Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jak farmaceutické firmy uplácejí lékaře

Moc děkuji čtenáři za super příspěvek, který mi otevřel oči...
Dobry den, dnes jsem dostal mail, kde je celkem jednoduse vysvetlen vztah lekaru a farma firem, mozna budete chtit zverejnit.
Zaroven Vam touto formou chci vyjadrit obdiv a moc podekovat za vse co delate...

Pracoval jsem 3 roky pro farmaceutický průmysl jako Medical Representative. Pracoval jsem u 2 řekněme z 5ti největších farmaceutických společností na světě. Z 500 doktorů, které jsem navštěvoval, si za ty 3 roky nevzalo zájezd (rozuměj kongres) či peníze (rozuměj studii) asi 5 lékařů.

Kongresová turistika funguje následovně: 1. ledna si vás posadí na školení a řeknou, letos má každý rep 10x Mexiko, 40x Turecko, 40x Itálii a 40x Chorvatsko. Dostanete seznam a počty léků z vašeho portfolia, které musí doktor napsat svým pacientům, aby mohl jet na některý z těch kongresů. Navštívíte lékaře... "Pane doktore, tak kam byste si letos chtěl zajet na dovolenou, co byste řekl na Mexiko?... "Mexiko? Hmm, kolik vám toho musím napsat?"... "Tady máte tabulku, pane doktore..." "Sakra to je moc, tolik pacientů nemám..." "No a co říkáte na Turecko?"... "Tam toho máte kolik?... Tak to by šlo." A je to... doktor vám dělá čárečky do tabulky, řekne vám, kam posílá pacienty do lékárny, vy si kontrolujete odběry lékáren přes centrální Sjetiny prodejů léků (AMS data).

Peníze se lékařům platí zcela legálně přes tzv. Klinické studie. Domluvíte se s lékařem, že vám nasadí na váš lék například 50 pacientů a že bude dostávat 100 Kč měsíčně za jednoho. Sepíšete s ním dohodu, že pro vás bude "zkoumat" účinky léků na pacienty (třeba bolí vás po požití hlava, noha, oko, nos...) s odměnou třeba 2000 Kč na hodinu, on vám vykáže 2,5 hodiny za měsíc a na účet mu jede 5000 Kč. Měl jsem doktory, kterým se platilo i 50 - 70 tis. měsíčně. Tato data pak vyplňují repíci doma u televize tak, aby byla dohledatelná studie, kdyby se někdo ptal. U jiných společností jsem potkával kolegy s počítači, notebooky, televizemi a tak dále. Vůbec se to nebere jako korupce, lékaři vám řeknou, že něco tomu pacientovi napsat musí, tak proč by si za to nemohl vzít zájezd nebo televizi, když už mu to píše. Výroba těch léků stojí pár halířů, pojišťovny proplácejí 1000x nadhodnocenou cenu. Farmaceutické firmy generují obrovské zisky a ještě uživí flotilu 300 obchodních zástupců na republiku, 300 aut, 300 noteboků, 300 telefonů. Plat se pohybuje mezi 30 - 50 tisíci Kč, mimořádné odměny za splnění plánu byly i 200 tis. Kč ročně. Proto nejsou peníze na zdravotnictví. Nefunguje tam trh.

Doktoři kradou a farmaceutický průmysl je masivně uplácí. Na českém trhu se uživí 300 farmaceutických firem. Jeden druh stejného léku dodává třeba 30 firem. V lékárně máte na polici 1000 různých krabiček, ale účinných látek je z toho 20. Místo aby se psala na recept účinná látka, lékárník bral vagon od nejlevnějšího dodavatele za korunu, tak vám lékař předepíše konkrétní přesný název, který stojí 500 Kč. Bohužel změnu doktoři nepřipustí, budou vám tvrdit že ten či onen lék je mnohem lepší, že oni jsou lékaři a oni s ním mají své zkušenosti, ale že to plácá stejná výrobní linka v Indii, a akorát se na to tiskne jiný název, to už vám nikdo neřekne.

P.S. Orgonet: Ahááá... to mi vysvětluje ledacos! Já lékaře moc nenavštěvuji, takže nevím, jak to chodí. Ale v poslední době občas doprovázím k lékaři našeho alzheimerového člena rodiny (k psychiatrovi nechodíme, ten už nám nemá co nabídnout). Při poslední návštěvě s celkem banálním zánětem, kdy šlo o předepsání antibiotik, nám lékařka (tenkrát pro mě nepochopitelně) udělala dlouhou prezentaci všech možných použitelných antibiotik, a pak předepsala jakési divné, na velmi krátkou dobu. Samozřejmě nezabralo, po jeho dobrání jsme tam museli znovu. Lékařka předepsala další - tentokrát známý penicilín - a provedla nám další dlouhou prezentaci na téma opary - nabídla škálu drahých antivirotik - nic jsme nechtěli, na opar mažeme úspěšně přírodní antivirotikum - měsíčkovou mast s peruánským balzámem za 50Kč, vystačí na léta. To ji rozladilo, a tak nás aspoň děsila a varovala všemi možnými komplikacemi a napsala nám (včetně mně) žádanky několik různých přístrojových vyšetření (:-))) úplně mimo její obor... a zejména trvala na tom, že po vyšetření musí žádanka přijít zpět do její ordinace...
Tenkrát jsme se divili, jak je pečlivá, a že nám věnovala tolik času a starostlivosti, ale teď už chápu, co sledovala...

Zdroj: http://orgo-net.blogspot.com


Súvisiace:

Môj zážitok z pohovoru do farmaceutickej spoločnosti na pozíciu medicínsky reprezentant
http://cez-okno.net/clanok/prislo-mailom/moj-zazitok-z-pohovoru-do-farma...


Motto: "Viac, ako 80% medicínskych intervencií a technológií nemá vedecké opodstatnenie a účinok."

Uverejnené v Britskom medicínskom žurnále pod názvom "Kde je múdrosť: Chudoba medicínskych dôkazov".

http://www.badatel.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=268&Item...


Všetky časti seriálu "Prečo mi je zle keď počujem: JE TO VEDECKY DOKÁZANÉ" nájdete na tejto adrese.

február 22, 2012 20:09 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymfebruár 23, 2012 21:09 popoludní

    Komentár: 

    Nie je to take jednoduche pre lekara, nasadit urcity liek cca 50-tim pacientom. A uz vobec nie je jednoduche danych pacientov presadit na iny liek (rozumej ineho vyrobcu), ked diler za tych prvych 50-tich pacientov nedodal slubenu (trebars) GPS navigaciu. Potom si ten lekar zasluzi ist na zahranicny kongres (aj ked nevie ziaden cudzi jazyk), len aby bolo blizko more. A ked nie je kongres, tak sa ide do Prahy, zrat a pit v pivniciach zadarmo. A ked uz nejde do brucha, tak sa plnia tasky (nedojedenymi pecenymi kacicami).
    Mohol by som o tom rozpravat vela, mam to z prvej ruky, od cloveka, co sa danych "kongresov" pravidelne zucastnuje.

 

 

Top