Obrázok používateľa CEZ OKNO
12 organických hnojiv a přírodních repelentů proti hmyzu

Je čas začít výsadbu ve většině oblastech pěstování – jak vám vaše zahrada roste v letošním roce? Těchto 12 jednoduchých přírodních „udělej si sám“ repelentů proti škůdcům a hnojiv, které obohatí vaši půdu a zabrání ublížení slimákům a hmyzu. Bezpečné pro ekologické zahrady, budou tyto recepty domácí zahrady a tipy pro hnojení.

Insekticid ve spreji z olivového mýdla

Je něco, co mýdlo z olivového oleje nemůže dělat? Jemné mýdlo založené na rostlinném oleji je jemný a účinný insekticidní sprej pro zahradu. Firma Dr. Bronnera vyrábí nejrozšířenější značku tohoto druhu mýdla a doporučuje naplnit sprej vodou a přidat lžíci buď bez žádné vůně nebo mýdlo s vůní máty a špetkou buď kajenského pepře, skořice nebo práškového česneku. Tato směs zabije mšice, vlnatky, molice a roztoče.

Hnůj

Existuje pár věcí pro obohacení půdy ve vaší zahradě, než je jen obyčejný starý prohnilý hnůj. Můžete zakoupit pytle hnoje ve většině zahradních centrech nebo, pokud máte slepice, kozy nebo králíky, můžete taky použít jejich trusem. Králičí trus má nejvyšší obsah dusíku a může být bezpečně přidány přímo do půdy, ale bobky od ostatních zvířat by měly být před použitím kompostovány.

Insekticid ve formě česnekového spreje

Česnekový sprej působí jako odstrašující prostředek, odhání hmyz na jiné rostliny. Na rozdíl od mnoha jiných druhů insekticidních sprejů jej lze bezpečně aplikovat na listy rostlin. Dejte stroužek česneku do mixéru, zalijte dvěma šálky vody a na den odložte. Poté tuto směs přidejte do rozprašovače.

Kopřivový čaj

Je nepříjemné kopřivy osahávat – jejich listy jsou zahrnuty v ostré vlasy, jejichž injekce histaminu a dalších chemických látek do kůže produkují ostrý nepříjemný pocit. Ale vykopejte je (v rukavicích samozřejmě) dejte do kbelíku s krytem a vodou a ve třech až čtyřech týdnech budete mít nádhernou tekutou rostlinnou potravu na Nettles.org.uk máte úplný recept.

Sprej z rajčatových listů

Rajčatové listy jsou plné alkaloidů, které mohou být účinným repelentem proti mšicím. Go Green Ninja doporučuje namáčení 1 – 2 šálků nasekaných nebo rozmačkaných rajčatových listů ve dvou šálcích vody přes noc a přidání dalších dvou šálků vody před nanesením na rostliny ve vaší zahradě. Dejte si tuto směs mimo domácí zvířata, protože listy rajčete mohou být jedovaté.

Vaječné skořápky jako hnojivo a repelent

Vaječné skořápky jsou víceúčelovou pomocí v zahradě, která funguje jako hnojivo a odpuzuje škůdce. Přidejte drcené skořápky na dno výsadbových otvorů, zejména při pěstování rajčat, papriky a lilku, nebo je šiřte kolem základů rostlin. Drcené skořápky (s ostrými hranami) v kruhu kolem základů rostlin odradí slimáky a hlemýždě.

Pivní past na slimáky

Dejte trochu piva do talířku nebo do pohárku od jogurtu (zahrabaného až po okraj) ve vaší zahradě a slimáci se do této pasti chytí. Škoda, že do pasti spadnou a utopí se, ale jinak by snědli všechny vaše drahé zahradní rostliny. Jednoduché, levné a ideální způsob, jak se zbavit všeho piva po párty.

Kávová sedlina jako hnojivo

Nevyhazujte použitou kávovou sedlinu! Může přidat hodně výživného dusíku do půdy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení použitá kávová sedlina není kyselá a může působit jako bezpečná náhrada za na dusík bohatý hnůj v kompostu. Může být také přimíchána do půdy.

Sprej z pálivých papriček

Feferonky jsou přírodní odstrašující pro mnoho druhů škůdců v zahradě. Chcete-li vytvořit vlastní domácí pepřový sprej, zkombinujte 6 až 10 feferonek a dva šálky vody v mixéru a směs o vysoké rychlosti po dobu 1-2 minut mixujte, nalijte tekutinu do zásobníku a nechte odsedět přes noc a pak ji přefiltruje přes buničinu. Přidejte tuto kapalinu k jednomu litru vody ve spreji a sprejujte vaše rostliny hojně každý týden nebo po každém dešti.

Posekaná tráva

Chcete krásný zelený trávník bez námahy? Nechte posekanou trávu ležet, když sekáte trávník! Je to tak jednoduché. Tráva je hnojivo zdarma, vrací drahý dusíku zpět do půdy. Krátká posekaná tráva se rychle rozkládá tak dlouho, jak často sekáte.

Prospěšné hlístice

Zní to nelogicky, ale někdy přidání více brouků na vaší zahradě pomůže snížit jejich celkovou populaci. Prospěšné hlístice jsou malé organismy, které mohou zabít stovky druhů půdního hmyzu, včetně nechvalně známých zahradních škůdců. Můžete si je koupit online, nebo ve vašem místním zahradnictví. Chcete-li je používat polijte vaši zahrada, pak použijte směs živých hlístic s chladnou destilovanou vodou podle návodu na obalu. Roztok se nalije do rozprašovače a použije na půdu.

Kompost

Kompost je jeden z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak bude vaše zahrada svěží a produktivní a stačí jen vaše kuchyňské zbytky a některé na dusík bohaté suché materiály jako listí, tráva nebo sláma. Můžete kompostovat, i když bydlíte v bytě – tipy pro městské kompostování zde.

Překlad článku 12 Organic Fertilizers & Natural Bug Repellants

http://webecoist.com/2011/04/25/12-organic-fertilizers-natural-bug-repellants/

Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
jún 29, 2011 23:54 popoludní

 

 

Top