Obrázok používateľa CEZ OKNO
V roku 1928 sa do videozáberu dostala... žena s mobilom?!

KP.RU | Ohromujúce zábery vystavené Clarkom na YouTube vznikli v roku 1928 v Los Angeles, USA, v čínskom divadle, kde sa vtedy konala premiéra slávneho filmu Charlie Chaplin "Cirkus". Symbolizujúc skutočný cirkus, pri vchode do divadla stojí atrapa zebry. Oproti je operátor. Natáča zvláštnu postavu, ktorá sa objaví z pravej strany. Vidíme, že medzi vchodom a zebrou kráča žena. Má sukňu, dámske topánky a nejaký plášť. Na hlave nie práve typický ženský klobúk a pod ním črty tváre, ktoré veľmi nepripomínajú nežné pohlavie. Dominantou je dlhý, skôr mužský než ženský nos.

Podľa režiséra – dokumentaristu Georgea Clarka – ide o do neba volajúcu absurditu: dáma rozprávajúca do mobilného telefónu prišla z budúcnosti [video]

No tí, ktorí pozreli zábery, predsa len veria, že je na nich zachytená žena. Ibaže stará – takmer babička.

Ale tým hlavným nie je samotná babička, no to, čo drží v ľavej ruke. Ak by táto tajomná hrdinka žila v súčasnosti, nikto by nepochyboval, že kráča a pri uchu drží mobilný telefón. Túto ilúziu vytvárajú hlavne posledné zábery, na ktorých vidno, že babička rozpráva a gestikuluje. Stručne povedané - chová sa tak, ako ľudia s mobilmi na uliciach.

- Mám len jednu teóriu, - prehlásil Clark v interview pre britskú tlač The Daily Mail, - a je veľmi jednoduchá... Do telefónu rozpráva cestovateľka v čase. Pozrite sa sami. Máte iné vysvetlenie? Ak áno, potom sa o ne s nami podeľte.

Clark oznámil, že študoval zvláštne zábery približne rok. Ukázal ich stovke známym a všetci verili, že dáma drží pri uchu mobilný telefón.

Experti, samozrejme, nechápu. Uisťujú však, že mobilné telefóny v roku 1928 určite neboli. Niečo prenosné, čo bolo možné pridržať si pri uchu, sa objavilo až v roku 1940. Vtedy firma Motorola vypustila zariadenie, pripomínajúce Walkie-Talkie.

A predsa rozumné vysvetlenia existujú. Podľa jedného z nich – žena v klobúku nie je pri zmysloch, rozpráva sa sama so sebou a rukou sa trochu ukrýva pred okoloidúcimi alebo dokonca pred samotným operátorom.

Podľa iného vysvetlenia – zábery sú podvrhom vytvorené samotným Clarkom s cieľom upriamiť pozornosť na svoj "produkt" – darčekového vydanie filmov Charlie Chaplina, u ktorého je senzačná kino-kronika bonusovým prídavkom.

Mimochodom, od verzie s mobilným telefónom je ľahké dištancovať sa. Ale môžeme si aspoň položiť otázku: tak s kým to hovorí nosatá dáma v klobúku? Odpoveďou by mohlo byť: zdá sa, že len sama so sebou. Veď na komunikáciu s niekým treba ešte aspoň jeden mobil. To znamená, že niekde by musel byť ešte jeden cestovateľ v čase. Ale čo je hlavné – veže na prenos signálu z mobilného telefónu. Ale v čase slávy Charlieho Chaplina a jeho "Cirkusu" ešte o nich nebolo chýru...

No predsa... Tá podobnosť s komunikáciou po telefóne...


VIDEO nájdete na tejto adrese

Владимир ЛАГОВСКИЙ: В кинохронику 1928 года попала женщина с мобильником, 29. 10. 2010; Фото с сайта газеты (foto) The Daily Mail

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

november 30, 2010 11:34 dopoludnia
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 02, 2010 13:59 popoludní

  Komentár: 

  Vraj mobil. V duchu, čo sa babe chcelo, to sa babe snívalo. Keď si spomeniem, že prvú vysielačku už mala vzducholoď Zeppelin v roku 1911 tak ma napadá, že v krajine neobmedzených možností mohol mať v r. 1928 niekto už aj jednoduchú vysielačku s dosahom pár desiatok metrov. Keď prvú rádiovú stanicu dali do prevádzky v Pittsburgu v r. 1920 tak tých smiešnych 8 rokov je na vysielačku do ruky aj moc. Ja teda žiaden mobil nevidím.

 2. Obrázok používateľa Anonym11
  Anonym11december 02, 2010 17:22 popoludní

  Komentár: 

  Navyse, kludne ju mohol boliet zub..to by vysvetlovalo uplne vsetky "zvlastnosti".

 3. Obrázok používateľa Lubino
  Lubinodecember 25, 2010 20:28 popoludní

  Komentár: 

  lebo to je chlapik ...a schovava si tvar aby nebolo vidno ze neni zena....lol

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 05, 2011 22:56 popoludní

  Komentár: 

  keby ju bolel zub tak sa nesmeje ako je to vidiet v spomalenom zabere na konci videa

 

 

Top