Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajomstvá Denderského zverokruhu IV.

Tajomný výjav sa nachádza v hrobke patriacej slávnemu staviteľovi, astronómovi a súčasne blízkemu priateľovi kráľovnej Hatšepsut v jednej osobe.

Názory egyptológov sa tu rôznia.

Čo je vlastne na strope hrobky zobrazené?

Astronomické riešenie záhadnej maľby na strope hrobky Senmuta

Obr. 10 V strede výjavu sa nachádzajú tri hviezdy pásu súhvezdia Orión. Pod týmito hviezdami je postava Sah-Orión. Pred ním je súhvezdie Hyády a za ním súhvezdie Sírius-Sopdet

Keby sa na maľbe jednalo len o znázornenie dráh planét počas pravidelných obehov okolo Slnka, tak zápis by sa neodohrával na takej malej časti oblohy len v okolí súhvezdia Orión.

Taktiež sa tu nepojednáva len o konjunkciu planét v tejto časti oblohy, lebo tá sa môže odohrať len podstatne vyššie nad pásom súhvezdia Orión, a to približne v rovine ekliptiky.

Na strope je s veľkou pravdepodobnosťou znázornená dráha telesa, ktoré sa pohybovalo na oblohe podobne ako kométa. Egypt ako veky pretrvávajúca ríša sa v priebehu jeho histórie stretol s mnohými jasnými kométami na oblohe. Dobre vyškolení astronómovia aj bez použitia špičkovej techniky boli pripravení takéto úkazy presne astronomicky zaznamenať.

Podľa pohrebných textov z pyramíd bol Sah - Orión dušou Usireho a oblasť, kde je toto jasné súhvezdie pokladali za veľmi vhodné miesto na to, aby sa tam odobrali duše mŕtvych kráľov po traumách smrti a znovuzrodenia (citácia z Mystérium Orióna od R. Bauvala a A. Gilberta).

Prečo je toto súhvezdie vhodné na odchod a príchod kráľov, bohov a teda aj planét?

Stačí len vhodne pospájať hviezdičky na freske ako v detskej omaľovánke a pred nami sa objavia deformované dráhy eliptického charakteru patriace pravdepodobne planéte X. Sú tu zobrazené aj pozície planét a sú priradené k dráhe X v bodoch, keď X prechádzala najbližšie popri nich.

Obr. 12


Obr. 13

Obr. 14

Nepripadá vám tvar tela draka (čínska pohrebná keramika so symbolom prilietajúceho boha smrti v strednej hornej časti obrázku) obzvlášť podobný na vypočítaný tvar dráhy planéty X? Priesek tela draka s centrálnym kruhom symbolizuje prechod planéty X popri približne kruhových orbitách planét. Jedná sa tu o pohľad na elipticky tvarovanú dráhu planéty X z boku, v smere hlavnej polosi dráhy X.

Zvíjajúci sa had na mayskom Kódexe, ktorý chrlí vodu a ľad (u Mayov v strednej Amerike takmer na rovníku) by mohol tiež čosi napovedať.

Obr. 15

Planéta X tvorí so Slnkom vlastne dvoj hviezdu, pričom obežná doba X je rádovo tisícročia a dráha X je štandardne veľmi pretiahnutá elipsa. Dráhy vnútorných planét okolo Slnka sú zobrazené ako koncentrické elipsy na jednom konci deformované extrémnym pôsobením X pri jeho priblížení. Slnko ako proti hviezda v binárnom systéme vykonáva tiež proti pohyb, a keďže obežná doba X a teda aj Slnka je veľmi dlhá, tak polomer, alebo skôr hlavná polos dráhy Slnka je tiež značná, okolo 500 miliónov km. Priemety medzí tejto dráhy symbolicky zobrazuje štvorec, ktorý je v strede obrázku a v jeho vnútri sú dráhy Merkúra, Venuši, Zeme, a aj tri pozície Marsu. Tieto tri hviezdičky môžu tiež symbolizovať tri dni roka, počas ktorých bola vždy zaznamenávaná poloha X na oblohe. Keby sme na obrázku mali do činenia len s efektným prechodom nejakej jasnej kométy cez slnečnú sústavu, neboli by dráhy vnútorných planét zakrivené do tvaru elíps. Hmotnosti aj najjasnejších a najťažších komét sú veľmi malé na to, aby bez nárazu do planéty mohli ovplyvniť jej dráhu.

Na dráhach X pri jej približovaní sa k Slnku sú vyznačené aj pozície planét v miestach, kde X sa približuje k ich orbitám. Sú tu symboly (sokoly) pre pozície Jupitera, Saturna a aj Uránu. Stĺpce vyznačujú vzdialenosť od Slnka v Astronomických jednotkách. Platí to pre strednú časť výjavu, konkrétne pre zobrazenia vo veľkom obdĺžniku.

