Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tvorcovia trvalejších emócií

Spielbergov precízny prístup robí z každého snímku pod jeho značkou zážitok. Jeho povestný „rodinný duch filmov“, teda že film môže spolu pozerať celá rodina, je možno práve tým tromfom, ktorým nás vždy znova a znova „dostane“. Prosto nijaké banálne či oplzlé seriálové klišé, ani pyrotechnika porovnateľná s čínskym novým rokom. Nič viac než FILM... Alebo predsa?


Keď som videl prvý krát E.T. Mimozemšťana natočeného v roku 1982, nemohol som sa ubrániť hlbokému pohnutiu. Vtedy som si ešte neuvedomoval neuveriteľnú profesionalitu, s akou sa zhostil dovtedy absolútne neprebádanej témy. Pedantnosť s obrovským rozpočtom nehýrila počtom hviezd na meter štvorcový ani zlatými kľučkami, či premrštenými animáciami. Skôr nenápadne nazerala spoza už povestne dôsledného výberu hercov a to nielen do hlavných postáv. Netuším ako dlho trvali konkurzy, no ich výsledkom boli tí praví ľudia v jednotlivých úlohách. A scenár? Pamätáte si na obraz letiaceho chalana na bicykli na pozadí mesiaca, alebo dojemné lúčenie tvárou v tvár najmenšej hrdinky, mimochodom rovnako vysokej ako E.T.? Neuveriteľné množstvo precíznej práce, „ktorú nevidno“, po ktorej ale vyjdete z kina v miernej eufórii a obrazy filmu v sebe nosíte ešte roky ak nie celý život...

Ale ešte predtým (1977) uzrel svetlo sveta priam neuveriteľný snímok, ktorý celej detsky milej a dojímavej téme malého E.T. mimozemšťana vlastne vydláždil cestu. Hovorím o „Blízkom stretnutí tretieho druhu“. Famózne kino! (Alebo to bolo tak, že "blízke stretnutie" neprinieslo želaný efekt a bolo treba zahrať viac na city príbehom malého strateného e.t. aby sa ľudia neplašili?;)

Neviem či na filme spolupracoval i tým psychológov a sociológov, ale dal by som ruku do ohňa, že minimálne nejakí poradcovia tam museli byť. Vznikalo dielo s rukopisom veľúspešného „tvorcu trvalejších emócií“. Zamyslite sa nadtým, čo v sedemdesiatych rokoch mohol informačne a emočne vykonať film tohto typu. Obrovská celosvetová návštevnosť, neuveriteľne silné bravúrne zvládnuté scény – stavíme sa, či toto všetko ostalo mimo politiky?

Správne, určite nie! Nič, do čoho treba naliať veľké peniaze, nemôže stáť mimo politiku. Otázkou ostáva, do akej miery tieto kultové snímky slúžili záujmom vyšších kruhov... Je verejným tajomstvom, že Kubrickova fenomenálna Odysea 2001 by nikdy nevznikla, nebyť bártru s NASA. Za „výrobu pristátia na Mesiaci“ prostriedky na finančne riskantné veľkofilmy. Konali by ste na jeho mieste inak? ;)

Dodnes "fičím" na neodolateľnom prístupe Indieho kedy sa pre „česť, slávu a šťastenu“ vrhá do tých najnebezpečnejších dobrodružstiev a zachraňuje pamiatky pre NÁS. Druhou stranou mince je však bežná prax múzeí akékoľvek kontroverzné artefakty uskladniť pokiaľ možno v tom najhlbšom depozite v neoznačenej škatuli celkom vzadu a dozvedáme sa len čriepky aj to len vďaka obrovskej snahe ľudí zapálených pre vec...

Zbožňujem ideu možnosti zmeny vlastného života k lepšiemu a asi nik ju nevyjadril „rodinnejšie“, než Spielberg cez Michaela J. Foxa s ktorým sa mohol stotožniť snáď úplne každý. Som absolútnym fanúšikom „Návratu do budúcnosti“, či „Indiana Jonesa“, takže sa nedivte, že mi trhá srdce, keď píšem tieto kritické riadky. Je to však potrebné, o tom som presvedčený. Cez filmy tohto druhu totiž dostávame i niečo ako manuál. Ako chápať a reagovať na určité javy a situácie. Či už vedome alebo nevedome. Všetko toto som písal kvôli najnovšiemu Spielbergovmu seriálu, po zhliadnutí ktorého má vraj človek pocit, že „únos do ufo, vyšetrenie a sex s mimozemšťanom je tá najprirodzenejšia vec na svete“ (Anonym).

