Obrázok používateľa CEZ OKNO
Riziko katastrofy je 1:1000 - čo je veľmi vysoká miera pravdepodobnosti

UTRO.RU | Astronómovia Univerzity vo Valladolid v Španielsku v žurnále "Ikar" uverejnili výskum, podľa ktorého našej planéte hrozí v roku 2128 zrážka s veľkým asteroidom. Vedecký tým pod vedením E. Sansaturio vypočítal cestu malého asteroidu 1999 RQ36 a došiel k záveru, že riziko katastrofy je 1:1000 - čo je veľmi vysoká miera pravdepodobnosti. Veľkosť asteroidu je 560 m v priemere. Objavený bol koncom minulého storočia a od tej doby ho vedci neustále pozorujú, pretože sa veľmi rýchlo približuje k Zemi. Navyše určiť dráhu a rýchlosť pohybu 1999 RQ36 dá veľa práce.

Kozmické teleso často mení tieto parametre kvôli Jarkovského efektu. Avšak práve základom tohto javu, podľa ktorého asteroid dostane ďalšie zrýchlenie z neustáleho zahrievania a chladnutia, Španieli spravili svoj záver.


Teoreticky ak sa asteroid zrazí so Zemou, zničí veľké mesto, ale hrozbou pre ľudskú existenciu nie je. Avšak veľká prírodná katastrofa je v takomto prípade nevyhnutná.

Globálne riziko pre ľudstvo predstavujú iba nebeské telesá s rozmerom nad 10 km. No v Slnečnej sústave sú všetky evidované a nachádzajú sa na obežných dráhach, takže nemôžu viesť ku kolízii s našou planétou.

Dopady asteroidov na Zem nie sú zriedkavé. Podľa hypotézy vedcov práve zrážka našej planéty s takýmto kozmickým telesom viedla k vyhynutiu dinosaurov. Inak existuje názor, že Tunguzský a Sikhote-Alinský meteorit boli taktiež malé asteroidy, ktorých väčšia časť zhorela v zemskej atmosfére.

Елена ЮДАЕВА

На Землю летит крупный астероид

Zdroj: http://www.utro.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

august 19, 2010 14:41 popoludní

 

 

Top