Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout (INFOGRAFIKA)

Rajčata, bavlna, aspartam, mléčné produkty, kukuřice, papája, brambory, sója, rýže, řepka.

Mějte se na pozoru: Vytvořili jsme infografiku s deseti nejčastěji geneticky modifikovanými (GMO) potravinami, kterým byste se měli vyhnout. Pořadí je zvoleno náhodně.

1) Rajčata

Co? Rajčata? Ano, je to tak. Jde pravděpodobně o symbol GMO potravin, jsou na trhu přibližně od roku 1994. Někteří si stále myslí, že jsou tyto modifikace OK. Nová technika vyvinutá vědci pro prodloužení doby spotřeby zvyšuje tuto dobu z 15 dní na skoro měsíc. Je toho dosaženo pomocí potlačení dvou nezymu (A-Man, B-hex), které se hromadí během procesu zrání. Zastánci tvrdí, že tato modifikace sníží plýtvání a zvýší efektivitu, ale jde o proces, který geneticky mění produkt a objevily se zprávy, že některá zvířata umřela krátce po pozření těchto GMO rajčat.

2) Bavlna

Je zařazena mezi potraviny, protože její olej může být konzumován. Bavlna (zejména ta GMO Bt bavlna), která je běžná v Indii a Číně, má škodlivé následky. Nedávný čínský výzkum zjistil, že sice Bt bvlna zabíjí bollworm bez použití insekticidů, ale zároveň se zvyšuje počet škůdců, které poškozují jiné plodiny. Navíc Bt bavlna stojí za vyčerpáním půdních živin, nižších zemědělských výnosů a má větší požadavky na vodu.

3) Řepka

Řepka je pravděpodobně jedním z nejvíce zavádějících „zdravých“ potravin. Řepkový olej musí být ze semen odstraněn chemicky, pak dezodorizovaný a pozměněný, aby mohl být využit v potravinách. Jde o jednu z nejvíce chemicky upravených potravin v naší stravě.

4) Aspartam

Umělé sladidlo, které se nachází v mnoha produktech. Byl objeven omylem v roce 1965 chemikem, který testoval látku proti vředům. Některé záchvaty a dokonce úmrtí jsou připisována aspartamu.

5) Mléčné výrobky

Znepokojivý počet (v USA až pětině) dojnic dostává růstové hormony ke zvýšení produkce mléka, a toto číslo roste od té doby, co FDA v roce 1993 schválila geneticky upravený hovězí růstový hormon známý jako rbGH nebo rbST. Hormon údajně zvyšuje produkci mléka o 5 až 15%, ale vědci vyjádřili obavy ze zvýšených hladin IGF-1 (insulinový růstový faktr-1) z krav, které dostávají onen růstový hormon, což může způsobit zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva nebo prsu.

6) Kukuřice

Nyní je modifikovaná tak, aby sama vytvářela insekticid, až polovina všech amerických farem má GMO kukuřici od Monsanta. Doktoři v Sherbrooke University Hospital v Quebecu objevili Bt toxin zGMO kukuřice v krvi těhotných žen a jejich miminek, stejně tak jej nalezli i v krvi žen, které těhotné nebyly.

7) Papája

GMO papája se komerčně pěstuje na Havaji již od roku 1999, je modifikována tak, aby odolala viru Papaya Ringspot. Je povolena ke konzumaci v USA a Kanadě. GMO papája nemůže být dovážena do a prodávána v Evropské unii.

8) Brambory

Favorit amerického škrobu, GMO brambory (zvláště ty modifikované pomocí Bacillus thuringiensis var. Kurstaki Cry 1) byly dávány myším a u těchto myší se pak objevily toxiny v jejich tělech. Podle Dr. Nina V. Fedoroff Willaman a Evana Pugha, oba jsou z Pensylvánské státní univerzity: „myši krmené GMO bramborami měly výrazně nižší hmotnosti orgánů…“

9) Sója

Stejně jako další potraviny, tak je i sója upravena tak, aby odolala herbicidům. Sója je v sójové mouce, v tofu, v sójových nápojích, v sójovém oleji a mnoha dalších produktech, obzvláště v pečivu a cukroví. Podle jedné zprávy: „Krmili jsme dva roky tři generace křečků GMO potravinami, obzvláště GMO sójou, měli z toho devastující následky. Třetí generace křečků ztratila schopnost reprodukce. Také trpěli pomalejším růstem a vysokou úmrtností mláďat.“

10) Rýže

Nejrozšířenější zdroj škrobu v Asii a USA. Byla geneticky modifikována, aby obsahovala vysoká množství vitaminu A. Ale navzdory tomuto cíli není v mnoha zemích přijímána. Čína například pozastavila distribuci GMO rýže v rámci svých obchodních dodávek potravin kvůli rostoucím obavám o bezpečnost.

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/


Súvisiace:

Seriál: INFOGRAFIKA
http://www.cez-okno.net/serial-infografika


Sekcie: 
jún 30, 2012 22:20 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa meldo
  meldojúl 02, 2012 11:51 dopoludnia

  Komentár: 

  aha, takže to už nám naozaj ostáva iba tá Prána.. :-)

 2. Obrázok používateľa Johny
  Johnyjúl 02, 2012 14:51 popoludní

  Komentár: 

  100 bodov meldo! :D

 

 

Top