Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jedinečné foto Slnka amatérskeho astronóma 2

Ako sme už písali, nezvyčajne krásne obrázky získal americký amatérsky astronóm Alan Friedman. Odfotografoval Slnko pomocou 14-palcového teleskopu. Úzkopásmovým filtrom oddelil veľkú časť spektra a umožnil tak vidieť zvláštnosti atmosféry hviezdy, aj jednotlivé "drobné" detaily, ktoré môžu byť naozaj obrovské.
Je to zvláštne, no ak si ho porovnáme so snímkami spravenými s pomocou mikroskopu v maternici, tak zistíme, že na Friedmanovej fotke vyzerá Slnko ako obrovská bunka vajíčka.

Podivná zhoda, pravdaže, nemá žiadny vedecký význam. No predstavivosť je vzrušujúca. Provokuje k ďalším analógiám. Tým skôr, že profesionálni kolegovia amatérskeho astronóma z kozmického laboratória University of Berkeley nedávno natočili niečo, čo sa celkom podobá na proces oplodnenia.

Zaznamenali dopad kométy na Slnko, ktorá sa do neho infiltrovala doslova ako spermia do vajíčka. Snímku v ultrafialovom pásme sledovala jedna sonda z dvojičiek, ktoré boli vypustené za účelom sledovania procesov na hviezde.

Mimochodom, jedna z vážnych teórií vzniku života na Zemi sa volá panspermia. Predpokladá, že naša planéta bola niekedy – miliardy rokov dozadu –doslova oplodnená jednou alebo viacerými kométami. Práve oni priniesli na Zem život tým, že priniesli organické molekuly alebo dokonca reťaze DNA. Zrážka kométy so Slnkom – predovšetkým v reprodukčnom zmysle – následky nezanechala. Bolo to len krásne. Hoci ktovie...


Ľudské vajíčko pod mikroskopom...


Spermia pod mikroskopom...


Kométa približujúca sa k slnku...

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Такого Солнца вы еще не видели, 02.11.2010;

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 17, 2010 01:47 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top