Vedľa značiek planét sú symboly označujúce vzdialenosť X od Slnka pri danej pozícii na oblohe v rokoch. Po prepočte ako rýchlo by sa pohybovala kozmická loď, keby mala rýchlosť zodpovedajúcu extrémne eliptickej, temer parabolickej dráhe okolo Slnka, podobne ako je to u X vychádza, že údaje presne súhlasia so záznamami pre dráhu X na strope hrobky.

X priletela k Zemi od Jupitera približne za rok jedna palička. Od Saturna k Jupiteru letela 3 roky - tri paličky. Od Uránu k Saturnu letela 6 rokov - dva krát tri paličky!!!

Prečo sú eliptické dráhy na strope deformované, akoby zvlnené?

Pri pohybe X do stredu slnečnej sústavy, Slnko vykonáva proti pohyb a podobne aj Zem ktorá sa pohybuje okolo Slnka. Polohu X pri pohybe na oblohe maliar teda zachytil tak, ako ju videl, čiže aj so zdanlivým posunom spôsobeným Zemou. Zem vlastne po pol roku sa presunie o 300 miliónov km raz naľavo a raz napravo vzhľadom k Slnku a teda aj k X.

To spôsobuje jedno zo zvlnení na dráhe X, čo aj pekne vidno. Ďalšie deformácie na dráhe X spôsobuje proti pohyb Slnka- akoby prehnutie v strede na orbite X a vplyvy ostatných planét.

Ak X pri priblížení sa do vnútra slnečnej sústavy nie je brzdená priblížením sa k nej zozadu od planét, najmä Jupiterom, tak obehne okolo Slnka normálne z vonkajšej strany, alebo vďaka pôsobeniu planét akoby z boku preletí slnečnou sústavou a pohybuje sa po dráhe tvaru osmičky okolo Slnka.

Ak pri priblížení sa do stredu slnečnej sústavy sa X pohybuje tak, že Jupiter je jej akoby v závese, tak pod vplyvom gravitačnej sily od Jupitera môže byť dráha X zatočená extrémne do vnútra a X obíde Slnko po vnútornom oblúku a tvar jej dráhy potom vypadá (pri pohľade z boku v smere hlavnej polo osi dráhy X) ako symbol Jing Jang alebo naša galaktická špirála.

V strednej hornej časti maľby oddelenej od zvyšku vodorovnou čiarou je zobrazená dráha X počas jej príchodu do slnečnej sústavy, a to vždy pomocou zakreslenia zdanlivej polohy hviezdy na oblohe . Takéto zakreslenie bolo vykonané presne v určité dni roka. Jednalo sa tu asi o zakreslenie počas jarnej a jesennej rovnodennosti, prípadne aj počas zimného slnovratu.

Krivka idúca popod vodorovnú čiaru má v sebe už zahrnutú kompenzáciu dráhy X o posuvy na oblohe spôsobené pohybom Slnka po eliptickej dráhe. Priemer obežnej dráhy Zeme okolo Slnka sa na maľbe premieta do horizontálneho odstupu hviezdičiek nachádzajúcich sa vedľa seba a zaznamenaných do hornej časti maľby v rôznych častiach rokov. Červená čiara na obrázku senmutpce eliminuje posuvy Zeme počas roka. Miesta kde sa krivky pretínajú sú vlastne prechody X cez rovinu ekliptiky.

Keďže prechody X cez ekliptiku nie sú symetricky položené vzhľadom na polohu Slnka, tak dráha X nielenže má sklon voči ekliptike okolo 17 stupňov ale je aj akoby naklonená do boku. Rýchlosť X tiež prispieva k tejto nesymetrii, lebo v tejto časti orbity sa X pohybuje rýchlejšie ako pri prílete do perihélia.

Vďaka náklonu dráhy sa X po prechode okolo Slnka potom zdanlivo po oblohe presúva do oblasti nad alebo pod pásom Orióna. Vo vzdialenej časti svojej orbity X sa po oblúku znovu vracia do polohy odkiaľ k nám prichádza. Pozri obrázky. Priemet celej popísanej dráhy ako sa javí na oblohe je deformované číslo 8, alebo dokonca ako dve na koncoch spojené osmičky.

Zvlnená dráha stredom obrázka v smere stĺpca prechádzajúceho popri rohoch býka je zrejme dráha X na oblohe počas dňa. Prechádza totižto ponad čiaru ekliptiky. Je to dráha X v jej perihéliu.

