Obrázok používateľa CEZ OKNO
Technický pokrok nie je pokrokom civilizácie

Vývoj ľudstva sa pohybuje v dvoch rovinách. V rovine duchovnej, zahŕňajúcej rozvoj morálky, dobra a kvality medziľudských vzťahov a v rovine rozumovej, zahŕňajúcej vedu, techniku a racionálne poznávanie sveta okolo nás. Medzi týmito dvomi rovinami vývoja našej civilizácie však jestvuje obrovská priepasť, pretože kým rozumové poznanie kráčalo veľmi rýchlo dopredu, v rozvoji morálky, všeobecného dobra a kvality medziľudských vzťahov došlo k stagnácii. V tejto oblasti totiž ľudstvo takmer vôbec nepokročilo a je rovnaké, ako pred stovkami rokov.

Zákon silnejšieho, ktorý je v podstate zákonom džungle, by mal byť pri zdravom, harmonickom vývoji našej civilizácie už dávnou minulosťou. Žiaľ, opak je pravdou a tento zákon zostáva aj naďalej neblahou realitou i takzvanej „modernej“ súčasnosti. Jediné, čo sa zmenilo je jeho forma! To znamená, že otvorené vojenské a násilné uplatňovania zákona silnejšieho bolo pretransformované do podoby hospodárskeho a ekonomického podmaňovania, ovládania a profitovania zo slabších. A keď príde na to, nakoniec sa predsa len nepohrdne ani vojnou a násilím.

Zjednodušene a nezaobalene povedané, morálne sme zostali stáť v dobe kamennej a to, čo nazývame rozvojom civilizácie, bol v skutočnosti iba rozvoj rozumových schopností.

Čo pozitívneho však môžu priniesť výdobytky vedy a techniky človeku s úrovňou etiky, dobra a kvality medziľudských vzťahov z doby kamennej? Podľa zákona silnejšieho, ktorým sa neustále riadi, ich iba zneužije k tomu, aby ich prostredníctvom násilím presadil svoje mocenské záujmy tak, ako to robil po celé stáročia.

Rukolapným svedectvom nesmiernej priepasti medzi duchovnou úrovňou ľudstva a vedecko – technickým pokrokom je minulé, 20. storočie, ktoré čo sa týka vyvražďovania, zverstiev a neľudskosti, nemá v dejinách civilizácie obdoby. Je svedectvom toho, kam až môže dôjsť chladný rozum bez ducha, čiže bez elementárnej etiky, dobra a citu.

Vedecké poznanie bez zodpovedajúceho morálno – duchovného protipólu nie je teda žiadnym úspechom civilizácie, ale naopak, jej kliatbou.

To, čo v tejto chvíli potrebujeme ako soľ, je práve prednostné pozdvihnutie, po celé stáročia zaostávajúcej, duchovno – etickej úrovne a to vo všetkých oblastiach života spoločnosti. Ak tak neurobíme a nepreklenieme vyššie spomínanú priepasť, stanú sa nám aj tie najúžasnejšie vedecké objavy viac prekliatím, ako požehnaním.

Do tejto kategórie patria napríklad i na verejnosti tak vyzdvihované pokusy v urýchľovači častíc LHC, pri ktorých sa iba na rozumové poznanie orientovaní vedci, neschopní vnímať hlbšie, duchovné súvislosti bytia, ako je to žiaľ v dnešnej dobe bežné, idú ľahkomyseľne a dobrodružne zahrávať so silami, ktoré môžu mať nepredvídateľné a doslova katastrofálne spätné účinky na celé ľudstvo.

Cesta skutočného, harmonického a zdravého vedeckého pokroku je však úplne iná! Je neodlučiteľne spojená so všeobecným rozvojom morálky, dobra a kvality medziľudských vzťahov. Ruka v ruke s takto rastúcim etickým rozvojom sa bude potom zodpovedajúcim spôsobom prehlbovať aj miera prieniku do poznania omnoho zásadnejších tajomstiev stvorenia, než akého sú schopní čisto materialistickí vedci s ich hlbokým deficitom citového a etického prístupu k životu. Deficitom, ktorý sa nepriaznivo odzrkadľuje v ich osobnom živote, ako aj v ich vedeckom bádaní.

