Obrázok používateľa CEZ OKNO
Druhý praveký kruhový monument bol vybudovaný súčasne spolu so Seahenge

HOLME BEACH, ANGLICKO | Druhý praveký monument v tvare kruhu pochádzajúci z doby bronzovej, ktorý bol postavený z drevených kolov zachovaných v slanom bahne na pláži vo východnom Anglicku, bol datovaný pomocou dendrochronológie v lete toho istého roku ako jeho sused, Seahenge, ktorého 55 dookola stojacich pilierov stojí na prevrátených pahýľoch dubov.


Podľa denníka The Guardian sa druhý z kruhových monumentov, ktorý je známy ako Holme II, skladá z dvoch dubových klád položených v močiari, obklopených oválom dubových pahýľov s menšími konármi votkaných pomedzi ne, ďalej vonkajšou truhlou z rozpolených dubových klád a z ohradenia postaveného zo skupiny na tesno postavených, rozpolených dubových klád.


Podľa datovania boli obidva kruhové monumenty postavené zo stromov vyrúbaných na jar alebo v lete roku 2049 pred n. l. Praveké kruhové monumenty, ktoré boli postavené v sladkovodných močiaroch pred 4000 rokmi odkryla pobrežná erózia. "Vzhľadom k tomu, že drevené klady, ktoré boli použité na stavbu oboch kruhových monumentov pochádzajú zo stromov vyrúbaných v rovnakom čase, musela byť výstavba oboch pamiatok priamo spojená. Seahenge môžeme považovať kvôli voľne rozostavenému kruhu drevených klád snáď za označenie miesta smrti jedinca, ktoré pôsobí ako kenotaf – symbolický pamätník mŕtvemu skôr než skutočné miesto pre pohreb. Pokiaľ je súčasťou pohrebnej mohyly, druhý z kruhových monumentov by mohol byť skutočným pohrebiskom, "povedal David Robertson vedúci oddelenia pre historické prostredie v Rade grófstva Norfolk.

Zdroj: http://www.archaeology.org/news/2281-140703-england-wood-henge

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti rubriky OČKO postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Archeológovia pri Stonehenge odhalili neolitický "Henge"
http://www.cez-okno.net/clanok/archeologia/archeologovia-pri-stonehenge-...


Autori: 
Sekcie: 
júl 16, 2014 23:02 popoludní

 

 

Top