Oblasť okolo súhvezdia Orión nebola vybraná za pohrebisko bohov a teda aj planét náhodne. Je to vlastne sektor oblohy z ktorého prichádza alebo odchádza planéta X. Odtiaľ X môže tiež priniesť ako svoj satelit-mesiac aj inú planétu, a za vhodných okolností pri priblížení k Slnku alebo k niektorej z planét tento satelit stratiť. Do zóny okolo súhvezdia Orión a Sírius-Sopdet nazvanej Duat zrejme aj odchádzajú planéty, keď sa pripoja ako obežnice k X.

Oblasť okolo Orióna je pravdepodobne aj oblasťou a smerom, kde je gravitačná sila Slnka najviac eliminovaná gravitáciou od telies a hmoty z tej časti oblohy. Dráhy všetkých telies obiehajúcich okolo Slnka v extrémnych vzdialenostiach majú asi tendenciu v priebehu časov pod vplyvom gravitačných síl zo spomínaných súhvezdí natočiť sa do tohto smeru.

- pokračovanie -

RNDr. Smutný Pavel

http://web.archive.org/web/20030609033148/mujweb.cz/veda/senmut/

Uverejnené so súhlasom autora

Sekcie: 
február 10, 2010 15:17 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 10, 2010 20:54 popoludní

  Komentár: 

  Ja som z toho strasne hlupy. Precital som si vsetky 4 casti a cakam na dalsie a hadam sa to tam dako vysvetli lebo ja nicomu co sa tu pise nerozumiem. Asi by som potreboval s niekym kto sa v tom dobre vyzna sa porozpravat osobne. Ten popis a vysvetlenie tohto zverokruhu sa mi zda prilis jednoduchy. Dost sa pise skor o tom co bolo napisane (baje, myty, atd..) ale podla mna by to mohlo byt lepsie popisane. Hlavne tie vysvetlenie na tom zverokruhu ked som 3 hodiny hladal ten kruh s okom tak som ho aj tak nenasiel. Asi by bolo dobre keby si mi ho ukazal. Podla ostatnych veci co som nasiel som sa nakoniec zorientoval (teda dufam) a nasiel som ho, ale oko tam nevidim. Ale aj ine veci mi moc nesuladili. Niektore vety si rozporovali.

  A teraz hlavna vec - co vlastne ma tento zverokruh prezentovat? Co nas caka a neminie? Vydedukoval som ze asi hlavnym bodom bolo vesmirne teleso resp. objekt Nibiru (Marduk, planeta X a pod.) a tak som sa pokusil vyhladat dake veci o tom na internete. Zaujime je, ze okamzite sa to spajalo s rokom 2012 - aspon teda z vacsej casti. Ale v tomto clanku som take nenasiel. Ci to este len pride v dalsich pokracovaniach?

  Teraz budem citovat:
  1.
  Ak X je zhruba 10x ťažšia ako Jupiter a je 10x bližšie k Zemi ako on (predpoklad), tak gravitačná sila od X je 1.000x väčšia a gravitačná slapová 10.000x väčšia ako gr. sila od Jupitera. Tento fakt sa prejaví výrazným zvlnením orbitálnej dráhy Zeme.
  2.
  Nibiru pôsobí zo vzdialenosti 40 až 75 krát väčšej ako Mesiac,150 krát dlhší čas (na určitú oblasť povrchu Zeme - +-45 stupňov zdanlivo na oblohe) a vplyv je 250 krát väčší - 5000 metrový príliv. (Slapové sily~1/L3,kde L je vzdialenosť Nibiru od Zeme.)
  3.
  X priletela k Zemi od Jupitera približne za rok jedna palička. Od Saturna k Jupiteru letela 3 roky - tri paličky.

  OK takze ja nie som daky astronom ale uz par krat som sa na oblohu pozeral a viem ze Saturn je viditelny volnym okom. Z vyssie uvedeneho tiez vypliva ze Nibiru je vacsia ako Jupiter. Saturn je mensi ako Jupiter. Keby beriem v uvahu ze ten rok 2012 sa viaze aj k poslednemu dnu teda k 31.12.2010 tak nam ostava z hruba 3 roky. To znamena, ze je teraz niekde medzi planetami Jupiter a Saturn (aj ked to nemusi byt presne kedze autor spominal ze drahy su elipticke). Z tohto jasne vypliva ze tento objekt musi byt na oblohe viditelny viac ako Saturn.
  Napadaju ma zatial tri moznosti preco tento objekt nie je vidno:
  1. Je to dost tmavy objekt resp. odraza malo svetla
  2. Vzdy je ho vidiet resp. skor nevidiet cez den - potom musi byt ale viditelny na opacnej pologuli kde je viditelny ked je noc.
  3. Je viditelny len na oblohe juznej pologule - tiez ako bod 2 musi byt videit aspon z tej casti zemegule