Po sérii podivných správ v oficiálnej tlači, kedy Vatikán oficiálne tvrdí, že „je možné, že naši mimozemskí bratia sú zbavení dedičného hriechu“, a kedy OSN podniká prípravné kroky na stretnutie s cudzou rasou, aj priemerne urastený skeptik začne šípiť, že je čosi vo vzduchu. Čoraz viac prísne tajných informácií preniká na verejnosť, čo určite nemôže byť zvyšujúcou sa lajdáckosťou ľudí, ktorí „tieto veci“ strážia... Takže sa pýtam: „Čo sa to vlastne deje?!“

Nedočkavo som sa vrhol na prvú časť - viete o ktorom seriály je reč? Videli ste ho už? Boli ste aj Vy UNESENÍ“? ;)

Píšte, komentujte, konštruujte, premýšľajte!

deziluz

p.s. pokračovanie nabudúce (spoločne sa pozrieme na zúbky jednotlivým častiam...)


Seriál „Tvorcovia trvalejších emócií“ postupne nájdete na tejto adrese.

exkluzívne.cez.okno

október 26, 2010 19:40 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 27, 2010 00:04 dopoludnia

  Komentár: 

  "Taken" nieje nič nové pod slnkom. Je to 8 rokov starý seriál, ktorý má samozrejme stále aktuálnu myšlienku a výborné kvality, ale má svoj vek. Blízke stretnutie 3tieho druhu bolo ešte pred E.T. mimozemšťanom, a po tom ako Spielebrg natočil stretnurie 3trieho druhu mu myslím niekto z vlády ak nie sám americký prezdient povedal: ani nemáš tušenie, ako je ten film blízko k realite. 2001: Space Odyssey bola natočená daleko pred tým všetkým, v roku 1968. Čo je rok pred prvým pristátim na mesaici. Inač súhlasím s článkom že filmy dokážu človeku v hlave uviaznuť na pekne dlho. A Spielbergova rodinná atmosféra vždy poteší a dopomôže.

 2. Obrázok používateľa 123
  123október 27, 2010 00:59 dopoludnia

  Komentár: 

  Nevidel somto nikde rozobrate, co je skoda, lebo bytziveny len oficialnymi verziami a "pribehmi" ako ten s prezidentom a Spielbergom? Naozaj si myslis, ze natocenie a distribucia filmu s takym obsahom je mimo kontroly prislusnych institucii? To akoze Spielberg natocil kino a POTOM si ho pozreli mocni a "chachacha, neuveritelne ako to rejžo trafil"?! A co sa tyka "pristatia na mesiaci" taka vec sa tiez neplanuje niekolko dni, takze moznost "dohody" to nevylucuje.
  Ale mas recht, Spielberga si pozriem vzdy rad:)

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 27, 2010 15:18 popoludní

  Komentár: 

  odkaz na video asi nie je dobre nalinkovany...

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 27, 2010 16:29 popoludní

  Komentár: 

  Len som to uviedol ako zaujímavosť, ktorú som tiež nevidel nikde rozobratú, každopádne to má niečo do seba. O produkcii a distribucii filmov čosi viem a spoluprácu samozrejme nevylučujem. Každopadne niektoré pribehy su stále len pribehy, aj keď sa môžu velmi trefne približovať realite. Kubrickova Odysea bola točená podľa noviel Arthura C. Clarkea, anglickeho sci-fi spisovateľa. Čím sa ten inšpiroval to už neviem. Každopádne by som si nedovolil polemizovať o nejakej konšpiračnej teórii bez dostatočných informácií o subjekte.

 5. Obrázok používateľa Putnik
  Putnikoktóber 28, 2010 10:34 dopoludnia

  Komentár: 

  a je tu este niekto, kto pripusti, ze na nejakom Spielbergovi vobec nezalezi, ze zivot je o niecom inom, ze ucelom vsetkeho tohto bluznenia je odviest vasu pozornost od reality, od VASHO zivota?
  Vsetci ste mozno videli tu Odyseu, toho ET, ale kedy ste sa naposledy rozpravali so svojim synom alebo otcom? Nemyslim teraz rozpravanie o filmoch, peniazoch, futbale alebo politike.

 

 

Top