Obrázok používateľa CEZ OKNO
Hlavne pre mladých. Obdobie od roku 1989 až po dnes

17. novembra 1989 sa začala tzv. “nežná revolúcia“ manifestáciou študentov na počesť Jána Opletala, zavraždeného fašistami v novembri 1939. Na tejto manifestácii, ktorá údajne bola veľmi pokojná, zasiahla polícia. Po čase sa ukázalo, že iba navonok bola pokojná, lebo už dávno pripravované zvrhnutie socialistického systému sa naplánovalo na 17. november 1989. Polícia zakročila až vtedy, keď pokojná manifestácia začala pomaly, ale isto prerastať na vystúpenie proti socialistickému systému, čiže k prevratu.

Zalistoval som vo svojej mysli, čo všetko pre mňa, ale i pre našich občanov priniesli tie roky minulé od roku 1989. Ako to teda začalo?

17. novembra 1989 sa začala tzv. “nežná revolúcia“ manifestáciou študentov na počesť Jána Opletala, zavraždeného fašistami v novembri 1939. Na tejto manifestácii, ktorá údajne bola veľmi pokojná, zasiahla polícia. Po čase sa ukázalo, že iba navonok bola pokojná, lebo už dávno pripravované zvrhnutie socialistického systému sa naplánovalo na 17. november 1989. Polícia zakročila až vtedy, keď pokojná manifestácia začala pomaly, ale isto prerastať na vystúpenie proti socialistickému systému, čiže k prevratu.

Vykonštruovali sa rôzne klamstvá, že sa Palach podpálil preto, aby demonštroval takouto formou proti socializmu. Áno Palach zomrel, ale on sa nepodpálil, ale ho podpálili kamaráti a on mal prebehnúť ako živá pochodeň iba pár metrov a mal vbehnúť do najbližšej ulice kde ho mali udusiť, čo sa však nestalo. Keď už horel musel zhorieť, aby sa stal obeťou revolučných dní a on mal byť obeťou socializmu. Tak to uviedli páni, čo všetko pripravili, tak to bolo v scenári 17. novembra, ktorý scenár poznali iba vyvolení.

O údajnej smrti študenta Šmída sa ukázala pravda po čase, kde pán Petr Uhl po čase priznal, že vražda Šmída sa nestala, že si ju psychicky narušená dievčina z Prahy iba vymyslela. Petr Uhl túto správu prevzal do jeho Východoeurópskej nezávislej tlačovej agentúry, ktorá ju posunula Rádiu Slobodná Európa. Dnes 34-ročný M. Šmíd pôsobí v Českej akadémii vied. Smrť o Šmídovi sa z Rádia Slobodná Európa rýchlo rozšírila medzi študentov ale i občanov (a ona sa musela rýchlo rozšíriť, lebo kto vie ako by bola dopadla demonštrácia, keby sa táto smrť nebola zinscenovala a rýchlo sa dala rozšíriť už aj našimi médiami), ktorí už upadali do letargie, lebo režiséri demonštrácie nevedeli čo a ako rozvíriť hladinu. Možno povedať, že údajnou smrťou Šmída sa podarilo dostať davy do väčšej činnosti a tak 18. novembra vyhlásili pražský študenti a divadelníci štrajk.

Koľko klamstva a špiny sa nahádzalo na socializmus. Muselo sa, lebo zavadzal pánom zo západu a hlavne USA ako i našej ľudskej špine, ktorá sa vytiahla z prachu a špiny ako potkany z kanálov, aby zaujali miesta na tribúnach a námestiach.

Bratislava

Aj Bratislavu prebrala z letargie správa o údajnej smrti pražského študenta Šmída. „Táto informácia sa stala akousi rozbuškou revolučných udalostí, hoci sa nepotvrdila,“ povedal Jozef Žatkuliak z Historického ústavu SAV. Už 19. novembra 1989 v bratislavskej Umeleckej besede sa koná zhromaždenie asi 500 účastníkov k udalostiam 17. novembra. Na záver sa utvorí skupina, ktorá tvorí jadro budúcej VPN. Na stretnutí v Umeleckej besede sa prijala rezolúcia, v ktorej sa hovorí: „Rozhorčene protestujeme proti takejto zvrátenej demonštrácii sily. Protestujeme proti pokryteckej hre na demokraciu a žiadame okamžité vyšetrenie a potrestanie vinníkov. Žiadame očistu verejného života od stalinských živlov a ich metód.“

Čo Vám to pripomína? Demonštrácia sily po novembri 1989 je niekoľko krát vyššia ako bola v socializme, môže dnes radový občan zasiahnuť proti sile vládnej garnitúre. (Viď tvorbu protiľudových zákonov.) Demokracia po novembri 1989? Výsmech tejto doby! Právo a právny štát, iba pre vládnucich a bohatých.

