Obrázok používateľa CEZ OKNO
Slnečné kúpele dokážu spomaliť proces starnutia o 5 rokov

KP.RU - Pred starnutím nás ochráni slnko | Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku alebo neprijímajú dostatočné množstvo vitamínu D v potrave, si spôsobujú škodu, ktorá predstavuje starnutie a s tým súvisiace choroby. Význam tejto straty je natoľko veľký, že ľudia s nedostatkom vitamínu D (tzv. „slnečný vitamín“, nakoľko ho organizmus z 90% získava pôsobením slnka) sú biologicky až o 5 rokov starší ako tí, ktorí ho majú v organizme veľa. Dr. Brent Richards z Kráľovskej vysokej školy v Londýne, stojaci v čele výskumu, hovorí: „Tieto výsledky sú ohromujúce, keďže po prvýkrát poukazujú na fakt, že ľudia s vysokou hladinou vitamínu D v organizme môžu starnúť pomalšie ako tí, ktorí majú túto hladinu nižšiu“. Pomáha to objasniť, ako nás vitamín D chráni pred chorobami spojenými s vekom (napríklad pred srdcovocievnymi ochoreniami).

Spoluautor výskumu profesor Tim Spector, ktorý tiež zastupuje Kráľovskú vysokú školu, hovorí, že ich práca demonštruje ľuďom potrebu viac času tráviť na slnku a prijímať potravu bohatú na vitamín D: ryby, vajcia, mlieko obohatené o vitamíny, vločky z obilnín – alebo prijímať potravinové doplnky.

Vedci sa domnievajú, že nedostatok vitamínu D, sa vyskytuje u každého tretieho človeka. Profesor Spector hovorí: „Ľudia sa boja rakoviny, ktorá zasiahne niekoľko tisíc ľudí za rok“.

„A deficit vitamínu D spôsobuje smrteľné riziko chorôb vznikajúce u stoviek tisíc ľudí“.

Aktivisti boja proti rakoviny poukazujú na to, že nadmerný pobyt na slnku vytvára nebezpečenstvo ochorení rakovinou: „Aby sme získali dávku vitamínu D, nie je potrebné byť dlhú dobu na slnku – vždy je to menej, ako treba na to, aby sme sa opálili, či dokonca spálili“.

Sveta Kuzina, 16. 4. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


"Léčivá síla slunce a vitamínu D (kniha CZ)" nájdete na tejto adrese.


Sekcie: 
apríl 22, 2010 14:52 popoludní

 

 

Top