Obrázok používateľa CEZ OKNO
Je možné, že sa Golfský prúd zastaví

Mrazy v Centrálnom Rusku, snehové kalamity v Európe, zemetrasenie na Haiti... Zdá sa, že príroda sa zbláznila! Sama od seba, alebo v dôsledku ľudskej činnosti? Je globálne otepľovanie realita, alebo mýtus, výhodný pre politikov? Na tieto otázky sme hľadali odpovede spolu s expertmi. Je dobre známe, aký obrovský vplyv na európske podnebie majú cyklóny, prichádzajúce zo Severného Atlantiku - prinášajú vzduch, zohriaty Golfským prúdom a umiernenú vlhkosť.

Európanom rozprávajú o globálnom otepľovaní a skleníkovom efekte: v priebehu posledného storočia priemerná teplota na Zemi stúpla o 0,7° stupňa a ďalej bude proces iba narastať. V decembri v Kodani prebehol klimatický summit OSN a o pár týždňov neskôr príroda zaútočila na Európu mrazmi - akoby sa posmievala. Vo Fínsku bol dokonca zaregistrovaný nový teplotný rekord.

„Ako je to možné?“ čuduje sa bežný človek. „Ak je toto otepľovanie, aké by bolo potom ochladenie?“ „Veď to aj je ochladenie, ale bolo spôsobené oteplením,“ tvrdí Alexej Karnauchov, autor vedeckej teórie, vysvetľujúcej príchod dôb ľadových na Severnej pologuli.

Podľa jeho výpočtov, nie je ďaleko ďalšia takáto doba ľadová, ktorá spraví normálny život v mnohých krajinách Európy nemožným: „Takéto obdobia boli aj predtým. Za všetko môže zastavenie Golfského prúdu. Teraz dosahuje Barentsovo more a ohrieva Európu – vďaka nemu je Murmansk nezamŕzajúci prístav. Ale všetko nasvedčuje tomu, že počas najbližších rokov sa Golfský prúd môže zastaviť.“

Ide o to, že pri svojom pohybe na sever Golfský prúd križuje studený Labradorský prúd, ktorý sa pod neho „podteká“ a neprekáža mu v ceste až k severným oblastiam Európy. Deje sa to preto, že voda v Labradorskom prúde je studenšia, a tým pádom ťažšia. Vzniká čosi ako dvojúrovňová križovatka - dva prúdy sa úspešne míňajú.

K čomu však privádza globálne otepľovanie? Arktické ľady, a predovšetkým obrovský ľadovec v Grónsku, sa topia a tým odtláčajú Severný ľadový oceán. Plus narastá vlhkosť, vďaka čomu sa zvyšuje množstvo zrážok a sladkej vody v riekach, ktoré ju nesú do oceánu. V dôsledku toho Labradorský prúd sa stáva menej hutným, ľahším, už sa nesnaží „podtekať“ pod Golfský prúd, ale naráža doň. Dvojúrovňová križovatka sa mení na banálnu obyčajnú križovatku. Čo bude ďalej? Zápcha, celý pohyb uviazne.

„Existujú údaje, ktoré svedčia o tom, že v minulosti sa už stalo, že sa Golfský prúd zastavil doslova v priebehu jedného roka. Súčasné teplotné anomálie sú predzvesťou blížiaceho sa ochladenia,“ – hovorí Alexej Karnauchov.

Je Zem pre nás záhada?

Takže, vrtochy počasia sú následkom globálneho oteplenia? To, že oteplenie prebieha nikto nepopiera. Spory prebiehajú o jeho príčinách. Jedni vedci obviňujú zo všetkého ľudstvo: priemyselné emisie vraj preplňujú atmosféru plynmi a ako fólia v skleníku nevypúšťajú z prehriatej planéty nadbytok tepla. Iní predpokladajú, že je tu pomýlená príčina s následkom: vraj najprv sa oteplilo, a až potom oceán začala vypúšťať oxid uhličitý, ktorý je v ňom rozpustený а večný chlad – to je metán. Potom vzniká otázka – prečo sa oteplilo?

Teórií je množstvo. Po prvé, podnebie na Zemi ovplyvňuje slnko, ktorého aktivita je podriadená rôznym cyklom. Po druhé, periodicky sa mení obežná dráha našej planéty a uhol sklonu osi jej otáčania, čo sa taktiež odzrkadľuje na podnebí. Po tretie, existuje nám neznáme vzájomné pôsobenie medzi Slnkom a planétami, ktoré dokáže ovplyvniť distribúciu a silu rôznych druhov energií. Zle preskúmaný je aj Svetový oceán - obrovský akumulátor slnečnej energie. Čo ak sa sám rozhodol zbaviť nahromadených zásob? Ešte existujú vulkány, ktoré vypúšťajú do atmosféry aerosóly a CO2. Nakoniec, samotná Zem je pre nás doteraz záhadou. Ak ľudské telo dokáže bez viditeľných príčin meniť teplotu v priebehu dňa, prečo by aj planéta nemohla robiť to isté?

