Obrázok používateľa CEZ OKNO
Poznám len jedny Vianoce - naše slovenské!

Slovenské Vianoce - svetlo vianočného stromčeka, štedrovečerná atmosféra, vôňa kapustnice a tradičného kapra, hlahol kostolných zvonov, ktoré zvolávajú veriacich na polnočnú svätú omšu. To je tradícia - to sú typické atribúty našich slovenských Vianoc! Náš advent je časom pokoja a duchovnej prípravy na Vianoce.

Adventné obdobie bolo spojené s kalendárovým cyklom ľudovej slovesnosti, ktoré bolo plné tradícií a ľudových zvykov, ktoré boli synkretizmom slovanského a kresťanského na našom území. Od sviatku svätej Kataríny až do hviezdneho večera (vianočnej vigílie), mal každý deň svoju duchovnú moc. Adventné rána boli spojené so slávením rorátnych svätých omší, ktoré mali silný emocionálny efekt. Miesto toho nastúpil zhon, nákupná horúčka a prejedanie sa. Ľudia kupujú všetko, aj to čo nepotrebujú. Obchodníci zámerne nadsadia už aj tak vysoké ceny a tešia sa z nekresťanských príjmov a zárobkov. Mnoho potravín, ktoré ľudia bezhlavo nakúpia skončí aj tak po sviatkoch v kontajneroch. Neuveriteľné plytvanie financiami, potravinami, ľudským časom.

Z preplnených stolov zvykneme skonzumovať iba malú časť. Pečivo a koláče zaschnú, kapustnica sa pokazí a šalát už o pár dní zapácha. Predražené darčeky skončia v skrini a tie nevypredané vo výpredajoch zlacnejú. A k tomu tá odporná kreatúra pod názvom Santa Klaus. Cudzorodý prvok z USA, ktorý sa ako rakovina šíri po celom svete. Otravuje nás už od októbra a stáva sa nevkusnou časťou vianočnej výzdoby. Dokonca navštevuje naše deti v škôlkach a v školách, kde si neoprávnene prisvojil meno sv. Mikuláša. Strácame svoju identitu. Za svoje tradície sa mnohí hanbia, ale na druhej strane nekriticky preberajú atribúty amerických Vianoc.

Prežime tieto sviatky v duchu našich tradícií. Veďme k tomu aj naše deti. Zbavme sa zlozvyku nadmerného konzumu a pripravme sa na oslavu vianočných sviatkov hlavne duchovne. Pretože poznám len jedny Vianoce - naše slovenské! Sú to naše Vianoce, Vianoce nášho detstva.

Kliment Uhrecký

Zdroj: SHO.sk


Súvisiace:

Mikuláš mal hnedé oči, širokú bradu a čelo, naozaj nosil bielu bradu a od malička bol štedrý, ale jeho otec bol bohatý "škrob"
http://www.cez-okno.net/clanok/mikulas-mal-hnede-oci-siroku-bradu-a-celo...

Pôvodné tradície
http://www.cez-okno.net/clanok/absolutni-dukaz-o-chemtrails

Domovinou
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/domovinou


december 06, 2011 20:28 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa peter
  peterdecember 07, 2011 08:05 dopoludnia

  Komentár: 

  zaujímavý a pravdivý článok.
  ale pri myšlienke "strácame svoju identitu", som sa trochu zamyslel.
  práve žijeme v dobe, keď nám niekto berie "naše" kresťanské sviatky a my bijeme na poplach, aby sme si ochránili.
  ale len pred pár storočiami kresťanské náboženstvo bolo pre nás niečo cudzie, niečo proti čomu sme bojovali ...

  tak ako je to s tou identitou?

 

 

Top