20. novembra 1989 sa konal míting VPN na námestí SNP v Bratislave. Z jeho programového vyhlásenia vyberám:

„Už pridlho sme svedkami deformácií v spoločenskom a politickom živote, chronických chorôb ekonomiky, klesania úrovne sociálnej a zdravotnej starostlivosti, školstva a kultúry, rôznych prejavov sociálnej nespravodlivosti, nedodržiavania platných zákonov, devastáciou prírodného prostredia, narastajúcich napätí medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva, generáciami, medzi národmi a národnosťami a prehlbujúcej sa mravnej krízy.“ Toľko citát.

Vážení priatelia treba k tomuto komentár?

Iba pár slov

Už 18 rokov sme svedkami deformácií spoločenského života väčšiny našich občanov. Milionárom a miliardárom čo sa topia v peniazoch, tým tento systém vyhovuje. Dnes väčšia časť obyvateľov nášho Slovenska ale i Česka vyhlasuje, „že ďaleko lepší bol sociálny systém za socializmu“, o školstve a zdravotníctve ani nehovorím. V školstve sme patrili medzi najlepšie štáty na svete a v našej predškolskej výchove sme zaujímali prvé miesto na svete a čo dnes, školstvo a zdravotníctvo sú len popoluškou, o bezplatnom školstve a bezplatnej zdravotnej starostlivosti môžeme iba snívať, zákony a ústava to sú iba zdrapy papiera, ktorý sa môže použiť iba na určité účely ľudskej nevyhnutnej potrebe.

Dali by sa písať knihy o rozdieloch dnes a pred rokom 1989. Áno, robili sa chyby aj v socializme, ale porovnajme socializmus s kapitalizmom: Socializmus, jeho doba je veľmi krátka, “ale“(!), a to priznávajú svetoví politológovia, že ešte nikto nevynašiel lepší sociálne spravodlivejší spoločenský poriadok.

Kapitalizmus, je ho doba sa traduje niekoľko storočí a aký je nedokonalý, nesociálny, nehumánny, založený iba na bohatstve, intrigách, ožobračovaní väčšiny ľudí tejto planéty. Plodí vojny, zabíjanie, nenávisť, mafiánov, drogy. Taký je ten vytúžený kapitalizmus. Pýtam sa mladých ako si predstavujú budúcnosť? Ako si predstavujú ďalšieho vzdelávania mladších priateľov či rodinných príslušníkov budú mať tisíce na štúdium? Áno budú, ale len tí bohatí. Chudobní predsa nemôžu byť múdri. Taký je zákon kapitalizmu.

Pamätám sa na svoje mladé roky ako nás chudobných a chudobnejších oslovovali:- žobrota, žobrácka zberba. Takto Vás budú oslovovať dnešný zbohatlíci a ich synovia a dcéry! Nebudete ničím. Budete len lacnou pracovnou silou. Budete tovarom!

Alexander Dubček

Toľko ospevovaný a oslavovaný, hrdina augustových dní v roku 1968, vystúpil aj pred 100-tisícovým publikom na námestí SNP v Bratislave. Zožal veľký aplauz, ale už socializmus s ľudskou tvárou nespomínal, za ktorého myšlienky bol prenasledovaný. Ani jeho verní priatelia, ktorí ešte i dnes chodia na jeho hrob, pokloniť sa jeho pamiatke, nespomínajú socializmus s ľudskou tvárou, ten sa vytratil z ich repertoáru.

V roku 1989 sa ukázala pravá tvár aj roku 1968, že sa nikdy nechcel socializmus skvalitňovať a zdokonaľovať, ale že už v roku 1968 išlo o spoločenský a politický prevrat, ktorý sa im vtedy nepodarilo uskutočniť. Pražské publikum na demonštrácii na Letenskej pláni si žiadalo Dubčeka na Hrad, nemohol, lebo nezapadal do hry režisérom prevratu a tak Dubček musel zmiznúť zo scény keď aj nie prirodzenou smrťou. Dubček bol iba bábkou, ktorú potrebovali iba do istého času.