Skutočné a prevratné objavy sú preto ešte len pred nami! Ich prijatie a využitie však bude umožnené iba skutočným a pravým ľuďom, harmonicky stojacim vo stvorení. Harmonicky, čiže v rovnováhe citovo – morálnych a rozumových schopností. Takými sa musíme stať, ak chceme po týchto objavoch siahnuť a mať z nich úžitok. Súčasní, citovo vyprahnutí a vierou v rozum doslova obmedzení, takzvaní vedci, nemajú v tomto smere absolútne žiadnu šancu. Samozrejme, česť tým pár nemnohým výnimkám.
M. Š.
Zdroj: protiprudu.info

november 04, 2009 21:01 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa mino888
  mino888november 05, 2009 08:22 dopoludnia

  Komentár: 

  že tú "morálku" o ktorej píšete majú väčšinou bádatelia, vedci, výskumníci či viac vzdelaní ľudia. (neberme si ovšem kritériá našich škôl za vzror, to čo tu napáchal komunizmus ešte dlho budeme opravovať) Tí, ktorí snívajú o morálke najčastejšie pri prvej príležitosti zneužijú svoje postavenie a výsledky bádania vedy(na vyšších postoch) a sú zákerní a robia podrazy kde sa dá. Celý náš svet potom vyzerá ako povinne sa usmievajúci podrazáci, ktorí striehnu kde ako a komu urobiť niečo "počkaj však ja ti ukážem" s odvôvodnením, že keď to neurobím ja prvý, urobí to niekto mne. Deje sa to na úplne všetkých úrovniach. Podľa mňa medzi len humanitne orientovanými alebo len humanitne vzdelanými ľuďmi v ďaleko väčšej miere. Štúdium(poctivé) akejkoľvek prírodnej vedy blokuje amorálne postoje. Zoberme si napríklad kto vládne na Slovensku posledných sedemdesiat rokov z tohoto pohľadu - na 90% ľudia ktorým chýba prírodovedné vzdelanie - farári ,právnici,ekonómovia a tak to aj vyzerá. A kde je odkaz Štefánika , na ktorý sa každý nalepí a oháňa sa ním ? Keby nám vládli takí ľudia ako Aurel Stodola, Štefan Banič či Jozef Murgaš -som si istý, že naša spoločnosť by bola v morálke na pozícii vzoru pre ostatných.

 2. Obrázok používateľa Anonym56
  Anonym56jún 27, 2012 10:49 dopoludnia

  Komentár: 

  to co sa tu napachalo za poslednych 22 rokov,neda dokopy uz nikto,terajsiu dobu vedu prave farari,pravnici a ekonomovia a tak to aj vyzera,nemozu mat vsetci vysoke skoly niekto musi na darmozracov aj manualne pracovat,,,co hodnotne vytvori taky ekonom - nic ale plat ma ako traja ludia vytvarajuci hodnoty...a o moralke vyskumnikov by som radsej pomlcal,bez tychto mudrcov by tu nebola atomova bomba,aids a kopu dalsich ,,potrebnych,,veci pre ludstvo...neber to ako utok na Tvoj nazor ja mam iny tak som to sem napisal

 3. Obrázok používateľa dana
  danajún 29, 2012 15:15 popoludní

  Komentár: 

  Ty brdo- ja teraz zijem v Anglicku- a poviem ti,ze som hrda na to,ze som v tom ''Tvojom komunizme'' zila. Ako su tu ludia hlupi,bez kalkulacky si nevedia zratat odpracovane hodiny,nevedia poskytnut ani zakladnu prvu pomoc,a to nas isli poucovat,ako sa pouziva WC-ked sme sem prisli-normalne som sa rozosmiala,ani nemaju potuchy,ze v byvalom Ceskoslovensku prebehla revolucia,a ze sme sa osamostatnili-ani teraz po rokoch,...a tak je to v kazdej oblasti---my Slovaci sme ich museli ucit,ako sa volaju vtaky co im tu lietaju, skratka duty narod...a to nehovorim,ze nevedia ani urobit poriadnu kavu..hehe..tiez sme ich to ucili.........Tak tu nerozpravaj o tom,co napachal ''komunizmus''....teraz ked mame znicene hospodarstvo,si predstav,ze sa budeme chcet odtrhnut od EU...uvalia na nas embargo o akom sa nam nesnivalo ...a este bude ten komunizmus dobry

 

 

Top