Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo sa ukrýva na druhej strane?

Nič neinšpirovalo celé generácie archeológov tak, ako objav Tutanchamonovej hrobky plnej pokladov v roku 1922. Čo ak je ďalší egyptský poklad pochovaný nie v odľahlej púšti, ani v priľahlých spletitých šachtách hrobiek v Údolí kráľov v Luxore, ale oddeľuje ho od nášho pohľadu len pár milimetrov?


Tak znie dramatická hypotéza v nedávno publikovanej práci Nicholasa Reevesa – britského egyptológa, ktorý sa podieľal na objavení nedotknutej egyptskej hrobky v roku 2000 a pôsobí na univerzite v Arizone. Hlavné dôkazy sú v tomto prípade až smiešne jednoduché a sú dokonca dostupné na Internete na fotografiách Factum Arte – spoločnosti sídliacej v Madride a Bologni, zaoberá sa umeleckými replikami a nedávno vytvorila úchvatnú a dokonalú kópiu Tutanchamonovej hrobky v životnej veľkosti, ktorú môžu navštíviť turisti, aby sa predišlo škodám v pôvodnej hrobke.

Na snímkach Tutanchamonovej hrobky vo veľmi vysokom rozlíšení, ktoré zobrazujú textúru steny pod farbou si Reeves všimol pukliny a praskliny – tie svedčia o existencii dvoch prechodov, ktoré boli zapečatené a omietnuté, aby zostali utajené (prechody a priestory za nimi sú zobrazené žltou na obrázku). Jeden z nich pravdepodobne vedie do skladiska, ktorého poloha a veľkosť je rovnaká ako u druhého – už otvoreného skladovacieho priestoru. Druhý, väčší, prechod na severe Tutanchamonovej pohrebnej komory však skrýva niečo vzrušujúcejšie.

Tutanchamonova hrobka sa vyznačuje niekoľkými zvláštnosťami – je oveľa menšia ako ostatné hrobky v údolí. Hoci sú nájdené predmety z hrobky skvostné, zdá sa, že ich tam uložili narýchlo a zistilo sa, že mnohé z nich pred tým patrili niekomu inému, dokonca aj slávna pozlátená pohrebná maska „detského kráľa“ nesie pre mužov nezvyčajnú črtu – prepichnuté uši. Hlavná os hrobky je od vchodu odklonená napravo, čo je typické skôr pre hrobky kráľovien a nie kráľov.

Reeves si všimol, že väčšie z predpokladaných dverí sa nachádzajú presne oproti vstupu do pohrebnej komory, preto sa domnieva, že by sa za nimi mohol skrývať priechod umiestnený na tej istej osi, ktorý vedie do vedľajšej kráľovskej hrobky rovnakého tvaru a veľkosti. Všetko toto, ako aj dôkazy, že výzdoba a výstavba hrobky prebiehali vo viacerých štádiách ho viedlo k záveru, že na druhej strane dverí sa nachádza hrobka kráľovnej alebo niekoľkých princezien.

Medzi hrobkami a múmiami z Tutanchamonovej dynastie (t.j. 18. dynastia starovekého Egypta), ktoré archeológovia našli a identifikovali jedna chýba. Nefertiti, manželka Tutanchamonovho otca Achnatona, sa nepreslávila len svojou krásou, ktorú všetci poznajú z busty v Berlíne. Podľa jej titulov sa dá usudzovať, že bola spoluvládkyňou a neskôr – po Achnatonovej smrti – vďaka vlastným zásluhám aj kráľovnou, čo znamená, že jej hrobka aj jej obsah budú prinajmenšom rovnako veľkolepé ako v prípade jej nevlastného syna Tutanchamona. Pokiaľ sa Reeves nemýli, tak bol Tutanchamon pochovaný s vecami, čo zostali po nej – dokonca aj jeho posmrtná maska mohla byť pôvodné určená pre kráľovnú.


›› Väčší obrázok

ramongovea

http://www.economist.com/news/books-and-arts/21660503-tantalising-clue-l...

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity

TUTANCHAMON V BRATISLAVE
http://www.kemet.sk/clanok/tutanchamon-v-bratislave

Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertity

Tutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamon

Hrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62


Sekcie: 
september 29, 2015 22:59 popoludní

 

 

Top