Obrázok používateľa CEZ OKNO
Z čeho jsou opravdu vyrobeny pyramidy?

Sto tisíc otroků táhlo několikatunové bloky přes poušť. Komplikovaná soustava kladek a výtahů zvedala každý ručně opracovaný kámen na své místo. To je historický obraz stavby starověkých egyptských pyramid. Co když ale Egypťané používali snazší a efektivnější metody? Nedávné teorie a vědecké důkazy naznačují, že lidé vyráběli betonové bloky na místě pro konstrukci vnější vrstvy pyramid. Proto všechno, co jste si mysleli, že víte o vzniku pyramid, je pravděpodobně chybné.

Rentgenování pyramidy

Odborník na materiály Joseph Davidovits naznačuje realističtější způsob, jak se podívat na stavbu pyramid. Jelikož není přesvědčen o schopnosti Egypťanů vytesat a přemístit velké kamenné bloky, předpokládá Davidovits, že Egypťané vyráběli bloky uměle z vápence a rostlinných přísad nacházejících se v okolí. Tyto bloky, vyrobené na místě, pak sloužily k sestavení pyramidy. Stávající pouze jako hypotéza, Davidovits ji později podpořil pomocí dat rentgenové difrakce, běžné techniky v chemii a vědách o surovinách.

Analýza obkladových kamenů

Vědecká šetření se točí kolem "obkladových kamenů" používaných na pyramidách – vnější vrstva z leštěného kamene. Ve svém pojednání "X-Ray Analysis and X-Ray Diffraction of Casing Stones from the Pyramids of Egypt, and the Limestone of the Associated Quarries" (http://www.geopolymer.org/fichiers_pdf/XRAYSTONE.pdf) Davidovits pohlíží na kameny z šesti různých míst. Na základě analýzy, obkladové kameny obsahují vzduchové bubliny. Je to protiklad vůči skále z lomů, ke které jsou tyto kameny obvykle přidružovány, protože kameny z lomů neobsahují žádné vzduchové bubliny. Přítomnost vzduchových bublin v obkladových kamenech podporuje teorii “betonu“. Davidovits také napsal článek popisující, jak je látku podobnou betonu možné vyrobit pomocí místních zdrojů a nástrojů jako parohy a kosti.


Důkazy pro technologii betonu

Plinius starší, historik a námořní velitel v Římě během prvního století napsal "Naturalis Historia" (http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Pliny_the_Elder/home.html), raný pokus vytvořit encyklopedii. Plinius starší popisuje několik odkazů, jak Egypťané vytvořili "umělé" kameny, zejména pokud jde o vytváření váz (http://books.google.sk/books?id=ZLTHAAAAIAAJ&pg=PA511&lpg=PA511&dq=X-Ray...):
“Tímto způsobem dojde k vytvoření mnoha hromad (z minerálů), které mohou být převedeny do skutečné skály. Egypťané tímto způsobem vyráběli vázy...”
Plinius psal tisíce let po vzniku pyramid, ale tento zápis poskytuje důkazy o technologii podobné betonu používanou Egypťany před dvěma tisíci lety.

Současné vědecké analýzy

Práce Davidovitse je často zpochybňována kvůli aspektu, že je původcem teorie pyramidového betonu. Jiní vědci však využívají moderních metod ke zkoumání těchto kamenů. V článku z roku 2011 "Were the casing stones of Senefrus Bent Pyramid in Dahshour cast or carved? Multinuclear NMR evidence" (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167577X10008979), ukazují nukleární magnetické rezonanční experimenty obkladových kamenů na Bent pyramidě, že jsou kombinací vápencových zrn z jednoho lomu sloučených s křemičitanem vápenatým z druhého lomu.

Odpor vůči umělé pyramidě

Přestože více výzkumných skupin poskytuje důkazy o technologii betonu na obkladových kamenech, egyptologové se spíše zdráhají přijmout tyto vědecké poznámky. Zahi Hawass, dlouhou dobu (a teď bývalý) egyptský ministr starožitností nazývá teorii betonu "jednoduše hloupou", v roce 2006 podotknul:
“Samozřejmě že ne. Jsou vyrobeny z pevných bloků vytěženého vápence. Tvrdit něco jiného je idiotické a urážející.“
Je poměrně obtížné změnit desítky let myšlení, zejména ve vědě, která často spoléhá na subjektivní a vizuální interpretace k učinění závěrů.

Efektivnější způsob

Takže, byly pyramidy postaveny pomocí betonu? Je to rozhodně přijatelná teorie, a odstraňuje otázky typu jak civilizace řezala a přepravovala masivní kameny z lomů. Není potřeba mimozeměťanů, nebo futuristických technologií – pouze na místně vyrobený beton. Tato místní metoda sníží čas a personál potřebný ke stavbě a vytvoří jednotný tvar bloků. Pokud se použije Ockhamova břitva, názor Davidovitse vítězí.

Text: io9.com

Foto: Shuttershock, Philip Coppens

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: astronauti.cz


Súvisiace:

Kdo byli dávní stavitelé velkých pyramid?
http://www.cez-okno.net/clanok/veda/kdo-byli-davni-stavitele-velkych-pyr...

Pyramídy-Mars-Sírius
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/pyramidy-mars-sirius


Sekcie: 
Štítky: 
január 14, 2012 14:26 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Karči
  Karčijanuár 14, 2012 14:54 popoludní

  Komentár: 

  Dodnes si spomínam na bizarný celovečerný dokument s Hawasom, ktorý prezentoval istého Diomediho ako človeka, ktorý prišiel na to, ako to celé bolo. Ten Talian mal stavebnú firmu a urobil drevený model staveniska. No skrátka na to kápol. Takže prosím pekne Egypťania ťahali tie niekoľkotonové bloky z lomu do prístavu po drevených koľajniciach namazaných sadlom, kde ich naložili na plte a potom znova mazali sadlo až kým nedofučali na miesto určenia. To si nerobím srandu, prezentovali to ako vážnu teóriu a Hawas sa Diomedimu na záver dokumentu poklonil so slovami, že je možné, že v niektorom z minulých životov bol ten Talian staviteľom pyramíd :D Pozrite si to, komédia ako vyšitá :DDD

 2. Obrázok používateľa Michael M.Faitl
  Michael M.Faitljanuár 16, 2012 01:36 dopoludnia

  Komentár: 

  shodou okolností jsem tento dokument nedávno viděl a už dlouho mě nic tak nerozesmálo. A opravdu na konci filmu se Hawass tomuto italskému důchodci poklonkuje. Neuvěřitelné a tak neskutečně stupidní až si klepu na čelo, kdo dal peníze na natočení. Jeden se musí zamyslet nad tím jaká je agenda v zákulisí natáčení těchto ( bylo jich víc ) dokumentů. Samozřejmě, že nechyběl ani předvedený pokus s postavenou maketou těchto přepravních zařízení, při kterém se opravdu poměrně úspěšně podařilo posunovat dvěma osobami kámen, který byl ovšem veliký, že by ho možná čtyři lidi unesli v ruce :) Celý dokument je pochopitelně nesmysl a jediné co dokazuje, je, že si z nás ( ti kteří ví ) dělají akorát legraci. Každopádně určitě stojí za shlédnutí. Zjistíte, co všechno je možné vymyslet k oblbování lidí. Peace.

  PS: proti tomu je teorie Davidovitse několikanásobně reálnější a pravděpodobnější, přestože má také své zásadní trhliny. O něm a této teorii však očividně dokument asi neuvidíme.

 

 

Top