Obrázok používateľa CEZ OKNO
Na Bajkale tisícky podivných kruhov – umenie vedľa záhad prírody?

KP.RU | Ide o umenie, vyhotovené na ľade jazera Bajkal – tmavé úseky obrázku sú zamrznutou hladinou vody zbavenou snehu. Sú tu vyobrazené kruhy. Veľa kruhov - tisícky. Rozprestierajú sa v špirále a ich priemer sa zvyšuje od jedného k druhému v súlade s poradím Fibonacciho čísiel. To znamená, že každé nasledujúce číslo je súčtom dvoch predchádzajúcich. Niečo podobné – čo poznáme ako anglické obilné kruhy – sa obyčajne objavuje na poliach s obilím. Náčrt vzniká zľahnutím rastlín a pravdaže, ukrýva v sebe nejakú významnú informáciu.

Podobnosť obilných kruhov a ľadových kruhov je očividná. No sú dva zásadné rozdiely. Kruhy na poliach sa objavujú každý rok v lete aj na jeseň, ale kruhy na ľade sa objavili len raz – skoro na jar – v marci 2010.

Sila, ktorá kladie klasy a kreslí obrázky na poliach vede nie je známa a nik ju nedokáže polapiť. Tak isto ako autorov tzv. piktogramov. Ale pri ľadových kruhoch niet pochýb. Poznáme silu i autora. Dokonca poznáme aj čas, v ktorom vznikli piktogramy na Bajkalskom jazere.


Britské noviny Daily Mail zverejnili snímky a oznámili, že kresbu o rozlohe približne 20 km2 spravil umelec Jim Denevan s kolegami a pomocníkmi. „Štetcami“ sa stali bicykle s metlami – na malé kruhy a odhŕňacie stroje – na tie veľké.

Jim strávil na jazere dva týždne. Býval v jurte a jeho kresba sa stala najväčšia na svete. Umelec prekonal svoj vlastný rekord spred niekoľkých rokov v púšti Nevada. Aj tam rysoval kruhy, ale na piesku.

– Najprv sme chceli ozdobiť piktogramom Antarktídu, – rozpráva Jim. – Ale potom sme vybrali Bajkal. Mrazivé, no v tom čase dobré počasie – bez sneženia a fujavice – sa tu drží dlhšie. A pravdepodobnosť, že kresba vydrží, je vyššia. A tak sa aj stalo.

Je to prekvapivé, no neďaleko od Jimovho umeleckého diela sú nie menej pôsobivé kresby, ktoré boli videné až z obežnej dráhy – z paluby Medzinárodnej kozmickej stanice. Sú to tiež obrovské kruhy – pravdepodobne záhada prírody. Vznikajú pravidelne už niekoľko rokov a majú zrejme prirodzený pôvod. No aký? To zatiaľ vedci presne nevedia, ale už vypracovali rad zaujímavých hypotéz.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: На льду Байкала замечены тысячи странных кругов, 31. 08. 2010

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

september 21, 2010 17:57 popoludní

 

 

Top