KP.RU | Ešte začiatkom minulého storočia Albert Einstein vrámci svojej teórie relativity urobil predpoklad, že gravitácia vplýva na chod času – buď ho urýchľuje alebo spomaľuje. Takže: hodiny, umiestnené na Zemi, nemôžu ísť rovnako ako tie, ktoré sa vznášajú nad ňou, nakoľko gravitačné sily vzhľadom na vzdialenosť od povrchu našej planéty slabnú. Nikto sa s veľkým fyzikom nehádal o pôvode času. Áno, súhlasili kolegovia, čím vyššie nad Zemou – tým rýchlejšie plynie čas. Ale v tieto dni sa podarilo experimentálne a veľmi presne určiť, o akú odchýlku ide.
Einstein naznačil: mali by sme brať do úvahy svoju pozíciu vo vzťahu k Zemi
Americkí fyzici z National Institute of Standards and Technology v Colorade použili dvoje najpresnejšie atómové hodiny (odchýlka merania – sekunda za 4 miliardy rokov), zosynchronizovali ich a rozmiestnili na poschodiach mrakodrapu. Doslova každé poschodie urýchľovalo čas. Čo poschodie?! Každý schod uberal zo života 90 miliardtinu sekundy.
Podľa slov jedného z účastníkov experimentu Jamesa Chin-Wen Choua, človek žijúci na 102-om poschodí, povedzme mrakodrapu Empire State Building, bude za 79 rokov života starší než jeho brat–dvojička, žijúci na prvom poschodí – o 104 milióntinu sekundy.
Zároveň však fyzici upokojujú: urýchlené starnutie obyvateľov vysokých budov možno kompenzovať nemenej rýchlym omladením. Opäť vďaka teórii Alberta Einsteina a tzv. paradoxu dvojčiat.
Svojho času fyzik predpokladal nasledujúce: ak sa jedny hodiny presunú po uzavretej krivke а druhé zostanú na mieste, tak príduc naspäť, budú zaostávať od tých, ktoré sa nepremiestnili.
Opäť sa to dá ilustrovať na bratoch - dvojičkách. Jeden zostane na Zemi a druhý poletí s veľkou rýchlosťou do vesmíru. Vracia sa, kým je ešte mladý, avšak svojho brata nachádza úplne zostarnutého, prípadne ho vôbec nenájde, pretože už zomrel na starobu.
Ako spieval Vladimír Vysockij približne o podobnej téme: "Skorší, zemský neuvidíme obzor, ak uveríme podivínom vedcom. Veď ak sa vrátime, podľa ich zákonov na - Zemi prejde sedemsto vekov."
Podobný efekt, približne tohto rozsahu, ako pobyt na 102-om poschodí ponúka pohyb lietadla. Toto preverili ešte v roku 1971 s pomocou štyroch atómových hodín. Poslali ich na cestu okolo sveta: z východu na západ a časť opačne. Vo výsledku hodiny ukazovali rôzne časy. Rozdiel bol taktiež v miliardtinách sekundy. No aby sme pomalšie starli, museli by sme lietať zo západu na východ.
Владимир ЛАГОВСКИЙ: Люди, живущие на верхних этажах, стареют быстрее, 24. 09. 2010
Zdroj: kp.ru
Preklad: Danica U.
tak sa mi zda ze niekto nepochopil o com hovoril Einstein a takisto o com hovori tento experiment, rychlost plynutia casu pre objekt zavisi od rychlosti jeho pohybu v priestore nie od gravitacie. z toho vyplyva ze cim vyssie v mrakodrape sa nachadzate tym rychlejsie sa pohybujete vzhladom na zem ako vas kolega na prvom poschodi... nikto neobjavil nic nove...
Re nevim
No pokud se nepletu, tak einstein tvrdil, ze gravitace zakrivuje casoprostor a meni rychlost plynuti casu. Takze ne jenom rychlost, ale i gravitace ma vliv na plynuti casu. A ano, neni to nic noveho.
Uz kdyz sem si to cetl drive, tak sem se divil tomu, ze je to presne obracene nez sem si to pamatoval z detstvi. Ja mel za to, ze cim vetsi gravitace, tim rychlejsi plynuti casu a tim padem kosmonaut v rakete bude starnout pomaleji (jako na obrazku u clanku), ale v clanku je to obracene. Tak nevim...
Vojtech: mate pravdu, nedomyslel som to do konca, rychly pohyb vlastne vytvara gravitacny efekt, tento experiment bude pravdepodobne kombinaciou vplyvu pohybu aj gravitacie zeme...