  Takze moje hlavne otazky su:
  Naozaj je spravne ze sa ma tato planeta spajat s tymto rokom? Teda hovori o tom aj Dendersky zverokruh?
  Ak ano tak ako ze ju nevidiet na oblohe? Musi existovat miesto na zemi kde je mozne ju pozorovat. Dajte doverihodne dokazy v takom pripade.
  Ak nie tak potom je mozne ze napriek tomu Nibiru existuje ale taketo vypovede sa viazu k inemu roku (obdobiu) resp. ze vobec takyto objekt nekrizuje so slnecnou sustavou?

 2. Obrázok používateľa Pavel Smutný
  Pavel Smutnýfebruár 11, 2010 19:09 popoludní

  Komentár: 

  Nibiru, alebo Planéta X nie je podľa mojich výpočtov, opisov z historických zdrojov a starodávnych zobrazení klasická planéta s hustotou ako má Zem, či Jupiter,..
  Je to superhusté teleso s hmotnosťou 5-25 Jupiterov ale s minimálnymi rozmermy rádove maximálne desiatky či stovky km. Viac presnejších údajov je na mojej web stránke senmut.webs.com/apps/blog X sa rozjasní až za dráhou Jupitera, či dokonca až za pásom asteroidov, potopa sa začne, keď X prekročí dráhu Marsu,..toľko napr. hovoria sumersko akkadské texty hlinených tabuliek z Aššuru, správy mágov a astronómov z Ninive a Babylonu uverejnené,..R. Campbellom Thompsonom,...Enuma Eliš,..Texty z pyramíd, vyobrazenia na orientálnych kobercoch,..výsledky 10r. detegovania na bazénových detektoroch kozmických častíc z Los Alamos-Milagro, kde najv. koncentrácia kozm. častíc prichádza pribl. z roviny ekliptiky nad Oriónom medzi Blížencami-Castor a Polux a Aldebaranom v Býkovi. Odtiaľ teda prichádza najviac kozmických častíc ale aj komét,..Vzdialenosť tých dvoch oblastí korešponduje ročnému pohybu telesa vo vzdialenosti Saturna, čo zodpovedá príchodu telesa cirka v 2012. Kedže Zem sa pohybuje na svojej dráhe okolo Slnka s polomerom 150mil. km, tak prichádzajúce teleso vo vzdialenosti Saturna sa javí vzhľadom na hviezdne pozadie na jar ako bod pri Aldebaranovi a na jeseň ako bod v Blížencoch.Na jar a na jeseň je dráha Zeme približne paralelná voči prilietavšej X a tak vtedy X viac menej relatívne stojí na jednom mieste oblohy voči Zemi, preto máme dve oblasti s vysokou koncentráciou kozm. častíc. V zime a lete sú dráhy Zeme a X pribl. kolmé a tak X sa pohybuje relatívne rýchlo po oblohe-nie je tam až tak zvýšená koncentrácia kozmických častíc.

  Pred pár dňami išiel v TV dokument o vedcoch skúmajúcich zrýchlené topenie sa vysokohorských ľadovcov v Andách v Peru. Po ustupujúcom ľade na povrchu skál,..bolo vidieť zmrazené rastliny. Po skúmaní vedci zistili, že sú to tropické rastliny a ich vek karbón. metódou,..určili na pribl. 5200r. To je koniec a začiatok posledného Majského cyklu podľa ich kalendára, takže prečo by si potom Mayovia rok 2012 vymýšľali, keď aj ich predposledné datovanie sedí. Čiže nielen pred 11500 a 13000r. boli veľké klimat. zmeny keď zrazu bola zaľadnená a potom odľadnená Európa po Tatry, tak že aj Anglicko bolo pod ľadom, že sa nám posunul s. pól z miest v Kanadských severných ostrovoch kde je teraz cirka magnet. pól na súčast. polohu.

  Denderský zverokruh na mojich stránkach sa nedal zobraziť až tak detailne preto niektoré veci je lepšie si dopozrieť na zdrojoch s lepšou rozlišovačkou. Dráhu X na oblohe názornejšie zobrazuje Senmutova mapa ktora je v podstate to isté čo je aj na pohreb. zástave markízy Tai,...a na kobercových zdrojoch. Dend. zverokruh by som odporučil začať detailnejšie si prezerať až po preštud. ostatku,..hoci je uvedený na mojich weboch ako prvý,..je to tam dosť prehustené symbolmi, náročnejšie na predstavivosť aj pre dobrého astronóma,...

  Pavel Smutný

 

 

Top