Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ľudia, žijúci na vrchných poschodiach, starnú "o niečo" skôr

KP.RU | Ešte začiatkom minulého storočia Albert Einstein vrámci svojej teórie relativity urobil predpoklad, že gravitácia vplýva na chod času – buď ho urýchľuje alebo spomaľuje. Takže: hodiny, umiestnené na Zemi, nemôžu ísť rovnako ako tie, ktoré sa vznášajú nad ňou, nakoľko gravitačné sily vzhľadom na vzdialenosť od povrchu našej planéty slabnú. Nikto sa s veľkým fyzikom nehádal o pôvode času. Áno, súhlasili kolegovia, čím vyššie nad Zemou – tým rýchlejšie plynie čas. Ale v tieto dni sa podarilo experimentálne a veľmi presne určiť, o akú odchýlku ide.


Einstein naznačil: mali by sme brať do úvahy svoju pozíciu vo vzťahu k Zemi

Americkí fyzici z National Institute of Standards and Technology v Colorade použili dvoje najpresnejšie atómové hodiny (odchýlka merania – sekunda za 4 miliardy rokov), zosynchronizovali ich a rozmiestnili na poschodiach mrakodrapu. Doslova každé poschodie urýchľovalo čas. Čo poschodie?! Každý schod uberal zo života 90 miliardtinu sekundy.

Podľa slov jedného z účastníkov experimentu Jamesa Chin-Wen Choua, človek žijúci na 102-om poschodí, povedzme mrakodrapu Empire State Building, bude za 79 rokov života starší než jeho brat–dvojička, žijúci na prvom poschodí – o 104 milióntinu sekundy.

Zároveň však fyzici upokojujú: urýchlené starnutie obyvateľov vysokých budov možno kompenzovať nemenej rýchlym omladením. Opäť vďaka teórii Alberta Einsteina a tzv. paradoxu dvojčiat.

Svojho času fyzik predpokladal nasledujúce: ak sa jedny hodiny presunú po uzavretej krivke а druhé zostanú na mieste, tak príduc naspäť, budú zaostávať od tých, ktoré sa nepremiestnili.

Opäť sa to dá ilustrovať na bratoch - dvojičkách. Jeden zostane na Zemi a druhý poletí s veľkou rýchlosťou do vesmíru. Vracia sa, kým je ešte mladý, avšak svojho brata nachádza úplne zostarnutého, prípadne ho vôbec nenájde, pretože už zomrel na starobu.

Ako spieval Vladimír Vysockij približne o podobnej téme: "Skorší, zemský neuvidíme obzor, ak uveríme podivínom vedcom. Veď ak sa vrátime, podľa ich zákonov na - Zemi prejde sedemsto vekov."

Podobný efekt, približne tohto rozsahu, ako pobyt na 102-om poschodí ponúka pohyb lietadla. Toto preverili ešte v roku 1971 s pomocou štyroch atómových hodín. Poslali ich na cestu okolo sveta: z východu na západ a časť opačne. Vo výsledku hodiny ukazovali rôzne časy. Rozdiel bol taktiež v miliardtinách sekundy. No aby sme pomalšie starli, museli by sme lietať zo západu na východ.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Люди, живущие на верхних этажах, стареют быстрее, 24. 09. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
október 12, 2010 19:27 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa neviem
  neviemoktóber 13, 2010 08:28 dopoludnia

  Komentár: 

  tak sa mi zda ze niekto nepochopil o com hovoril Einstein a takisto o com hovori tento experiment, rychlost plynutia casu pre objekt zavisi od rychlosti jeho pohybu v priestore nie od gravitacie. z toho vyplyva ze cim vyssie v mrakodrape sa nachadzate tym rychlejsie sa pohybujete vzhladom na zem ako vas kolega na prvom poschodi... nikto neobjavil nic nove...

 2. Obrázok používateľa Vojtech
  Vojtechoktóber 13, 2010 18:10 popoludní

  Komentár: 

  Re nevim

  No pokud se nepletu, tak einstein tvrdil, ze gravitace zakrivuje casoprostor a meni rychlost plynuti casu. Takze ne jenom rychlost, ale i gravitace ma vliv na plynuti casu. A ano, neni to nic noveho.

 3. Obrázok používateľa Vojtech
  Vojtechoktóber 13, 2010 18:19 popoludní

  Komentár: 

  Uz kdyz sem si to cetl drive, tak sem se divil tomu, ze je to presne obracene nez sem si to pamatoval z detstvi. Ja mel za to, ze cim vetsi gravitace, tim rychlejsi plynuti casu a tim padem kosmonaut v rakete bude starnout pomaleji (jako na obrazku u clanku), ale v clanku je to obracene. Tak nevim...

 4. Obrázok používateľa neviem
  neviemoktóber 14, 2010 08:40 dopoludnia

  Komentár: 

  Vojtech: mate pravdu, nedomyslel som to do konca, rychly pohyb vlastne vytvara gravitacny efekt, tento experiment bude pravdepodobne kombinaciou vplyvu pohybu aj gravitacie zeme...

 

 

Top