Obrázok používateľa CEZ OKNO
Egyptská bohyňa Izis nájdená v Indii II.

Zamyslite sa teraz nad touto tradičnou piesňou, zaznamenanou Obeyesekerem. Je odvodená z národnej epickej básne tamilského Nadu, zo Šilappattikaram: príbeh Šperku:
“Vytvorila rajskú studňu,
namočila [odev] v jej vode,
položila ruky na Palangovu hlavu,
a povedala mu nech vstane.
Akoby ležiac v posteli,
hlboko v príjemnom spánku,
pod vplyvom Pattini,
rozradostený bol princ.”


Kannagi je ústrednou postavou v epickom Šilapathikaram a je uznávaná ako bohyňa Pattini na Srí Lanke. Socha v Marina Beach, Chennai (›› CC BY 2.0)

Tajná komnata

Kult Pattini bol po dlhú dobu v Indii vymierajúcim kultom, aj keď je stále božskou ochrankyňou Srí Lanky. Ak niekedy vôbec mala svoju svätyňu v Muziris, už dlho tam prevládali hinduistické božstvá, akými sú Šiva a Kálí. V súčasnosti sa ale nachádza v blízkosti hypotetickej polohy Muzirisu chrám s náležite podivnou minulosťou. Je to chrám Kurumbha-Devi, vedľa Kočínu v Kérale.


Chrám Kurumbha-Devi (Google Earth)

V rámci pozoruhodného dokumentu, V T Indučudana, učeného brahmana, ktorý slúži v chráme, vydal jeho tajomstvá vo vhodne nazvanej monografii s názvom „Tajomná komnata”.

sc – tajná komnata
s – hlavná svätyňa
up – podzemná pasáž
k – svätyňa Kálí, orientovaná na sever
c – karmínové rúcho
sml – 7 matiek
s – Šiva, orientácia na východ
rp – polmesiacovitý meč
bd – obeta počas osláv Bharani
vm – Vasurimala
dp – špeciálne dvere

Chrám Kurumbha-Devi (Plán)

Tento chrám so svojou pyramídovou, sedlovou strechou s červenými dlaždicami, veľmi pripomína rímsku a egyptskú architektúru. Je postavený na starovekých základoch a má pozostatky tajomnej, podzemnej svätyne, ktorá evidentne bola pôvodne zasvätená mystickému kultu, bez pochýb kultu Izis-Pattini.

Dlhý, podzemný tunel vedie do tajnej komnaty. Tento tunel je orientovaný zo západu na východ a vstup do neho je strážený ľudom, nazývaným „Atikali” (viac o nich neskôr). Z tajomnej komnaty mohol kandidát sledovať cestu Slnka od brieždenia po súmrak, presne ako to bolo konané v rámci mystického kultu Izis.

Aby ste mali predstavu o magickej aure, ktorá je vraj spojená s touto miestnosťou, Indučudan zaznamenáva ako stolár, ktorý mal za úlohu opraviť strechu, oslepol po tom ako náhodou nazrel dovnútra! Aj keď je dnes prístup uzavretý, zapečatené podzemné chodby stále ťažia z pobožnosti, ktorá dosahuje špeciálnu intenzitu obzvlášť v priebehu každoročného festivalu Bharani, ktorý je i na indické štandardy mimoriadne neortodoxný.

Pravdepodobný obraz Pattini z piliera vnútri chrámu. (zdroj V T Indučudan)

Vyznávači Izis-Pattini

Možno vás zaujíma, čo sa stalo s pôvodnými uctievačmi Izis-Pattini. Prežili? Stali sa z nich budhisti? Konvertovali opäť, keď v týchto oblastiach prevládol hinduizmus?

Aby sme ich našli, je potrebné pozrieť sa na festival Bharani, ktorý je spojený so začiatkom horúceho leta predtým, než dorazia monzúnové dažde. Zhodou okolností, toto bola tiež doba v Egypte a inde v rámci klasického sveta, keď sa rituály spojené s Izis uskutočňovali za účelom otvorenia mora pre obchod. Ústredným bodom pre tento festival Bharani je tajomná spoločnosť Atikalov.

