Obrázok používateľa CEZ OKNO
Veľryby plávajú „podľa pravítka“?

kp.ru | Odborníci z Univerzity v Canterbury na Novom Zélande pozorovali 16 vráskavcov, ktoré migrovali do antarktických vôd od východného pobrežia Brazílie, okolo Cookových ostrovov a Novej Kaledónie. Zistili, že tieto živočíchy preplávajú do 2 000 kilometrov bez prestávok a pritom sa neodklonia z kurzu viac než o jeden stupeň, oznámila compulenta.ru. Neodchýlia sa od svojej cesty dokonca ani vtedy, keď je v ich kurze búrka či silné prúdy. Tak rovno razia svoju cestu preto, že majú jeden z najdokonalejších kompasov spomedzi zvieracej ríše. V čase sezónnej migrácie prekračujú viac než 6 500 kilometrov. A plávajú pritom ako po linajke!

Ako sa orientujú?

Teraz si zoológovia lámu hlavy: ako možno objasniť podobnú bezchybnú navigáciu? Väčšina migrujúcich zvierat používa pri orientácii v priestore magnetické pole Zeme alebo polohu Slnka. Veľryby, zdá sa, si osvojili oba mechanizmy. Za prvé, držia kurz v každom počasí. Za druhé, ako hovoria vedci, magnetické pole vo vode sa mení, následne teda nemôže byť jediným základom tak presného sledu cesty.

Jedna z najexotickejších verzií, objasňujúcich ich nezvyčajné navigačné schopnosti je tá, že sa môžu orientovať aj podľa Mesiaca a hviezd, ktoré ich môžu viesť aj v noci.

Светлана КУЗИНА: Киты плывут будто по линейке, 22. 4. 2011

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 04, 2011 20:55 popoludní

 

 

Top