Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vnútri Jupitera je druhá planéta

KP.RU | Výpočty a počítačová simulácia, ktoré boli uskutočnené čínskym astronómom Shu Lin Li z Peking University in China a jeho americkým kolegom Douglas Lin z University of California, Santa Cruz, dokázalo: niekedy bolo v Slnečnom systéme oveľa viac planét než v súčasnosti. Medzi nimi sa nachádzali aj tzv. «superzeme» - planéty, ktorých hmotnosť prevyšuje tú zemskú asi 3-10 krát. „Superzeme“ sú bezpochyby prítomné v iných hviezdnych systémoch. Boli ako prvé objavené s pomocou teleskopov v druhých svetoch. Avšak v tom našom podobná rôznorodosť chýba. Kam sa podeli naši masívni susedia?

Úžasný objav vedcov: plynový gigant „prehltol“ teleso, ktoré 10-krát prevyšuje hmotnosť Zeme


Počítačový model dal odpoveď na túto otázku. Ukázalo sa, že „superzeme“ sa zrazili s plynovými gigantmi a stali sa ich jadrom. Planéta sa ukrýva vnútri Jupitera aj Saturna. Prinajmenšom. A tu je tiež rozlúštenie paradoxu: Jupiter je približne trikrát ťažší ako Saturn, no jadro Saturna je trikrát ťažšie než jadro Jupitera. Predpokladá sa, že prvé váži 15-30 násobok Zeme, druhé - okolo 10 násobok.

Podľa názoru výskumníkov - zrážky s telesami väčšieho alebo menšieho rozmeru zažili všetky planéty Slnečnej sústavy. A to vrátane našej Zeme, od ktorej niečo robustné odštiepilo Mesiac.

Владимир ЛАГОВСКИЙ, Внутри Юпитера находится другая планета, 18. 08. 2010

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 16, 2010 15:21 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 16, 2010 17:21 popoludní

  Komentár: 

  To, že Jupiter má pevné jadro, ktoré je oproti jeho plynnému plášťu o dosť menšie sa vie už desiatky rokov. Nie je to vôbec druhá planéta v jeho vnútri. Vo vnútri sú podmienky také, že je tam väčšia teplota ako na povrchu Jupitera a teda dostatočná na to, aby malé zhluky sa spojili a vytvorili toto menšie jadro.

 2. Obrázok používateľa Leftie_SK
  Leftie_SKseptember 16, 2010 17:29 popoludní

  Komentár: 

  žeby zabudnutá planéta PHAETON ?

 3. Obrázok používateľa AvAc
  AvAcseptember 16, 2010 23:19 popoludní

  Komentár: 

  Vsetky planety su dute.

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 17, 2010 19:52 popoludní

  Komentár: 

  Ani jedna planeta nemôže byť dutá.

 5. Obrázok používateľa Jano
  Janoseptember 18, 2010 00:37 dopoludnia

  Komentár: 

 

 

Top