Obrázok používateľa CEZ OKNO
Signál z Gliese 581

KP.RU | „Planéta objavená v súhvezdí Váh, na ktorej je možno život“ – tak sa volal materiál zverejnený 1. októbra 2010. Pripomeňme, že astronómovia z University of California oznámili, že objavili novú planétu pri hviezde Gliese 581, ktorá sa nachádza v súhvezdí Váh približne 20 svetelných rokov od Zeme. Senzácia je v tom, že planéta pomenovaná Gliese 581 g sa nachádza priamo v strede tzv. obývateľnej zóny – ako naša Zem. V roku 2007 astronómovia našli u Gliese planéty „c“ a „d“, ktoré sú umiestnené na okraji obývateľnej zóny – ako naša Venuša a Mars. Ale ani tu úplne nevylúčili možnosť, že na nich môže existovať život v tej či onej podobe – nakoľko sa na planétach môže nachádzať voda v tekutom stave. No na novo-objavenej planéte „g“ sú podmienky najlepšie zo všetkých. A ak nejakí inteligentní bratia niekde existujú, potom na tejto planéte „g“ majú najlepšie miesto.

Astronóm tvrdí, že pred dvoma rokmi zachytil zvláštny svetelný impulz v súhvezdí Váh – tam, kde bola práve objavená planéta, vhodná pre život človeka


Gliese 581

Pravda, my sme sa posťažovali: že je divné, aby sme od glieseanov nemali žiadne správy. Ak totiž dosiahli aspoň takú úroveň vývoja, ako je tá naša, tak nám už dávno mohli dať vedieť o svojej existencii. Veď naše rádiové a televízne signály, ktoré sa šíria po Vesmíre už viac než 60 rokov, dávno doleteli do systému Gliese. Na to treba asi len 20 rokov smerom tam a potom 20 rokov – naspäť. Čiže mohli sme od nich niečo dostať už pred 20 rokmi. No zdá sa, že sme nedostali nič?

Máme kontakt!

Doslova na ďalší deň britské noviny zverejnili oznámenie Dr. Ragbira Bhathala, astronóma z University of Western Sydney, ktorý pracuje na programe SETI – program na hľadanie mimozemských civilizácií.

Ak uveríme vedcovi, tak ešte v decembri roku 2008 zachytil zvláštny svetelný signál z oblasti Gliese 581. To znamená, že sa to udialo ešte predtým, než sme v tej oblasti objavili planétu vhodnú pre život – 581 g. To znamená, že boli známe len „c“ a „d“ – teda čisto hypoteticky vhodné planéty.

– Signál bol ostrý, – hovorí Bhathal, – akoby laserový záblesk. Аle komunikácia prostredníctvom silného lasera je celkom dobre možná. My hľadáme práve takéto signály.

Škoda len, že za prvým signálom druhý nenasledoval. Avšak odborníci SETI sa chystajú zatiaľ pozorne preskúmať aspoň to, čo už zachytili. Tvrdia, že majú špeciálnu metodiku analýzy.


Planéta Gliese 581 g je približne 3x ťažšia než Zem a v priemere je o 1,2-1,4 krát väčšia. Priemerná teplota na rovníku je cca 20 stupňov a na póloch – možno ako na Zemi.

Ako prehlásil povzbudený priekopník Gliese 581 g Dr. Steven Vogt: „Na sto percent verím, že je tam život“.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: С Глизе 581 g получен сигнал, 01. 10. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
október 06, 2010 23:15 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Strelec
  Strelecoktóber 07, 2010 22:13 popoludní

  Komentár: 