Kto provokuje prírodu?

To, že človek ovplyvňuje klímu je nesporné. Ale veci sa dostali až tak ďaleko, že to robí zámerne. Zoberme si už len také „rozptyľovanie mrakov“ počas sviatkov. „Ak rozprášime z lietadiel prípravky s jodidom strieborným tesne pred 9. májom, môže to priviesť k tomu, že v Moskve bude + 36 stupňov a vlhkosť 85%, а na Čiernom mori v tom istom čase bude iba +23° a vlhkosť 50%, - vysvetľuje Andrej Šalygin, doktor filozofie, vojenský vedec. - Príroda neznáša prázdnotu. Ak na jednom mieste niečo začne fungovať proti jej zákonom, napr. predčasne spadnú zrážky, vzniká „klimatický vír“, ktorý vťahuje do seba, napríklad, jazyk horúcej tlakovej výše z Ázie.

Túto technológiu ľudia desaťročia vyvíjali pre vojenské ciele, a teraz už aj civilné, ale nepochopili v čom je podstata celého tohto procesu a používajú metodiku za účelom „riadenia počasia“. Vôbec využívanie prirodzených klimatických procesov prostredníctvom ich umelého vyvolávania môže „otvoriť všetky priepasti nebies“ alebo presmerovať „pekelnú pohromu“ z jedného miesta na iné. Všetko závisí od situácie v počasí.

Už sa ozývajú predpoklady, že klimatické anomálie posledných rokov boli vyvolané týmito „hrami s prírodou“, prípadne využitím atmosférických (klimatických) zbraní. „Spôsoby ako vyvolať prírodné úkazy sú rozmanité,“ pokračuje Andrej Šalygin. „Napríklad, na dva oproti sebe sa pohybujúce cyklóny rozprašujú čiastky, ktoré spolu reagujú iba v prípade spojenia. Stretnú sa a dochádza k detonácii zmesi (podľa princípu „vákuovej bomby“, keď sa vo veľkom objeme vypaľuje kyslík), čím dochádza ku kolapsu vzdušného priestoru.“

Oficiálne klimatické zbrane sú zakázané medzinárodnými konvenciami, ale to neprekáža USA prevádzkovať na Aljaške projekt s názvom HAARP. Tento vedecko-výskumný komplex je údajne určený na skúmanie polárnej žiary, ale v podstate dokáže manipulovať počasím v globálnom merítku. A, ako sa hovorí, ak v prvom dejstve divadelnej hry na stene visí puška...

Je zima, pretože je... teplo

Klimatický systém Zeme je veľmi zložitý, nedá sa redukovať iba na skleníkový efekt. Existuje niekoľko faktorov, ktoré v prípade nárastu teploty vedú k ochladeniu.

- V prípade nárastu teploty sa zvyšuje aj vyparovanie vody, a teda aj oblačnosť. Oblaky sú zase prekážkou na ceste slnečných lúčov.

- Rozširuje sa plocha teplých morí. A to znamená, že sa tam objavia nové korálové útesy a pribudnú mäkkýše. Tieto organizmy si berú zo vzduchu CO2, potrebujú ho na výstavbu koralov.

- Spomaľuje sa pohyb oceánskych prúdov, Golfský prúd sa zastavuje – v Severnej pologuli začína byť chladnejšie.

- Čím viac je v atmosfére CO2, tým lepšie rastú rastliny, ktoré dýchajú tento skleníkový plyn, zmenšujúc jeho koncentráciu a teda znižujúc teplotu.

- Čím viac sa zvyšuje vyparovanie, zväčšuje sa aj množstvo zrážok. To prispieva k vzniku močiarov a močiare sú jednou z hlavných „úschovní“ skleníkových plynov – CO2 a metánu.

Sneh na 15 rokov

„Podnebie najviac závisí od škvŕn na slnku, ktoré sa formujú v súlade so zákonom náhodných čísel,“ je presvedčený Jevgenij Borovkov, šéf oddelenia vesmírnej bezpečnosti NII (Výskumný vedecký inštitút) priemyselnej a námornej medicíny.

Už veľa rokov skúma prírodné kataklizmy – tajfúny, zemetrasenia. Tieto živly riadia tie isté škvrny na slnku.

„Čo bude ďalej, to nikto nevie, ale globálne oteplenie to nebude,“ rozhodne dodáva J. Borovkov. „Tu máte protiargument – minulý rok sa najvyšší africký vrchol Kilimandžáro obliekol do takého snežného kožuchu, ktorý sa neroztopí 15 rokov.“

Zdroj: Argumenty a fakty

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toto varovanie na konci každého článku.

Zdroj: Chelemendik.sk

Sekcie: 
Rubriky: 
február 13, 2010 23:59 popoludní

 

 

Top