Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vesmírne zariadenie LRO objavilo mesačnú jaskyňu

gzt.ru | Vesmírna sonda LRO pomohla vyriešiť záhadu tajomného otvoru na Mesiaci, ktorý bol objavený v roku 2009. Nové snímky, ktoré vyhotovil lunárny aparát, svedčia o tom, že neobvyklá „diera“ nie je ničím iným než vchodom do lávovej jaskyne. Výskumní pracovníci už vymysleli, ako môže byť užitočná takáto jaskyňa: v budúcnosti môže slúžiť ako miesto uloženia lunárnej základne. Ide o to, že štruktúra lávových tunelov umožní vyhnúť sa pôsobeniu silnej radiácie, teplotným rozdielom a ďalším nebezpečenstvám, ktoré môžu číhať na astronautov na Mesiaci – oznamuje www.Universetoday.com

„Čierna diera“ na Mesiaci je jaskyňa

Snímka, ktorú sme získali pomocou zariadenia LRO ukázala, že priemer otvoru predstavuje 65 metrov a hĺbka 36 metrov. Je to už štvrtý pokus LRO odhaliť tajomstvo neobyčajnej „diery“, ktorú ešte v roku 2009 objavili v lunárnej oblasti kopcov Marius Hills.

LRO všetky štyri razy zaznamenával otvor pod rôznymi uhlami a osvetlením, ktoré záviselo od polohy Slnka. Je zaujímavé, že na prvých snímkach vyzerala priehlbeň ako čierna diera a na posledných už bolo možné rozoznať steny jaskyne pozostávajúce z vrstiev a tiež dno.

Na posledných fotografiách tiež môžeme uvidieť výrazný výčnelok, ktorý predpokladá prítomnosť horizontálnych dutín vnútri jaskyne.

Ďalej budú musieť výskumní pracovníci zistiť, kadiaľ vedie tunel, či sa končí slepou uličkou alebo je na Mesiaci ukrytý rozsiahlejší systém dutín.

Pripomeňme, že vesmírna sonda LRO bola vypustená NASA 19. júna 2009. Úlohou zariadenia je aj štúdium mesačnej topografie, radiácie a polárnych regiónov s ložiskami vodného ľadu. Jeho pomocou tiež odborníci plánujú vytvoriť podrobnú trojrozmernú mapu Mesiaca. Orbitálne zariadenie je vybavené komplexom vedeckých prístrojov vrátane ruskej konštrukcie LEND.

Za celý čas strávený na orbite LRO nielenže stihol zaznamenať osobitosti mesačného terénu a nájsť „vodné“ oblasti, ale aj vyhľadal celý rad opustených zariadení, ktoré boli ponechané na družici počas predchádzajúcich expedícií.

Юлия Синяева: «Черная дыра» на Луне оказалась пещерой, 11. 02. 2011

Zdroj: http://www.gzt.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
február 14, 2011 14:40 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Libor
  Liborfebruár 14, 2011 17:46 popoludní

  Komentár: 

  Zajímalo by mně co na sobě měli Američané oblečené,když tam hrozí tak veliká radiace.

 2. Obrázok používateľa plťka
  plťkafebruár 14, 2011 21:53 popoludní

  Komentár: 

  Vo filmových štúdiách príp. Nevadskej púšti radiácia nehrozí :)

 3. Obrázok používateľa Yem
  Yemfebruár 14, 2011 23:05 popoludní

  Komentár: 

  neviem či tomu veriť :)

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 15, 2011 07:05 dopoludnia

  Komentár: 

  Mna by len zaujimalo preco okolo mesiaca nekruzi sonda s radarom. Podobne anomalie by stacilo oskenovat radarom a hned by sa vedelo o co sa jedna. Mesiac neni od zeme tak vzdialeny aby nebolo mozne umiestnit na jeho orbitu zopar sond ktore by zaznamenali aj pohyb zrnka prachu. Lenze to NASA nespravy lebo vedia ze na mesiaci su dokazi posobenia mimozemskych civilizacii, takze nejake nahodne fotografie vysvetlia hrou svetla a tiena ale ak by boli k dispozicii radarove snimky a snimky v roznych svetelnych spektrach tak uz by sa na tiene vyhovarat nemohli.

 

 

Top