Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dožívali se sumerští králové desítek tisíc let?

Z lingvistického pohledu je sumerština izolovaný jazyk, který nepatří k žádné známé lingvistické formě. Vědci studovali starověkou sumerštinu a snažili se najít spojitosti s dalšími skupinami jazyků, avšak neúspěšně. Sumerové vynalezli hieroglyfické písmo, ze kterého později vzniklo písmo klínové. Starověká Sumerština může se staroegyptským písemným systémem soutěžit o titul nejstaršího známého psaného jazyka.


Známé sumerské texty objevené v minulosti zahrnují osobní texty, obchodní dopisy, transakce, stvrzenky, slovníky, zákony, písně, modlitby, magická kouzla a vědecké texty, včetně matematiky, astronomie a medicíny. Mnoho z těchto materiálů se dochovalo díky kopiím a přepisům. Přestože v této oblasti později vládli Semité, zůstaly jazyk, náboženství a právo v Mezopotámii původní – sumerské.

Archeologické práce ve městě Nimrod, ležícím 80 kilometrů jihovýchodně od Babylonu, probíhaly mezi lety 1880 a 1900. Archeologové zde nalezli kolem 50 000 tabulek, u kterých se předpokládá, že byly napsány v průběhu třetího tisíciletí, včetně knihovny 20 000 svazků, slovníků a kompletních náboženských, literárních a vědeckých děl. Zajímavé je, že archeologové nalezli zmínky o mnoha králích, kteří, jak se zdá, žili po celá staletí.

Vědci také objevili takzvaný Sumerský královský seznam, historický dokument obrovské hodnoty, který po sobě zanechali starověcí mezopotámští písaři a který je napsán v sumerském jazyce. Seznam popisuje nástupnictví králů až po Chammurapiho, ale je na něm něco zvláštního: udávaná období vládnutí jsou z historického hlediska nemožné. První historicky doložitelný král uvedený v seznamu je Mebagaresi (2631-2601) z města Kish. Veškeří předchozí vládci jsou považováni za starověké mytologické předpotopní vládce či krále vládnoucí před velkou potopou. Doby vládnutí před potopou jsou měřeny v sumerských číselných jednotkách známých jako sars (jednotky 3 600) ners (jednotky 600) a sosses (jednotky 60).


Článok nájdete na tejto adrese


Zdroj: http://www.energiezivota.com/


Súvisiace:

Sumer
http://www.cez-okno.net/rubrika/sumer

ENERGIE ŽIVOTA Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/energie-zivota-vyber


Autori: 
Štítky: 
október 03, 2016 22:30 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top