Čas odkryl množstvo lží, ktoré sa udiali za 18. rokov od roku 1989. Takzvaní disidenti a tí, ktorí v zákulisí robili všetko, aby socializmus skrachoval, sa vynorili a sami seba pasovali za hrdinov. Vykrikovali a vykrikujú, že socializmus nemohol uspieť, lebo krachovala jeho ekonomika, ale na strane druhej, oni boli tí, ktorí ho rozvracali, rozvracali socialistickú ekonomiku, dokonca dnes sú hrdinovia a žiadajú peniaze za odboj proti socializmu. „To je Logika“! „Rozvracaj, nič a potom vyhlasuj, že to bolo zlé, že to neprospieva a dokonca žiadaj odmenu za to, že si to rozvráti“! Títo klamári a rozvracači socializmu klamali a ovládli masy ľudí v roku 1989 na námestiach a tribúnach, ktorí sa stali hračkou v ich rukách. Dnes tých čo behali po námestiach už nepotrebujú, svoju rolu zohrali.

Vyzývam Vás

Ste tu a postavte sa hrdo, nenechajte sa zbedačovať vydobyte si svoju dôstojnosť! Či už o ňu nestojíte? Mládež bola vždy revolučná. To však neznamená, že každá revolúcia je spravodlivá. Pýtam sa, bola revolúcia v roku 1989 spravodlivá? Vy, mladší seniori, čo ste demonštrovali v roku 1989, splnili sa Vám Vaše idei? Vy, mladí, sa zamyslite ako chcete žiť v budúcnosti. Zamyslite sa hlboko nad mojimi slovami a sami si dajte odpoveď.

Zdroj: Súvislosti.eu

november 18, 2009 05:40 dopoludnia
 • krát komentár

11 krát komentár

 1. Obrázok používateľa henrichg
  henrichgnovember 19, 2009 17:00 popoludní

  Komentár: 

  Toto snad nie je ani pravda!
  Tak socializmus nakoniec nesliapal na prava a slobdy obcanov. Veduci predstavitelia nedali strielat do ludi co chceli ist zit do inych statov. Socializmus nezatvaral ludi za iny ako nazor KSC.
  Hospodarstvo socializmu "rozkvitalo" tak, ze na auta sa cakalo roky, na byty sa cakalo roky, nebolo skoro nic v obchdodch.
  Kazdu sobotu som cakak v dlhokanskych radoch pred kazdym jednycm obchodom aby som kupil, co mi mama napiala na listok a to som takmer kazdu sobotu par veci proste nekupil. A boli to len potraviny!

  Ja si na zial autora clanku pamatam, ake to za socializmu bolo, mna proste NEMOZE OKLAMAT!

  Prosim este jeden clanok, ktory odkryje zverstva socializmu, nech je konecne tento portal SPRAVODLIVY!

  Co sa tyka zaverecneho odstavca. Mne naozaj pomohol koniec socializmu. Moja profesia pre socializmus nebola hodnotna, ved ludia nepracujuci lopatou boli vtedy brani za flakacov a podla toho mali aj platy. Som programator. Uz 20 rokov. Keby tu bol socializmus, nemam to co mam teraz, co som si sam svojou pracou vydobil.

  A este o tom Palachovi. To je tak do neba volajuca drzost a klamstvo jak hrom!

  Asik uz sem chodit nebudem aj ked ma clanky o starovekych civilizaciach, UFO, New Age a podobne zaujimaju. Velka skoda, kam tento portal dosiel.

 2. Obrázok používateľa Karol
  Karolnovember 20, 2009 11:23 dopoludnia

  Komentár: 

  sa hovori vzdy a vsade - tak dokladnu nazorovu injektaz vie vyvinut len vysoko organizovana skupina.
  Sme vsak v dostatocnej miere informovani aj o zverstvach novembra, ktore su nasim kazdodennou skusenostou v podobe financnej a moralnej krizy?!
  Vdaka za objektivne a niekedy az sokujuce clanky o novembri! Drzim tomuto portalu palce!! Len tak dalej!!!

 3. Obrázok používateľa henrichg
  henrichgnovember 20, 2009 12:05 popoludní

  Komentár: 

  Prosim, o akych zverstavch novembra to hovoris? Som tam bol skoro kazdy vecer a ziadne zverstva sa tam nekonali. A co heslo "Nechceme nasilie!" ktore sa tam vykrikovalo?

