Obrázok používateľa CEZ OKNO
Editoriál: VZPIERAM SA SKOSTNATENÝM TRADÍCIÁM BEZ DUŠE

Každý sviatok je vlastne otázkou tradícií. Vianoce nevynímajúc. Pravidlá v spoločnosti nám hovoria, že tradície si treba ctiť a dodržiavať ich. Ale spoločnosť je veľmi dynamický tok energie. Tradície presne naopak. Sú statické. Preto sa obávam, že bezhlavé dodržiavanie tradícií len preto, že iná tradícia hovorí, že sa to patrí, nie je úplne dobrý nápad, dobrá myšlienka. Ja som to pochopil už dávno a vždy som bol zato inými odsudzovaný.

Nebol som totiž normálny, ak som povedal, že si prajem tráviť čas zmysluplnejšie, než hlúpym dokazovaním, ako mám všetkých odrazu rád a ako mi na všetkých záleží a to len preto, že to tradícia hovorí. Radšej som bol za čudáka, ale aspoň úprimného. Nechce sa mi menovať všetky tie hlúposti, čo som podostával na Vianoce a to len preto, že tradícia hovorí, že by ma mal niekto obdarovať. To je ale samozrejme individuálna otázka a ja som sa s takými situáciami vždy celkom slušne vysporiadal… Tak po svojom :-)

Tak, teraz ruku na srdce. Naozaj sú pre Vás Vianoce tým výnimočným obdobím, keď ste šťastní a tiež sú šťastní všetci okolo Vás?

Alebo prevláda stres, premýšľanie o tom, aký darček kúpim za častokrát požičané peniaze, kopu nekonečného času stráveného za hrncami v kuchyni a to len preto, že sa to všetko patrí.

Ozaj a viete, ako sa dá minúť pôžička tým najhorším a najmenej efektívnym spôsobom? Dovolenka a darčeky. Sú to dva najhlúpejšie spôsoby, ako investovať požičané peniaze. Ale čo už, keď tradícia hovorí, že treba všetkého veľa na stoloch a tiež každý by mal dostať „pozornosť“. Aspoň malú. Čo tradícia, ale čo povie okolie, spoločnosť? To by boli reči, keby sme zobrali všetky tie peniaze, čas a energiu a namiesto tohto nezmyslu urobili niečo naozaj hodnotné pre seba a pre svojich blízkych. A poviem Vám, stačí na to čas, chuť a energia. Peniaze na Vianoce netreba. Isteže, reklama na pôžičku v TV Vám bude hovoriť úplný opak, ale ak ťuknete do ovládača, ono to prestane, len skúste :-)

Mnoho ľudí sa naháňa za tradíciami, aby si splnili svoju vianočnú povinnosť a boli v očiach ostatných v norme, ale ani len netušia, čo slovo Vianoce vôbec znamená. O ostatných detailoch ani nehovorím. Zvláštne. Ale svet je povrchný a nikto takéto detaily nerieši, veď načo?

A čo keby sme vytvorili nové hodnoty, nové tradície, nové návyky? Také, ktoré vyhovujú nám v tomto našom svete a prítomnom čase. Také, ktoré budú orientované na tie skutočné hodnoty. Čo keby sme doma maminám a svojim ženám povedali, že nemusia celé sviatky stáť v kuchyni za hrncami. Že stačí jeden tradičný koláč, jedlo môže byť kľudne zdravé, jednoduché a v normálnom množstve. Koľko času, zbytočného stresu a peňazí by ste takto ušetrili? Mohli by ste takto premýšľať, ako skutočne svojim blízkym dopriať to, čo by naozaj chceli. A možno by ste to takto už naplnili, lebo to, čo v skutočnosti každý chce, aspoň na Vianoce, sú tie pravé hodnoty. Tie sú pre každého samozrejme iné, ale myslím, že tie pravé hodnoty sa nedajú kúpiť. Pravé hodnoty tvoríme my sami. Svojim prístupom, svojim myslením.

Nekupujme si Vianoce v supermarkete za požičaný čas a peniaze. Skúsme tieto sviatky tvoriť.

Ďakujem.

Martin Bruncko

http://martinbruncko.com/


Tento článok z www.cez-okno.net môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)

Súvisiace:

Martin Bruncko
http://www.cez-okno.net/autor/martin-bruncko

Sviatky
http://www.cez-okno.net/stitok/sviatky


december 17, 2015 21:24 popoludní

 

 

Top