Obrázok používateľa CEZ OKNO
Erich von Däniken slaví 79 let a přijede na Slovensko a do Čech

14. dubna letošního roku oslavil charismatický švýcarský spisovatel Erich von Däniken své 79. narozeniny. Přesně o měsíc později – 13. května 2014 – zahajuje své turné po slovenských a českých městech. Když se řekne Erich von Däniken, starší generace si vybaví knížku Vzpomínky na budoucnost, mladší spíš seriál Vetřelci dávnověku. Tento legendární švýcarský spisovatel oslavil 14. dubna své 79. narozeniny. Má za sebou téměř 50letou spisovatelskou a badatelskou dráhu, což jistě stojí za malé ohlédnutí.

Od vzpomínek k budoucnosti

Když v roce 1968 vyšla jeho slavná prvotina Vzpomínky na budoucnost, jen pomalu začalo udiveným vydavatelům docházet, že narazili na zlatou žílu. Kniha ještě v témže roce stanula na první příčce mezi bestsellery. Byla přeložena téměř do 30 jazyků, mezi nimiž byly i tak exotické jako bengálština, hebrejština nebo čínština. Dokument, který byl podle této knihy natočen, běžel snad ve všech zemích světa a po jeho skončení se v kinech tleskalo.

Däniken zde poprvé vyslovil myšlenku, že původ a vývoj lidstva mohl být v dávné minulosti ovlivněn vyspělou mimozemskou civilizací. Jak dokázali naši předkové postavit technicky dokonalé obří stavby, které nás dodnes ohromují? Co znamenají staré kresby podobné létajícím strojům a astronautům? Byli to bohové nebo návštěvníci z vesmíru, kteří se ve starých legendách snášeli z oblohy na svých bárkách?

Jeho teorie tehdy doslova otřásla světem a rozdělila ho na dva tábory. Přestože se k ní odborná veřejnost vyjadřovala s despektem, získal si miliony čtenářů a posluchačů napříč všemi kontinenty. Ani vědecky fundovaná kritika, ani dokumenty zaměřené na její vyvrácení zatím úspěchem Dänikena neotřásly.

Dnes je Erich von Däniken autorem více než 30 knih, které inspirovaly mnohé filmy a televizní seriály. A ani ve svých 79 letech nezahálí.

V současné době je velmi populární dokumentární seriál Vetřelci dávnověku, který má úspěch především u mladé generace. Na základě starověkých památek a nálezů v působivém filmovém zpracování zde spisovatel představuje svou teorii starověkých astronautů, kteří zasáhli do vývoje lidstva. Původně bylo plánováno 15 dílů, dnes už je na světě 5 sérií a připravují se další.

Čtenáři se zase mohou těšit na speciální pětidílnou publikaci. Ta bude obsahovat rozsáhlý archiv materiálů a fotografií, na které v jeho knihách nezbylo místo.

A ti, kteří dávají přednost živému vystoupení, budou mít již za měsíc možnost setkat se s ním osobně při jeho slovensko-českém přednáškovém turné. Däniken je kromě jiného výborný vypravěč. Jeho přednáškám nechybí příjemně mrazivá atmosféra tajemna, ani správná dávka humoru. Tentokrát nás zavede do Egypta před mnoha tisíci lety. Uvidíte místa, kam se běžný turista nedostane, i místa, která by vůbec neměla existovat. Däniken umí zaujmout, pobavit i nasadit brouka do hlavy. Co když je na tom něco pravdy?

Ať už jsme jeho příznivci nebo odpůrci, jedno mu upřít nelze. Přiměl celý svět, aby se zamyslel nad otázkou "Jsme ve vesmíru sami?" V dnešní době se to mimozemšťany ve filmu i v literatuře jen hemží. Jsou hodní, zlí, krásní i odporní a přicházejí s nejrůznějšími úmysly. Ti jeho mají stále zvláštní přitažlivost. Možná jednou najdeme opravdový důkaz, že tady byli a že se jednou zase vrátí.

I po 46 letech od vydání první knihy jeho teorie fascinuje tisíce čtenářů a diváků všech generací. O její budoucnost se spisovatel jistě bát nemusí. O tom svědčí i jeho nedávný úsměvný zážitek. Svou přednášku v Německu zakončil slovy, že zbývá ještě mnoho oříšků k rozlousknutí. Po přednášce za ním přišel malý chlapec a řekl: "Pane von Dänikene, nebojte se, až budu velký, tak za vás všechny ty zbývající oříšky rozlousknu." „Měl jsem opravdu radost a pocit, že má práce nebyla nadarmo“, říká spisovatel.

Turné 2014

Dvouhodinová přednáška má název „Tajemný Egypt a jiné záhady starověku“. Je provázena velkoplošnou projekcí a tlumočena z němčiny do češtiny. Samozřejmostí je autogramiáda na závěr.

pondělí 12. 5. 2014, 11.00 hod. tisková konference – Panta Rhei, Poštova ul. Bratislava
úterý 13. 5. 2014 – Bratislava, 19.00 hod., Dom odborov - ISTROPOLIS, Trnavské Mýto 1
středa 14. 5. 2014 – Trnava, 19.00 hod., Dom kúltury - Estrádna sála, Trojičné námestie 10, http://www.dktrnava.sk/
čtvrtek 15. 5. 2014 – Trenčín, 19.00 hod., Posádkový klub, Hviezdoslavova 16, http://www.domarmady.sk/837/
pátek 16. 5. 2014 – Olomouc, 19.00 hod., Clarion Congress Hotel, Jeremenkova 36
sobota 17. 5. 2014 – Pardubice, 16.00 hod., CC AFI Palace, Masarykovo nám. 2799

Další podrobnosti o pobytu pana Ericha von Dänikena, včetně fotodokumentace, najdete na adrese www.daniken.cz

Pořadatel a partneři

Turné Ericha von Dänikena organizuje vzdělávací agentura Aldea, ve spolupráci s partnery. Se svými dlouholetými zkušenostmi v oblasti celoživotního vzdělávání, pořádání konferencí, kongresů, seminářů a kurzů patří mezi spolehlivé a zavedené subjekty v tomto oboru. Její nabídku najdete na adrese www.aldea.cz.

Prodej knih Ericha von Dänikena při jeho turné zajišťuje na Slovensku knihkupectví Panta Rhei a v Čechách Knihy Dobrovský.

Zdroj: http://www.aldea.cz/, https://www.facebook.com/Erich.von.Daniken.turne


Súvisiace:

ERICH VON DÄNIKEN TURNÉ: Spýtali sme sa...
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-erich-von-daniken-turne-spytali-s...

ERICH VON DÄNIKEN TURNÉ: Zeptali jste se...
http://www.cez-okno.net/clanok/erich-von-daniken-turne-zeptali-jste-se

TAJEMNÝ EGYPT a jiné záhady starověku (Bratislava-Trnava-Trenčín-Olomouc-Pardubice)
http://www.cez-okno.net/event/tajemny-egypt-a-jine-zahady-staroveku-brat...

ERICH VON DÄNIKEN Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/erich-von-daniken-vyber


apríl 19, 2014 22:17 popoludní

 

 

Top