  Ale ak nahodou hovoris o 20 rokoch po nvembri. Ake nasilie je teraz pachane na kom? Hovoris o 20 korunackach? O zruseni invalidneho dochodku tim co im nepatril? O vraj "rozkradani" "statneho majetku?" (take krasne socialisticke dvojslovo, ktoreho sa s nostalgiou drzia ti, co to tu vraj vsetko vybudovali a teda ze vraj je to iba ich. Ked po 48 znarodnovali to im nevadilo ze kradnu co im nepatri.).

  Alebo hovoris o zverstvach StB-akov a komunistov po novemri co to tu rozkradaju, spinia Slovensko po svete tak ze nas nechceli v EU, klamu nam rovno do oci? Hovoris o tich co su stale tu len preto, ze ta "revolucia" bola asi prilis nezna? Vsak tito ludia slapali pred novembrom 89 po ludoch, strielali po nich, zatvarali ich do basy, spehovali ich! Su to oni co su zodpovedni za to, ze to tu nie je take ako sme si pod tribunami novembra slubovali! Oni sa povahovo nezmenili, len zmenili farbu (poniektori vlastne ani tu farbu)! Asik Gandhiho cesta revolucie akou sa dal aj november 89 nebola na pomery v CSSR dobra pre buducnost. Kazdym rokom si to zacinam viac a viac uvedomovat.

  Ja nechapem. Chceli sme slobodu, spievali sme o nej a strngali klucami za nu, a teraz ked ju mame, ked uz sa konecne stat DO NAS NESTARA, tak bedakate aky zversky je ten "kapitalizmus".

 4. Obrázok používateľa Karol
  Karolnovember 20, 2009 15:20 popoludní

  Komentár: 

  aj povodny clanok, aj reakciu - inac je debata pomerne jalova. Takze znovu:
  Za zverstva novembra povazujem architekturu dneska, starostlivo nadizajnovanu vratane "pouzitia" prirodzenej tuzby po slobode a pravde, ktora drieme v kazdom z nas. Umne rozduchana a nasmerovana falosnym humanizmom a pseudopokorou ako vrcholnym maesterstuckom v zahaleni skutocnych cielov vsetkych revolucii, nielen tych "zamatovych"...
  Vrelo odporucam precitat napriklad:
  http://www.cez-okno.net/clanok/konspiracie-nwo/puvod-treti-svetove-valky...

 5. Obrázok používateľa henrichg
  henrichgnovember 20, 2009 17:41 popoludní

  Komentár: 

  Ok, ako aj ten Vami linknuty clanok je len nazor autora, teda aj ja mmozem mat nazor, ktory neviem dolozit dokazmi.

  Je mi uplne jasne, ze cely zapad cakal na to, kedy padne zelezna opona. Otvoril sa tym trh polovice zemegule. To je predsa pre podnikatelov normalne zmyslanie. Nic zle v tom nevidim. Kvoli tomu nemusel ten clanok autor ani pisat (podla mna samozejme :-)).

  Moj nazor preco sa rozpadla zelezna opona: Zacalo to v Rusku. Stari komunisticky paprdi umierali ako muchy, hospodarstvo Ruska slo dolu vodou hlavne kvoli pretekom v zbrojeni s USA (a nehovorte mi ze USA to mala takto naplanovane, aj USA aj ZSSR boli v tomto rovnako velki magori).
  Potom nastupil Gorbacov a presadil Perestrojku a Glasnost. Lenze ZSSR to nezvladlo. Sa im to cele rozsipalo, lebo ludia uz mali toho dost. ZSSR bolo, ako som uz pisal v hospodarskom krachu, ludia si pomali nemali co v ich obchodoch kupit a asi ani za co.
  Ostatne socialisticke staty, hlavne ich obcania (nie veduci predstavitelia) videli ze ZSSR je slabe a chytili sa prilezitosti. Uz sa nebali ze rusi pridu s tankami ako v minulosti.