Atikal je veľmi starobylé slovo. Pôvodne znamenalo „význačný“, potom bolo používané pre označenie svätých (v džinizme), až sa nakoniec používalo vo význame „bývalého alebo degradovaného Bráhmana“. Aj keď nie sú Bráhmanmi a preto ani nie sú oprávnení svätiť hinduistické rituály, Atikali v skutočnosti vlastnia chrám a je im dovolené vracať sa každý rok po dobu jedného mesiaca, v ktorom praktikujú svoje vlastné, tajomné obrady, kulminujúce 12 hodinami „zmätku“.

Stovky tisíc zasvätencov sa objavuje z celej Kéraly. Tlač zaznamenala, že v jeden rok bolo až 500 000 návštevníkov. Niektoré z týchto špeciálnych náboženských spoločností obkolesili chrám v gnostickom opojení, často krvácajúc zo sebe spôsobených rán. Volania “Amme! Amme! Matka! Matka!” sú počuť popri škandalóznych piesňach.


Veličappadu, odfotografované: Challiyil Eswaramangalath Pavithran Vipin. (›› CC BY-SA 2.0)

Tento chrám Kurumbha-Devi je jedným z niekoľkých, ktoré majú doložiteľné spojenie so starovekým Blízkym východom. V Pattini verzii mýtu uskutoční Izis dlhú cestu pri hľadaní svojho strateného manžela. Jej púť, trvajúca niekoľko dní, začne z jej domu vo Vanci cez hlboké lesy do ›› Madurai. Tu sa dozvie o smrti svojho manžela, Palangu, a rozhnevá sa tak, že zapáli väčšinu mesta.

Dokonca i dnes, vo vzdialenej tigrej rezervácii v prekrásnom lese Periyar, sa nachádza osamelá, opustená svätyňa. Pripomína miesto, na ktorom vraj na svojej ceste prenocovala Pattini. Z akého iného dôvodu by na tak vzdialenom mieste bola svätyňa? Každý rok povolia strážcovia tisícom pútnikov les navštíviť a vykonať obrady, hoci v menšom meradle, vzťahujúce sa k vyššie popísanému.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.


Referencie

Richard Fynes whose article: “Isis and Pattini: The Transmission of a Religious Idea from Roman Egypt to India”, JRAS Series 3.3.3. 1993: 383)
V T Induchudan., The Secret Chamber: a historical anthropological and philosophical study of the Kodungallur Temple, [Trichur: Cochin Devasan Board.] (1969)
Chris Morgan, Isis, Goddess of Egypt & India (Mandrake 2016)
Gunanath Obeyesekere, The Cult of the Goddess Pattini (Chicago 1984: 245-273)
Kamil Zvelebil, Hippalos: The Conquest of the Indian Ocean (Mandrake 2007)


Úvodný obrázok: Ojedinelý kus egyptskej terakotovej sochy, ktorá môže predstavovať Izis ako smúti za Osirisom (zdvíhajúc ruku nad jej hlavu, čo je typickým znakom smútku), Múzeum Louvre. (›› Verejná doména)


Chris Morgan je rešpektovaný nezávislý bádateľ, pôvodný “Wellcome študent”, a držiteľ vyššieho stupňa v rámci orientálnych štúdií na University of Oxford. Je autorom niekoľkých kníh o Egypte špecializujúci sa na ľudové náboženstvo, rituálne kalendáre a „archeologickú pamäť,“ zakódovanú v náboženstvách pofaraónskeho Egypta. Je taktiež indológom, zaujímajúcim sa o indickú filozofiu a technológiu, hlavne čo sa týka ajurvédskej medicíny a ľudových magických tradícií. Jeho poslednou knihou je ›› “Isis: Goddess of Egypt & India.”

© Chris Morgan, Oxford 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/opinion-guest-authors/egyptian-goddess-is...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ESET (Éset, gr. Izis, Isis)
http://www.kemet.sk/search/node/eset%20OR%20izis


september 22, 2016 11:22 dopoludnia

 

 

Top