Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ešte jedno tajomstvo starého Egypta

KP.RU | Vedci vyšetrili stovky múmií v neúspešných pokusoch nájsť stopy zhubných nádorov. Na základe toho spravili záver: rakovina je moderné ochorenie, ktoré vyvoláva znečistené prostredie a zlé stravovacie návyky. Autori úžasných záverov sú Michael Zimmerman, profesor Manchester University a jeho kolegyňa Rosalia David. Predchádzal im dlhoročný výskum – vedci preskúmali stovky múmií starého Egypta a Južnej Ameriky okolo 3 tisíc rokov staré. Neobjavili u nich žiadne príznaky nádorov s výnimkou jednej egyptskej múmie, u ktorej našli rakovinu hrubého čreva.

Ak môžeme veriť vedcom, tak aj v literárnych prameňoch vrátane starobylých písomných svedectiev niet náznakov na ochorenie, ktoré sa tisíce rokov neskôr stalo takmer najrozšírenejšie na Zemi. A natrvalo obsadilo druhé miesto – hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach.

- V mumifikovanom stave sa tkanivo zhubného nádoru zachová lepšie než zdravé, - hovorí Zimmerman. – Múmiu s rakovinou by sme neprehliadli. Tým viac, že v Egypte nebola chirurgia silno rozvinutá. Nikto by neriskol nádor vyoperovať.

Po tom, čo britskí vedci nenašli žiadne stopy zhubných nádorov, vyvodili záver: rakovina v týchto starých časoch nebola rozšírená. To znamená, že je to novodobý neduh. Stručne povedané – za pokrok sa platí.

- Ak predsa len v tých časoch ochoreli na rakovinu, tak potom veľmi zriedkavo, - hovorí Rosalia. – V prírode prakticky nejestvujú faktory, ktoré by spôsobovali rozvoj onkologických ochorení. Ale v súčasnosti rakovinu vyvoláva znečistenie okolitého prostredia, zmeny v našom stravovaní a spôsob života.

Žurnál New Scientist prilákal expertov – ďalších britských vedcov, aby vyslovili námietky svojim kolegom z Manchester University.

Napríklad onkologička Kate Arney z britského Cancer Research UK si myslí, že v prírode predsa len existujú faktory, ktoré môžu spôsobiť rakovinové bujnenie. Je to ultrafialové žiarenie, radiácia a niektoré vírusy, ktoré sprevádzajú rozvoj rakoviny maternice a pečene.

Kate sa domnieva, že jej kolegovia nenašli nádor z jedného prostého dôvodu: v tých časoch ľudia zriedkavo žili viac než 50 rokov. Tak sa u nich rakovina nestačila rozvinúť. Ak by žili o 10 - 20 rokov dlhšie, určite by bola situácia iná.

- Vek je jedna z hlavných príčin rakoviny, - súhlasí francúzsky onkológ Joachim Schüz. – Takmer 90 percent ochorení pripadá na tých, čo majú vyše 50 rokov. Keby by sme teraz náhle našli tisíc novodobých múmií, ktoré dožili do veku 50 rokov, ťažko by sme u nich našli veľa nádorov.

Ak si spomenieme na múmiu s rakovinou konečníka, môže to znamenať, že ochorenie v tej či onej podobe existovalo – a žiadne tajomstvo starého Egypta nie je.

Podstatu onkologických ochorení sa doteraz nepodarilo pochopiť. Hypotéz je veľa – logických i podivných. No nič konkrétne sme neodhalili. A to napriek tomu, že už prešlo 200 rokov odvtedy, ako sa prvýkrát objavili vedecké práce, vymedzujúce nádory ako osobitné ochorenie. Ešte v roku 1761 bola identifikovaná rakovina nosohltana u milovníkov šňupavého tabaku a o čosi neskôr – v roku 1775 rakovina mieška u kominárov.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Еще одна тайна древнего Египта: здесь не болели раком — 15. 10. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 02, 2010 17:55 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa semreh
  semrehnovember 02, 2010 21:58 popoludní

  Komentár: 

  Citácia z článku:
  "Zimmerman hovorí..., že v Egypte nebola chirurgia silno rozvinutá."

  Zaujímalo by ma, čo by na to asi povedal táky Egyptaň Sinuhet? :-)

 2. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoonovember 03, 2010 10:29 dopoludnia

  Komentár: 

  Presne tak,
  v Egypte robili bežne i náročné operácie lebky a pod. To dokazujú nálezy a tiež úplne perfektné chirurgické nástroje.
  Celkove ma tiež pobavilo, ako úporne sa snažia zakryť, že rakovina je vlastne želaná choroba, cieľavedome vyvolávaná najrôznejšími opatreniami, aby jej výskyt bol čo najhojnejší.
  Takto to funguje. Urobí sa drahý výskum a ten ukáže, že je šéééétko v poriadku. Dr. Hamer trefne poznamenal, že vynálezca chemoterapie by si zaslúžil náhrobný kameň v pekle...
  http://www.cez-okno.net/clanok/mgr-frantisek-nagy/myty-a-fakty-o-gnm

 3. Obrázok používateľa Lenka
  Lenkajanuár 22, 2011 13:05 popoludní

  Komentár: 

  Napr. taka hatšepsut, ked ju skenovali, zistili, že mala zhubný nádor na bedrovom krlbe myslím. to je tá jediná múmia? Rakovina je možno civilizačná choroba, ale Egypt bol starovekou civilizáciou nie?

 

 

Top