Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zopakuje masívny asteroid efekt "superluny"?

KP.RU | Profesor Don Yeomans, vedúci programu NASA pre hľadanie a štúdium objektov v okolí Zeme vyhlásil, že sa k Zemi blíži asteroid s priemerom 400 metrov a váhou do 55 mil. ton. Balvan dostal meno YU55 a pokladá sa za potenciálne nebezpečný. Nie je vylúčené, že sa niekedy môže zraziť s našou planétou, no nie tento raz. - 8. novembra asteroid YU55 preletí vo vzdialenosti 325 tisíc kilometrov od Zeme, - upokojuje Don.


Inými slovami: balvan preletí medzi nami a Mesiacom, ku ktorému je to približne 384 tisíc kilometrov. Ak môžeme veriť astronómom, netreba sa znepokojovať minimálne do roku 2028. Dovtedy totiž neočakávame žiadne nebezpečné priblíženie s tak veľkým nebeským telesom.

Asteroid YU55 bol objavený a odfotený pomocou teleskopov Arecibo Radar Telescope v Puerto Rico a zdá sa byť okrúhly.

Yeomans ďalej z nejakého dôvodu oznámil, že prelietajúci asteroid nevytvorí citeľné gravitačné poruchy na Zemi. Zrejme si profesor spomenul na marcové obavy ľudí z neblahého vplyvu tzv. "superluny" - našej prirodzenej družice, ktorá sa priblížila k Zemi na minimálnu vzdialenosť počas svojho splnu. Ako sa neskôr ukázalo, neobávali sa nadarmo - vedci nakoniec priznali, že katastrofálne zemetrasenie v Japonsku mohlo byť vyvolané vzrastajúcou príťažlivosťou Mesiaca, ktorá pôsobila na tektonické procesy v hlbinách. Takže: podobnej škody by sme sa údajne od asteroidu YU55 nemali dočkať.

Hoci… Aj v marci - ešte pred japonským zemetrasením - vedci svorne upokojovali, že vraj "superluna" ničím nehrozí. Iba ak krajším pohľadom na nebo. Ale niečo sa stalo!

Zemetrasenie v Japonsku prehrmelo 11. marca - 8 dní pred úplným priblížením nočného svietidla. Preto podobne aj asteroid - ak začne robiť škodu, potom niekedy od 31. októbra.

Čo sa môže stať? Ďalšie zemetrasenie? Výbuch sopky? Hurikán? Ťažko povedať. Možno sa nestane nič - ako sľubuje NASA.

Najprv treba počkať na asteroid: keď priletí a potom... počkať kým odletí...

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Массивный астероид, который несется к Земле, повторит эффект "Супер-Луны"?, 5. 5. 2011

- krátené -

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Predchádzajúci článok na túto tému nájdete na tejto adrese.

Sekcie: 
júl 11, 2011 17:11 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa razor
    razorjúl 21, 2011 07:41 dopoludnia

    Komentár: 

    Musím podotknúť, že pri vzájomnom pôsobení 2 telies zohráva úlohu ich hmotnosť. Asteroid, je voči Zemi zanedbateľné zrniečko piesku, čiže určite nič nespraví, keď preletí 1000km nad Zemou...

 

 

Top