Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zo Sudánu musí odísť 700 000 kresťanov

Stovky tisíc kresťanov musí v priebehu troch týždňov opustiť svoju krajinu, ktorá ich zbavila občianstva. Ultimátum sa týka asi 700 tisíc ľudí. Na stránkach Barnabas Fund sa uvádza, že kresťania musia do 8. apríla tohto roku opustiť "prísne islamský" štát Sudán. V opačnom prípade ich budú považovať za cudzincov - čo môže byť extrémne nebezpečné "v režime mimoriadne nepriateľskom voči nemoslimom a nearabom".


Veľká časť kresťanov už raz bola nútená presťahovať sa na sever Sudánu počas občianskej vojny, ktorá dlhé roky trápila túto krajinu. To ju napokon priviedlo k rozdeleniu územia a vytvoreniu novej republiky Južného Sudánu - vyhlásenú v júli minulého roka. V Barnabas Fund sa ďalej uvádza, že existujú vážne obavy o kresťanov, ktorý zostanú v Sudáne po 8. apríli. Mohli by tak naraziť na prenasledovanie alebo nútenú repatriáciu.

V súčasnej dobe sa však odborníci obávajú aj ďalšej veci: že masový útek kresťanov vyvolá humanitárnu katastrofu. (Situácia ako v Sudáne, tak v Južnom Sudáne zostáva veľmi ťažká.)

"Nehľadiac na to, že dlhá občianska vojna napokon v Sudáne skončila a Južný Sudán sa odtrhol, kresťania ďalej trpia v oboch krajinách," - podotýka riaditeľ pre medzinárodné vzťahy Barnabas Fund Patrick Sookhdeo. "V Južnom Sudáne sa napätie zvyšuje, nakoľko sem utekajú stovky tisíc ľudí zo Sudánu, kde sa k nim surovo správa režim Umara Al-Bašíra, usilujúceho sa islamizovať a úplne arabizovať svoju krajinu".

Medzitým mladá republika Južného Sudánu stojí pred potravinovou krízou: sucho zničilo všetko obilie...

Podľa OSN okolo päť miliónov ľudí v Južnom Sudáne môže utrpieť dôsledkom potravinovej krízy a približne milión od hladu. Príchod utečencov len posilní túto situáciu."Naši bratia a sestry potrebujú našu pomoc a modlitby - pretože sú nútení opustiť svoje domovy, aby začali život na novom mieste", - povedal Patrick Sookhdeo, slová ktorého priniesol portál "Православие.ru".

Zdroj: http://www.bpplanete.ru/e/2940878-iz-sudana-vyigonyayut-700-000-hristian

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Náboženstvá
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/nabozenstva


marec 29, 2012 14:19 popoludní

 

 

Top