Obrázok používateľa CEZ OKNO
Muž, ktorý sadil nelásku

Na Youtube je možnosť zhliadnuť 30 minútový dokument „Muž, ktorý sadil stromy“ (1). Dej sa odohral vo Francúzsku v rokoch okolo 1. svetovej vojny až do roku 1947. Istá oblasť vo Francuzskú bola zdevastovaná uhliarmi - paličmi dreveného uhlia, ktorý vyrúbali všetky stromy a z prostredia v ktorom žili sa stala polopúšť bez stromov, vody a života. Elzear Boufier († 1947), tuto oblasť, ako pastier oviec zalesňoval bez toho, že by mal od úradov povolenie a touto celoživotnou činnosťou dokázal vrátiť do tejto oblasti vodu aj život. Ľudia sa opäť vrátili do opustených miest a dedín. Je to veľmi dojímavý, inšpirujúci, skutočný príbeh.

Pracoval som vo firme už 10 rokov, keď došiel do firmy nový kolega. Po krátkom čase sa začal prejavovať veľmi svojsky. Sliedil po spoluzamestnancoch. Najskôr si vybral, ako objekt špicľovania mladšieho kolegu. Sledoval ho kedy chodí do práce a z práce tu i tam mu vyviedol nejaký „kanadský žart“. Mal rád kanadské žartíky na úkor iného. Týmito žartíkmi obdarovával celý pracovný kolektív. Na dôvažok nemal problém vysloviť o človeku akékoľvek nepravdy, ktoré si vyfabuloval. Prenasledovaný kolega sa mi zdôveroval o týchto aktivitách. Pokladal som to však skôr za vec, ktorú by malo riešiť vedenie firmy. Okrem špicľovania sa postupné objavili aj ďalšie formy prenasledovania a šikany - mobbingu. Mal zásadu, že vždy do mobbingu zatiahol aj ďalšie „pomocné sily“. Rád sa predvádzal pred dievčatami a ženami. Pri jeho výrečnosti a sugestívnej neštítivosti klamať si na svoju stranu získal všetky kolegyne z firmy i mimo firmy. Rôzne formy mobbingu sa tak vystupňovali, že prenasledovaný kolega z práce odišiel – bol vyštvaný.

Ak dovolíte pre zjednodušenie pomenujem kolegu obľubujúceho šikanu. Dám mu meno Mobi. Po odchode vyštvaného kolegu sa pozornosť Mobiho presunula na moju osobu. Som od neho o 13 rokov starší. Amatérsky sa venujem východnej filozofii – tao, zen-budhizmus, praktizujem jogu vrátane jej spirituálnej zložky. Štúdium východnej filozofie je môj koníček a Mobi je náboženský fundamentalista. Z počiatku som šikane z jeho strany nevenoval pozornosť. Vždy bolo dosť práce a boli aj pracovné cesty. Práca ma bavila a v maximálnej miere som sa snažil na ňu skoncentrovať. Zdalo sa mi že Mobiho práca moc nebavila a radšej mal rád vymýšľanie a realizáciu kanadských žartíkov. Zo stola sa mi strácali objednávky, pracovné pomôcky a dialo sa mnoho ďalších vecí. Nebudem zachádzať do detailov, aby z toho nebol návod pre ďalších jemu podobných. Mobimu som ponúkol priateľstvo ale to neprijal. Jeho aktivity v priebehu piatich rokov gradovali ako Ravelovo Bolero. O jednej veci by som sa predsa len rád zmienil. Do zamestnania som dochádzal vlakom z okresného mesta do krajského. Časom som zistil, že na tejto ceste do práce a z práce ma „sprevádzajú“ Mobiho, ako som neskoršie zistil, vynútení „priatelia“. Pre seba som si tie aktivity nazval „hra na živé sochy“. Celé to začalo tým, že pár jeho priateľov ma čakalo na stanici a na zastávke trolejbusu (každý deň) v krajskom meste.

