Obrázok používateľa CEZ OKNO
Japonci mají chodit o hodinu dříve spát, aby snížili emise uhlíku

Daily Telegraph, Tokio | Nevím, jestli je tato kampaň geniální či pro zasmání. Má znaky obojího ... :-))) Jdu si najít, kolik hodin denního světla mají v Japonsku a zda znají "výhody" letního času. Aha, už to mám: v Japonsku nemají letní čas. http://www.timeanddate.com/ Nejdelší den má v Praze 16 hod. 22 minut, v Tokyu 14 hod. 32 min. Nejkratší den má v Praze 8.03 hod, v Tokyu 9.46. Takže u nás je rozdíl mezi délkou denního světla v létě a v zimě mnohem výraznější nez v Japonsku - v Praze je až přes 8 hodin rozdílu, v Japonsku 4 a půl hodiny. Tak snad by to pro Japonce mělo nějaký smysl, kdyby chodili dříve spát, rozhodně větší, než "letní čas" u nás.
Orgonet

Japonská vláda zahájila kampaň podněcující lidí, aby chodili spát dříve a vstávali dříve, čímž se sníží emise oxidu uhličitého produkované domácnostmi.

Kampaň zvaná Ranní výzva, vydaná ministerstvem pro životní prostředí, je založena na předpokladu, že vyměnit pozdní noční spotřebu energie za hodinu ranního denního světla by mohlo významně snížit uhlíkovou stopu celého státu.

Podle této kampaně by mohla typická rodina takto snížit uhlíkovou stopu o 85 kg ročně, pokud každý bude chodit do postele i vstávat o hodinu dříve.

Množství oxidu uhličitého, které se takto může uspořit, se rovná 20% ročních emisí z domácího osvětlení. „Mnozí Japonci plýtvají v nočních hodinách elektřinou, například tím, že se dívají dlouho na televizi,“ řekl mluvčí ministerstva listu Daily Telegraph.

„Ale chodit spát brzo a vstávat brzo může zabránit plýtvání elektrickou energií, které způsobuje emise oxidu uhličitého. Když lidé změní svůj životní styl, můžeme ušetřit energii a snížit emise.“ Kampaň také navrhuje, aby lidé využili ranní hodiny a denního světla navíc k celkovému zlepšení životního stylu běháním, cvičením jógy a hodnotnou snídaní.

Ze strany japonského ministerstva životního prostředí je to nejnovější iniciativa na snížení redukce emisí oxidu uhličitého, které se mají v příštím desetiletí snížit o 25% oproti roku 1990.

Stejné ministerstvo před pěti lety provedlo kampaň zvanou Cool Biz („byznys v chládku“), která doporučovala kancelářským pracovníkům, aby nosili do práce košile s krátkým rukávem a aby se přes létol v kancelářích nezapínala klimatizace na nižší teplotu než 28%.

Danielle Demetriou, Daily Telegraph, Tokio, 24. 6. 2010

http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/climatechange/7851292/Japan...

Preklad: Orgonet

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com

jún 25, 2010 12:38 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Milan
  Milanjún 28, 2010 09:55 dopoludnia

  Komentár: 

  Som zvedavý, ako dopadne jednanie o letnom čase v európe na budúci rok, ktorý má byť myslím posledným rokom, kedy sa použije letný čas.
  Kampaň proti letnému času z iniciatívy rôznych "enviromentalistov" a odborníkov na zdravie verejnosti, tvrdiacich nezmysly o patologickom vplyve prechodu na letný čas a späť, na zdravie človeka môže spôsobiť, že táto skvelá vec zmizne z našich životov.
  Ak je to až také nebezpečné a zdraviu škodlivé, ako by potom hodnotili napríklad prácu vo viacsmennej prevádzke, kde sa biorytmus prispôsobuje každý týždeň, alebo ešte častejšie???
  To sa treba zamyslieť aj nad zdravím zvierat. Pretože tie si svoj biorytmus musia prestavovať každý deň podľa východu a západu slnka.

  Konečne by tak po jeho zrušení mohli nočné typy chrápať do pozdných ranných hodín po prebdenej noci pri PC alebo televízore.

  A tí, aktívni, ktorí by sa radi po práci povenovali svojim záľubám alebo rodine o vytúženú hodinku dlhšie, nech sa prispôsobia darebákom, ktorým je už aj na 9,00 chodiť do práce priskoro.
  MB

 

 

Top