Obrázok používateľa CEZ OKNO
Výkrik sezóny - «tekutý odev»

BBC | KP.RU | Na „Týždni módy“ v Londýne predstavili dizajnéri nový druh materiálu, ktorý sa nanáša na telo pomocou aerosolového spreja - tzv. «tekutý odev». V zákulisí londýnskeho „Týždňa módy“ vynálezcovia nového druhu oblečenia «obliekli» dobrovoľníkov rýchlo a s vkusom do jasných a pohodlných nátelníkov. Takéto oblečenie je možné nosiť aj do dažďa – vody sa totiž nebojí. Zmýva sa špeciálnym roztokom.

Briti vymysleli odev z aerosolového rozprašovača

Autori tejto novinky sú španielsky módny návrhár Manuel Torres a vedci Imperial College London, ktorí spoločne vyvinuli tento neobyčajný sprej. Ten dokáže pri kontakte s pokožkou vytvoriť odev bez švov, ktorý možno nosiť, oprať a opäť nosiť.

Obsahuje vlákna rozpustné v špeciálnej substancii. Toto umožňuje rozptýliť ich z banky alebo rozprašovača. Vlákna sú zmiešaná s polymérmi, ktoré súčasne vytvárajú tkaninu, schnúcu na koži. Štruktúra látky sa môže rôzniť - od vlny, či ľanu po akryl. Tekutý materiál dostal názov «Fabrican».

Spolu s inžinierom-chemikom Paulom Luckhamom Torres založil spoločnosť Fabrican Ltd, ktorá bude študovať iné spôsoby uplatnenia sprejových tkanín — od rozprašovacích obväzov a hygienických obrúskov až po interiérové poťahy automobilov a nábytku.

Nezávislí dizajnéri s domnievajú, že «tekutý odev» má veľkú budúcnosť. Možno z neho vytvoriť jak jednotlivé prvky odevu, tak celé kompozície. Nový druh materiálu dovoľuje rozšíriť horizonty súčasnej módy, dáva možnosť vytvoriť nečakané, no zároveň priam umelecké prevedenie.

ВВСVIDEO nájdete na tejto adrese

A zatiaľ...

Skupina odborníkov z Technologického inštitútu v Massachusetts vypracovali neobyčajnú sukňu. Obsahuje jednoduchú elektroniku so striedavými vrstvami z nylonu a teflónu. Materiál dokáže pri pohybe vytvárať svetelnú energiu (počas chôdze alebo behu). Pritom čím je pohyb rýchlejší, tým je odev jasnejší.

Света Кузина: Писк сезона - «жидкая одежда», 19. 09. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
október 05, 2010 22:23 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymoktóber 07, 2010 00:00 dopoludnia

 

 

Top