Tu i tam sa on alebo ona (alebo oni) so mnou zviezli v trolejbuse. Na zastávke si ma prevzal ďalšia živá socha a odprevadila ma do práce. Kráčala niekoľko metrov za mnou alebo predo mnou a niekedy mi išla aj v ústrety. Tu i tam (2 až 3x do týždňa) mi auto skrížilo cestu na chodníku, tým že napríklad v bezprostrednej blízkosti predo mnou vyšlo na chodník po ktorom som kráčal. A „šikan bolero“ gradoval a presunul sa aj do okresného mesta (môjho bydliska) a obdobné aktivity sa diali taktiež na ceste do práce a z práce. Postupne sa tieto žarty rozšírili aj na víkend. Kedykoľvek som si chcel s Mobim pohovoriť o týchto žartoch tváril sa že o tom nič nevie. Dovŕšil som riadny dôchodkový vek a odišiel som do dôchodku.

Mobi je dobrý priateľ a v jeho aktivitách a žartoch pokračuje aj v mieste môjho bydliska i naďalej. Hru zo živými sochami nechal zachovanú a nájazdy osobných aut taktiež. Ponuku šikany rozšíril o očiernenie pre susedmi v paneláku a na sídlisku. Raz v práci mi povedal, že ak by som sa vzdal cvičenia jogy, že by sa mi mohla prestať lepiť smola na päty. Ja som však o túto formu kupovania odpustkov nemal záujem. Pri štúdiu tohto fenoménu menom Mobi som zozbieral informácie a vypracoval rozsiahli článok o mobbingu. Môj záujem o psychológiu som rozšíril o heslo „manipulácie“ a „ponerológia“ (náuka o pôsobení nedobra). Pri hlbšom rozbore som ale zistil, že za všetkými týmito jeho aktivitami je hlboký strach a nenávisť k ľuďom. Mnohokrát som na očiach, dokonca ja mladých ľudí, ktorý museli isť na stretnutie so mnou videl strach a nemal som im ako pomôcť. Áno, rád v ľuďoch vyvolával strach. Je to jedna z foriem ovládania a manipulovania s ľuďmi. Táto technika manipulácie má niekoľko tisícročnú tradíciu. Žiadnu akciu voči mojej osobe som neopätoval. Rešpektujem slobodnú vôľu človeka a slobodu vierovyznania.

Na všetkom tom čo som prežil a popísal ma najviac prekvapilo koľko energie bolo venované deštrukcii medziľudských vzťahov. Prekvapila ma obrovská negativita „najatých“ ľudí s ktorými som sa stretával. Tak rád by som im všetkým povedal, že vzájomná úcta a tolerancia si vyžaduje ďaleko menej energie ako nenávisť a pritom je ešte život príjemnejší. Ľudia nemajú záujem spoznať Večné zákony a jeden z nich je aj karmický zákon, alebo zákon akcie a reakcie, respektíve príčiny a následku. To čo zaseješ sa Ti vráti. Ak niekomu ublížiš alebo pomôžeš, tak sa Ti to vráti. Je dôležité sledovať svoje cítenie konanie a myslenie. Vykonáš dobro, vráti sa Ti dobro. (2) Vykonáš nedobro vráti sa ti nedobro. Mnohokrát si ľudia sťažujú na svoj osud, ale tvorcom osudu sme si my sami. Sme to my sami kto sa karmicky zaťažujeme. Akákoľvek negatívne vlastnosti ako nenávisť, závisť, chtivosť, chamtivosť, šikana, netolerantnosť, panovačnosť a mnoho ďalších po čase vyvolajú rôzne choroby: cukrovka, astma, porucha osobnosti, zažívacie ťažkosti a mnoho iných.

Odkazy:
(1)
http://video.google.com/videoplay?docid=3951088333019987494#
spísal Jean Giono, ČT Praha 1987, Elzear Boufier, Provensálsko.

(2)
http://www.scribd.com/doc/86651366/D%C5%AFkazy-o-existenci-p%C5%99evt%C4...

Milan Mancovič

exkluzívne.cez.okno

Súvisiace:

Ako si ľudia vytvárajú choroby
http://www.cez-okno.net/clanok/cyklus-ziva-voda/ako-si-ludia-vytvaraju-c...

Muž, ktorý sadil stromy
http://www.cez-okno.net/clanok/muz-ktory-sadil-stromy-video


máj 06, 2012 16:03 popoludní

 

 

Top