  Autor článku „ Kolonizácia vesmíru „ uverejnenom v jednom časopise sa zmieňoval o tom aké obrovské vesmírne lode by museli byť aby mohli dopraviť kolonizátorov na iné hviezdne sústavy. ďalej sa zmieňoval o tom ,že asi sa tam dostanú až druhé možno tretie generácie. Vtedy ma napadla myšlienka prečo neposlať hneď tie ďalšie generácie. Možno sa pýtate ako? Zdá sa ,že je to celkom jednoduché. Stačí poslať malé vesmírne lode s posádkou iba robot a to veľmi inteligentný , ktorí by viezli genetický materiál a pri nájdení vhodnej planéty by túto s použitím tohto genetického materiálu kolonizovali. A tu ma znovu napadlo ,že čo ak na akejsi planéte vo vzdialenej galaxii od nás táto myšlienka napadla pred miliónmi rokov niekoho a takéto rakety obsadili a zaľudnili našu planétu. A nielen našu planétu , možno takéto rakety cestujú vesmírom od galaxie ku galaxii a hľadajú vhodné planéty.
  Ak by to bolo tak ,potom vlastne biblia má pravdu iba ,že boh by nebol nadpozemská bytosť , ale mimozemský síce vysokointeligentný , ale predsa iba robot. Roboti by určite mali okrem ľudských genetických materiálov aj rastlinné .Najprv by musela byť pastva pre dobytok a vypestované vhodne rastlinne zázemie. Potom by použili / určite by nebol iba jeden robot , ale nakoľko by boli jednaký, pre prvých ľudí by vystupoval vždy iba jeden / zvierací genetický materiál , aby človek mal dostatok potravy / napr. mlieko /. Nakoniec by vytvorili človeka. Tak ako sa píše v biblii o stvorení sveta. Tomu hodne napovedá , že biblický synovia Adama ,jeden bol pastier a druhý roľník. Takže žiadne naháňanie mamutov s kyjakom. Možno aj na našej planéte to osídlenie uskutočnili na viacerých miestach zemegule. Aj to povestné vyhnanie z raja bol iba povel aby sa ľudia starali sami o seba. Robot , alebo roboti sa možno zdržali na našej planéte 100 alebo 200 rokov a potom pokračovali v ďalšom kolonizovaní vesmíru a obsadzovaní ďalších planét. Možno aj ufóni sú takýto kolonizátori a zastavia sa pri našej planéte odoberú genetický materiál a keď zistia ,že je zhodný s tým čo majú tak pokračujú ďalej. Sú to iba kolonizačný roboti a niesu naprogramovaný na kontakt s obyvateľmi. Je možné ,že takýchto rakiet s robotmi vo vesmíre poletujú tisíce. Možno ,že ak si nezničíme sami planétu za niekoľko 100 ročí alebo 1000 ročí budeme aj mi posielať podobné rakety na obsadenie neobývaných planét v iných galaxiach. Možno v tej ukrývanej Arche úmluvy je napísané /sice asi na nejakom kryštále , aby to rozlúštili až ľudia ,keď budú dostatočne inteligentný /, to z akého kúta ktorej možno už zaniknutej galaxie pochádzame. To že naša obývaná zem sa nachádza na okraji našej galaxie je tým ,že roboti pri vstupe do galaxie našli vhodnú planétu na osídlenie už na okraji.
  Ak by vedci zistili ,že takéto osídlenie mohlo byť uskutočnené / veď píšu ,že im chýba spojovací článok vo vývoji ľudstva / tak náboženstvá na celom svete by to nezniesli. Prijať fakt ,že ten v mene ktorého sa tisíce rokov vraždia ľudia je iba obyčajný aj keď inteligentný ,ale predsa robot je pre náboženstvá niečo neprijateľné.
  . Veď napísať ,že BOH je iba robot je pre náboženstvá niečo strašnejšie ako povedať ,že ZEM SA TOČÍ.
  Toľko môj príspevok.

 2. Obrázok používateľa Phantom
  Phantomoktóber 08, 2010 13:05 popoludní

  Komentár: 

  Vsetci pozeraju na prekonanie medzihviezdnych vzdialenosti len z hladiska nasich sucasnych technologii...

  Nikto sa nepozera na to, kde sme skoncili my za poslednych 100 rokov... Pred 100 rokmi trvala cesta do Ameriky tyzden a kazdy by povedal, ze rychlejsie to nejde, pretoze lod sa nemoze pohybovat po vode rychlejsie...

  Potom sa zacali objavovat prve lietajuce stroje tazsie ako vzduch, hoci ich prakticke a masove vyuzivanie sa objavilo az o peknych par rokov neskor... Prave vdaka tomu, ze bola objavena nova technologia, tak sa skratil cas cesty do Ameriky na par hodin...

  Tie viacgeneracne plavidla - ak by dosiahli rychlost podobnu rychosti svetla, tak nielenze by im cesta sem trvala maximalne 30 rokov, ale este by aj cas na palube lode plynul pomalsie...

  To, co je nemozne dneska, moze byt zajtra teoreticky mozne, pozajtra vcelku realne a o tyzden uz celkom bezne... Lenze to by si ludia nemohli mysliet, ze uz objavili uplne vsetko a patentne urady mozu zavriet...

 

 

Top