Obrázok používateľa CEZ OKNO
Laos – Planina džbánů

The Plain of Jars je často označována jako jihovýchodní asijská verze Stonehenge. Je to jedno z nejzáhadnějších míst na Zemi. Je zahaleno rouškou tajemství a mýtů a fascinuje archeology a vědce už od svého objevení v třicátých letech minulého století. Tisíce obrovských kamenných džbánů jsou roztroušeny po celé planině Xieng Khouang v Laosu a tvoří jednu z nejbizarnějších archeologických sbírek.

Vyskytují se na úpatích okolních kopců obklopujících centrální planinu a to ve skupinách, od jediného kusu až po několik stovek objektů.

Archeologové z Laosu a Japonska došli pomocí vykopávek v uplynulých letech k závěru, že toto jsou pohřební megality, protože se našly lidské ostatky, pohřební předměty a keramika. Planina džbánů je datována do doby železné (500 př.n.l. - 500 n.l.) a je jedním z fascinujících a důležitých míst pro studium historie jihovýchodní Asie.

Archeoložka Julie Van Den Berghová, která pracuje pro UNESCO napočítala více než 3000 kamenných džbánů na devadesáti místech v provincii Xieng Khouang a dokud nebude možný další průzkum, neexistuje žádný konečný počet. Každý objekt je až 3 metry vysoký a váží několik tun, často vyrobený z pískovce, ale někdy také z žuly a vápence. Pracuje s týmem Mag (Mines advisory group) z Manchesteru, což je poradní skupina, která spustila projekt, aby se oblast stala bezpečná, protože se nachází v jedné z nejnebezpečnějších archeologických lokalit na světě. Poslední pozůstatky starověké civilizace jsou často v blízkosti kráterů a nevybuchlé americké munice.

V tomto neobvyklém spojení pracují archeologové UNESCO spolu s týmem pyrotechniků a na jednom místě byli schopni zajistit 87 pytlů artefaktů včetně keramiky, úlomků kostí a uhlí.


Julie van den Berghová řekla: "Byli jsme velmi nadšeni, že jsme nalezli uhlí, které může být datováno a doufáme, že nám to poskyte přesnější údaje k určení stáří Planiny džbánů."

Jelikož objekty mají hrdla, předpokládá se, že většina z nich měla původně víka a ačkoliv bylo zaznamenáno několik kamenných, je pravděpodobnější, že hlavní použitý materiál byl ratan nebo dřevo. Kamenná víka s motivy zvířat byla zaznamenána na několika místech, jako je například lokalita Ban Phake.

UNESCO je v současné době ve fázi IV svého programu pro tuto fascinující lokalitu. Ve spolupráci s lokálními komunitami se vyrábějí propagační materiály. Doufají, že bude možné toto pozoruhodné místo sdílet s veřejností, aniž by se ztratil jeho mystický význam. Konečným projektem by mělo být vytvoření turistického centra, které by poskytlo základní informace a orientaci na tomto místě.

Michael M. Faitl

Zdroj: pasthorizonspr.com

Foto: peverus (flickr), amasc (flickr)

Zdroj: astronauti.cz

marec 17, 2020 20:12 popoludní

 

 

Top