Obrázok používateľa CEZ OKNO
NASA objavila «kozmotrasenie»

S pomocou piatich družíc THEMIS sa odborníkom NASA podarilo objaviť zvláštny pohľad na kozmický «nečas», ktorý dostal názov «kozmotrasenie». Treba poznamenať, že je schopný vyvolať vznik polárnych žiar a názov dostal ako analógiu so «zemetrasením». Tento jav predstavuje «zemetrasenie» v magnetosfére Zeme, pretože sa rodí vo forme vĺn plazmy v magnetickom «chvoste» planéty.


Je známe, že naša planéta má magnetické polia, ktoré nás chránia pred tvrdým kozmickým žiarením. Odkláňajú nabité častice, ktoré k nám letia zo Slnka. Vďaka ofukovaniu slnečného vetra je magnetické pole Zeme na nočnej strane planéty silno natiahnuté. Táto časť sa volá magnetický «chvost». Oblasť, ktorá je k Zemi bližšie, je magnetosféra.

Občas sa «chvost» napína a tento proces spôsobuje vznik napätia. Pod jeho pôsobením sa «chvost» znova zmenšuje rovnako, ako natiahnutá gumička. Vtedy celým «chvostom» prechádzajú vlny plazmy prinášané slnečným vetrom, ktoré sa ženú v smere Zeme. Cestou sa rozptyľujú v magnetickom poli a ich «doznievanie» dosahuje do magnetosféry a vyvoláva tam «kozmotrasenie».

Света Кузина

Не только на Земле, но и в космосе испортилась погода

Zdroj: http://blog.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 07, 2010 15:33 popoludní

 

 

Top