Obrázok používateľa CEZ OKNO
Baktéria, ktorá „oplodnila“ Zem

KP.RU | Vedci objavili jednoduchý mikrób, ktorý je prameňom biologického života nielen na Zemi, ale aj vo Vesmíre. Vedci z brazílskeho Rio de Janeiro uskutočnili sériu experimentov s baktériou Deinococcus radiodurans a prišli k úžasnému záveru: tieto organizmy sú „osivom biologického života“.

Pokusy dokázali, že tieto baktérie disponujú prakticky neohraničenou schopnosťou prežiť. V čase experimentov vydržali pre všetky ostatné biologické organizmy smrteľné dávky radiácie, agresívne chemické prostredia, krajné teplotné rozdiely tak chladu ako aj tepla, aj dlhodobý pobyt vo vákuu – oznamuje oko-planet.

- Najvyšší stupeň prežitia robí Deinococcus radiodurans hlavným kandidátom na zdroj biologického života v kozmickom priestore, - prehlásil vedúci výskumov profesor Ivan Paulino-Lima.


Hraničná biologická stabilita tejto baktérie sa objasňuje tým, že je schopná mať do 10 plných kópií svojho genofondu. Organizmy sa obyčajne obmedzujú na jednu. Výskumníci predpokladajú, že práve takéto mikroorganizmy mohli prenášať život medzi planétami v štádiách vytvárania slnečnej sústavy.

Светлана КУЗИНА: Найдена бактерия, которая «осеменила» Землю

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
júl 29, 2010 18:17 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top