Obrázok používateľa CEZ OKNO
S našou planétou sa niečo deje: milióny kubických metrov ľadovej vody postupujú k Austrálii

KP.RU | Prúd vody, ktorý je 40x silnejší ako Amazonka, bol objavený v Indickom oceáne v hlbine 3 kilometrov. Jeho rýchlosť je takmer 1 km/hod. To zabezpečuje prenos okolo 10 miliónov kubických metrov/sekundu. Voda v toku je ľadová. Prúdi od Antarktídy k Austrálii. „Rieka“ sa začína niekde na území súostrovia Kerguelen Plateau, nachádzajúceho sa 3 tisíc kilometrov od rodiska kengury.


Podmorské prúdenie, o ktorom nikto doteraz nemal tušenie, bolo objavené vďaka systému snímačov umiestnených na území súostrovia. Snímače majú kontrolovať parametre oceánskej vody a sledovať v nej procesy globálneho otepľovania. A s otepľovaním sa v poslednom čase niečo deje: chladné antarktické vody sa ohrievajú abnormálnym spôsobom.

Vladimir Lagovskij

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 05, 2010 15:14 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Michal
  Michalmáj 05, 2010 18:49 popoludní

  Komentár: 

  No mam pocit ze pred nedavnom sa zacali tzv tajne skumania zamerane experimenty s pocasim , udajne proti oteplovaniu , zachytil som tu spravu niekedy pred mesiacom dvomi , ale ze to na seba neda cakat dlho som si vtedy nemyslil este stale som skeptik , ale dokedy

 2. Obrázok používateľa kali
  kalimáj 07, 2010 08:11 dopoludnia

  Komentár: 

  Na morských a oceánskych prúdoch nie je nič mimoriadne. Existujú vrámci termodynamiky. Správajú sa podľa fyzikálnych zákonov. Učivo ZŠ. Zlepšujú sa len schopnosti človeka objavovať ich.

 

 

Top