Obrázok používateľa CEZ OKNO
Človek dostane 20-krát vyššiu dávku žiarenia, než sa uvádzalo

blog.KP.RU | Ako píše 3dnews.ru – v médiách pomaly začína presakovať informácia, že skenery slúžiace na kontrolu pasažierov proti preprave nepovoleného tovaru a teroristických útokov, nie sú tak bezpečné, ako tvrdia vládni úradníci. Pomocou týchto skenerov, ktoré vyžarujú röntgenové lúče malej sily, sa vytvorí trojrozmerný obraz pasažiera bez odevu a umožní odhaliť skryté predmety. V súčasnosti je na letiskách USA zistených viac než 100 takých skenerov. Podľa plánov U.S. Transportation Security Administration (TSA) ku koncu roka množstvo skenerov dosiahne 450 jednotiek.

Skenery na letiskách sú pre zdravie nebezpečné


Skenery odhalia všetko...
Medzitým podľa štúdie, uskutočnenej tímom vedcov Columbia University na čele s profesorom Davidom Brennerom, tieto skenery nie sú neškodné. Sú dokonca obzvlášť nebezpečné pre deti a tehotné ženy. Brenner zistil, že človek dostane dávku röntgenového žiarenia 20-krát vyššiu, než sa predtým oznámilo.

– Individuálne riziko spojené s röntgenovým žiarením skenerov je možno celkom malé, – hovorí vedec. – No s ohľadom na to, že každoročne použije letisko okolo 800 miliónov ľudí, toto extrémne malé riziko, vynásobené množstvom ľudí prechádzajúcich skenerom, sa stane sociologickým rizikom. Riziko by potenciálne mohlo byť pre populáciu veľmi významné.


Svojho času bol David Brenner členom vládneho výboru, ktorý zostavil príručku pre používanie skenerov na letiskách. Dnes už nie je presvedčený o bezpečnosti používania tohto zariadenia tak, ako na začiatku.

http://www.pereplet.ru/nauka/17814.html#17814

Света Кузина: Сканеры в аэропортах опасны для здоровья, 25. 10. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 24, 2010 20:56 popoludní

 

 

Top