  Tot moja konspiracna teoria. :-)

  Co sa tyka ostatneho z Vasho prispevku. Prepacte ale nerozumiem tym vetam. Dako polopatisticky pre obycajneho programatora sa to neda? :-)

 6. Obrázok používateľa daniela
  danielanovember 20, 2009 22:19 popoludní

  Komentár: 

  Chcem sa vyjadriť k Vášmu zamestnaniu, prečo si myslíte, že programátor je povolanie niečo extra a len teraz sa cítite docenený? Každé povolanie je potrebné, aby ste si mal čo obliecť potrebujete krajčíra, aby ste nechodil bosý treba obuvníka, pekár je dobrý, aby ste mal chlieb a mnoho daľších robotníckych profesii je treba, ktoré potrebujete pre svoj programátorsky život a mnoho daľších si ani neuvedomujete. Čo myslíte ako sú docenený ľudia v týchto profesiách? Z ďaleka nie programátorsky. O čo horšie vykonávajú svoje povolanie oproti Vám? Každý je na mieste kam patrí, načo má predpoklady a každý z nich je ČLOVEK s tými istými základnými potrebami ako Vy
  Netvrdím, že socializmus bol dobrý, ale z ďaleka lepší ako tento systém podvodov, okrádania, klamstiev, proste živná pôda pre nenažraných. Ja osobne som sa cítila slobodnejšia ako teraz.
  Úprimne Vám prajem nech sa Vám darí v živote, len nezabúdajte že príde koniec a tie majetky si so sebou nevezmete, alebo ano ?

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 21, 2009 13:50 popoludní

  Komentár: 

  Vazeny sudruh, bez toho aby som niekoho urazil, napisem iba v kratkosti: obuvnika, pekara je ovela lahsie nahradit, ako programatora, lekara a pod. A od toho sa ma odvijat hodnota profesie. Ano kazdy je dolezity, len niekto menej, niekto viac.

 8. Obrázok používateľa Smirecs
  Smirecsjanuár 04, 2010 21:11 popoludní

  Komentár: 

  To áno! Ale zabudaj, že aj programátor sa dá nahradiť. Veď dnes vytvárajú programy aj desaťročné deti! V štátoch ako India Barma alebo Indonézia a to len za stravu a nejaké vreckové:-D

 9. Obrázok používateľa Smirecs
  Smirecsjanuár 04, 2010 21:15 popoludní

  Komentár: 

  Ale mne sa najviec páči, keď ma nejaký 20-ročný ide poučovať ako bolo za socializmu zle.

 10. Obrázok používateľa Mária
  Máriamáj 08, 2011 17:23 popoludní

  Komentár: 

  Po 89.roku sa ukázalo,že dejiny sa dajú prekrúcať tak ako to komu vyhovuje.Ak niekto napíše ,že to čo mu mama napísala na lístok nedostal ,buď bol lajdák,alebo minul peniaze na sladkosti a vedome klamal mamu a teraz nás.Ja som za socializmu zohnala všetko ,čo som potrebovala a ak niečo nebolo ,tak preto ,že boli v tej dobe -tak ako aj teraz-ľudia,ktorí si nakúpili napríklad ryže 100kg,prípravkov na pranie plnú špajzu,múky 100kg a potom po nociach vyhadzovali pokazené potraviny.Ešte .že sa tak dobre pamätá na to ako za socializmu boli cenení len pracujúci s lopatou.Za socializmu mohol každý študovať bezplatne,veď tí čo sú teraz pri moci ,študovali kde?Naše vysoké školy za socializmu boli uznávané aj v zahraničí,čo sa teraz veľa krát povedať nedá.Na rozdiel od terajšieho ,úžasného kapitalizmu,samozrejme boli uznávaní aj pracujúci s lopatou.Teraz sa zabúda ,že tí pracujúci s lopatou živia darmožráčov čo sa rozrástli po 89.Pravda o Palachovi je tiež len vykonštruovaná.Potrebovali hrdinu.Žiaľ urobili ho z hlupáka ,ktorý si vypil a keď horel kričal aby ho zachránili.To bol teda hrdina!Tak komunisti strieľali do ľudí,ktorí chceli ísť žiť no cudzích štátov?Narušenie hraníc sa vtedy počítalo ako vlastizrada nie len v socializme.Nakoniec aj to tak bolo .Komu sa podarilo odísť na západ ,využili ho ako zradcu.Čo robil tatiček Masarik ,ktorého dnes ospevujú?Prikázal strieľať do ľudí,ktorí chceli prácu.Čo je horšie ?Vysnívaný kapitalizmus vyrobil darmožráčov,nezamestnaných,ktorí musia chodiť za prácou do zahraničia a robiť tam podradnú prácu.Mládež po skončení školy ide rovno na úrad práce preto,že nenájde robotu.Žobráci,bezdomovci,a dalo by sa vymenovávať veľa,čo priniesol kapitalizmus len by poniektorí nesmeli trpieť slepotou.

 11. Stránky

 

 

Top