
Co říkají o našem světě siddhové?

"I dítě ve věku pěti let ví, že existuje Bůh. Dítě ale neví, kde Boha hledat. Slunce svítí na všechny. Ale pouze pár lidí ze sta tisíců opravdu hledá Slunce. V tomto světě jsou tři čtvrtiny lidí, kteří si libují v sexuálních a jiných potěšeních jako zvířata. I těch, co dosáhli vyrovnaného stavu dobra i zla, je méně než čtvrtina. Dobrých skutků je v tomto světě málo. Zlých skutků je většina."
Bhagavan NitjánandaPouze věřit, že existuje Bůh ještě vůbec neznamená skutečně věřit Bohu, skutečně o Boha usilovat a skutečně ho i poznávat, tedy si ho uvědomovat. Pouhá vlastní autohypnóza mysli ega a snaha o hypnózu druhých, že vše je Bůh a jeho milost a přát všem bytostem odpadlého světa od Boha, aby byly šťastné, místo vedení k odstranění příčiny veškerého zla i neštěstí ve světě, které pramení z nevědomosti stavu ega, je tou největší nevědomostí a zlem ze všech.

Podobně je to s „mistrovskou“ autohypnózou některých realizátorů, kteří mají občasnou zkušenost Já a považují to za cíl stezky a v tu ránu se snaží učit druhé k neúsilí. Současné makrokosmické období tzv. Káli jugy je charakterizováno všeobecným odvrácením se od Boha a uctíváním nevědomosti a zla. Tento svět je světem ega a bytostí odpadlých od Boha, kde v nejlepším případě existuje vyrovnaný stav dobra a zla. Přímější jasné vyjádření o nebožské povaze světa ega od duchovního mistra, jakým je siddha Bhagavan Nitjánanda, jsem nikde nenašel. On sám jistě žil trvalou zkušenost blažené božské hry vědomí, ztotožněn i s jeho inteligentní tvořivou mocí vědomí Já, a proto i velice dobře věděl, jaká je skutečná povaha světa ega. Ačkoliv pro něj jistě platí, že neexistuje nic než Bůh, tak právě proto o našem světě, ve kterém žijeme, věděl, co lze říci. To, co se snaží lidem namluvit někteří jedinci ve službách sil zla, že vše je z Boha a že všichni jsme božští i ve stavu nevědomosti ega, a že vše je milost boží, je tím nejhorším zlem, které existuje. Je zlem „duševním“, které se snaží působit v jemnější oblasti, a tak s větším rozsahem a dopadem. Podobně je to s myšlenkovými proudy veškerých snah o kolektivní spásu, kterou nabízejí velké organizace, které se maskují za nositele duchovnosti, jako jsou různé církve, apod. Jsou stejné povahy a vycházejí ze stejného nevědomého zla. Podobně je to s různými myšlenkovými proudy, jako je komunismus, fašismus, nebo rasismus a jiné obludy světa ega.

Jediná cesta ke spáse a obnovení jednoty s Bohem vede skrze vlastní úsilí se společným působením milosti. Tato cesta vede vlastním nitrem každého z nás, stezkou poznání sebe, která existuje od nepaměti a kterou opakovaně předkládají duchovní mistři a siddhové, kteří z přímé zkušenosti duchovního cíle vedou druhé ke stejnému poznání a jsou naprosto nezbytnou součástí stezky všech, včetně jich samotných. Ukazují tak cestu k poznání sebe a dosažení vysvobození. Ti jsou jedinými posli božími na tomto od Boha odpadlém světě a pro opravdového hledajícího skutečnou milostí, kterou zlem nasáklé ego chápe po svém, tedy zvráceně.

Podobným zlem jsou v případě částečných realizátorů různá prohlášení, která podceňují energetickou podstatu átmavičáry a nutnost naprosté očisty od všech potenciálních příčin opětovného vzniku ega, které se nemusí za života těla projevovat a jogín může i dosahovat zkušenosti svého pravého Já. Jediné skutečně pravé poznání sebe je trvalá zkušenost vědomí Já, která není přerušovaná ani usnutím těla, stavy mysli, ani různými druhy samádhi, nic jiného. Bez dosažení vysvobození za života v těle není dosaženo takřka ničeho. Jogíni s částečným poznáním Já, kdy se zakoušejí jako vědomí Já pouze v denním stavu a někdy pouze jen při formální meditaci, musí ve své praxi pokračovat až do vysvobození a trvalé zkušenosti vědomí Já, která není rušena žádnou zkušeností. Žádné uspokojování občasnými prožitky vyšších stavů vědomí nebo i zkušeností Já a spokojení se s pojmy, já mám poznání sebe, já jsem átman, já jsem brahman, ja dělám nejvyšší stezku átmavičáry, já vedu meditace, apod. Tato nadutost a pýcha je nevědomostí o to větší, že skutečně může poškozovat druhé v jejich úsilí na stezce.

Ukázka je převzata z připravovaného překladu souboru výroků siddhy Bhagavana Nitjánandy, Čidákáša Gíta. Kniha nebo xerox vyjdou v blízké době.

Jiří Krutina

Prevzaté z: Jiří Vacek.cz


Rubriky: 
február 29, 2008 03:34 dopoludnia
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 22, 2010 14:58 popoludní

  Komentár: 

  mozna viete a mozna nie v sucastnom svete zije menej nez 10 plne realizovanych ludi , mnohi/vacsina/ su neaktivny vo vnejsom svete, a asi 3000 uprimnych/rydzich/ hladajucich

 2. Obrázok používateľa Loktibrada
  Loktibradajún 23, 2010 17:05 popoludní

  Komentár: 

  Majster pozna Majstra

  takze predpokladam, ze autor horeuvedenho tvrdenia je jednym z nich? :D

 

 

Top