Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vedci predpovedajú príchod chladnejších európskych zím

Na základe novej štúdie britských a nemeckých vedcov publikovanej vo štvrtok, kontinentálna Európa a Británia pravdepodobne uvidí viac nezvyčajne studených zím ako v minulých rokoch, spôsobených nízkou slnečnou aktivitou. Štúdia v "Environmental Research Letters" porovnáva nedávnu nízku slnečnú aktivitu a slnečné obdobie nazývané "Maunderovo minimum" z 2. polovice 17. storočia, kedy dokonca zamrzla rieka Temža v Londýne. Obdobie krutých zím sa často nazýva "malá doba ľadová".

Za posledných 11 rokov bola slnečná aktivita na svojom 90-ročnom minime, čo výskumným pracovníkom University of Reading, Rutherford Appleton Laboratory v Oxfordshire a Max Planck Institute for Solar System Research v Katlenburgu - Lindau poskytlo osobitnú príležitosť na porovnanie historických teplotných rekordov so slnečnou aktivitou a preskúmanie toho, ako je táto skutočnosť spojená s chladnými zimami v regióne.

Ich práca ukázala, že obdobia nižšej slnečnej aktivity ovplyvňujú atmosférické podmienky, vytvárajúc "blokovací" efekt proti teplému atlantickému vzduchu, ktorý by normálne dosiahol región, čo vyúsťuje do studenších zím.

Meteorologické zmeny vplývajú na prúdenie nad regiónom, čo presmerúva zvyčajne mierne západné vetry a umožňuje zaplaviť Európu studeným a suchým vetrom - pomáhajúc celkovo nižšej teplote.

Štúdia hovorí, že podmienky poukazujú na 8 %-nú možnosť, že sa obdobie Maunderovho minima môže objaviť ešte raz.

Vedci ale kladú dôraz na to, že ich nálezy nevyvracajú teóriu klimatických zmien.

"Prízvukujeme, že toto je regionálny a sezónny efekt, súvisiaci s európskymi zimami a nie globálny efekt" tvrdí štúdia a pridáva "prezentované výsledky naznačujú, že napriek hemisférickému otepľovaniu by Británia a Európa mohli zaznamenať viac studených zím, ako v minulých desaťročiach.

K dosiahnutiu tohto záveru britskí vedci spojili údaje zo záznamov teplôt stredného Anglicka, ktoré datujú posledných 351 rokov, s údajmi o slnečnej aktivite, ktoré spracovali špecialisti Maxa Plancka.

Riaditeľ Institute fo Solar System Research Sami K. Solanki povedal, že použil merania magnetického poľa na zmeranie slnečnej aktivity, ale keďže tieto záznamy siahajú len do r. 1900, vedci rekonštruovali staršie úrovne pomocou počítačových simulácií.

Spojenie medzi slnečnou aktivitou a studenou zimou v Európe bolo rozpoznateľné len po tom, čo bol vypočítaný celkový trend globálneho otepľovania.

http://www.thelocal.de/sci-tech/20100415-26569.html?utm_source=email&utm...

Preklad: Mike

Zdroj: protiprudu.info


Súvisiace:

"Gorův efekt" - kde je Al Gore, tam sněží :)
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/goruv-efekt-kde-je-al-gore-tam-...

01/02/2009 | Globální ochlazování je tady
http://www.cez-okno.net/clanok/globalni-ochlazovani-je-tady

2008 - rok, kedy sa dokázala nesprávnosť teórie o globálnom otepľovaní v dôsledku ľudskej činnosti
http://www.cez-okno.net/clanok/2008-rok-kedy-sa-dokazala-nespravnost-teo...

22/12/2009 | Globálne otepľovanie sa zrodilo v roku 1975
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/globalne-oteplovanie-sa-zrodilo...

Climagate – VELKÝ vědecký podvod
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/climagate-velky-vedecky-podvod

29/09/2009 | Globálne otepľovanie alebo globálne ochladzovanie?
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/globalne-oteplovanie-alebo-glob...

Ale však Al Gore hovoril...
http://www.cez-okno.net/clanok/ale-vsak-al-gore-hovoril


Sekcie: 
Rubriky: 
apríl 24, 2010 00:50 dopoludnia

 

 

Top